Porównaj oferty

27 lis 2015

Prąd - baza wiedzy

Wybór dostawcy prądu

Porównywarki cen energii pozwolą nam znaleźć oferty, w których energia będzie najtańsza. Cena energii to jednak nie jedyny czynnik, który należy brać pod uwagę decydując się na zmianę sprzedawcy. Jak wybrać sprzedawcę energii?

Wróć do: Aktualności Wybór dostawcy prądu

Wybór dostawcy energii

Zacznijmy przede wszystkim od sprawdzenia, czy dany sprzedawca działa w naszym regionie. Jak to sprawdzić? Najprościej, wykorzystując porównywarkę cen energii dostępną na naszej stronie. Wpisując kod pocztowy automatycznie wyświetlą nam się tylko te oferty, które są dostępne właśnie na naszym terenie. Po drugie musimy zastanowić się czego oczekujemy po zmianie sprzedawcy. Czy zależy nam na oszczędnościach, wygodniejszej obsłudze, czy po prostu innych sposobach rozliczenia? Większość z nas decydując się na zmianę sprzedawcy prądu kieruje się wyłącznie jednym kryterium: ceną za energię elektryczną. Wydaje nam się, że im niższa, tym lepiej. Pamiętać jednak należy, że naszym celem nie jest niższa stawka w umowie, tylko długofalowe oszczędzanie pieniędzy.

Jak wybrać dostawcę prądu?

1. Wysokość opłaty handlowej.

U różnych dostawców ceny za opłatę handlową, czyli po prostu za obsługę są różne. Wysokość tej opłaty zależy od częstotliwości wystawiania faktur, ale warto też zwrócić uwagę, czy stawka opłaty handlowej jest stała przez cały okres obowiązywania umowy. Opłata jest tym niższa im bardziej zautomatyzowany jest proces odczytu danych. Jeśli zamontowany jest licznik elektroniczny energii elektrycznej to z pewnością wysokośc opłaty będzie mniejsza.

2. Koszty i warunki wypowiedzenia aktualnie obowiązującej umowy.

Zerwanie każdej umowy wiąże się z pewnymi konsekwencjami. Należy zatem sprawdzić, na jaki okres została zawarta nasza obecna umowa oraz jakie koszty wiążą się z ewentualnym wcześniejszym jej rozwiązaniem.

3. Okres, na jaki zawieramy nową umowę.

Gwarancja stałej ceny przez cały czas obowiązywania umowy to prawdziwy atut, zwłaszcza, że wg prognoz ceny energii będą szły w górę. Może się jednak zdarzyć, że analitycy się pomylą dlatego warto podpisywać umowę na np. na 2 lata i mieć możliwość skorzystania z lepszej oferty po tym czasie.

4. Bonusy i gratisy

Często dowiadujemy się, że zmieniając sprzedawcę otrzymamy coś za darmo np. kilka miesięcy prąd za darmo, albo telefon w gratisie do umowy. Warto zobaczyć, czy małym druczkiem nie jest dopisane co musimy zrobić, albo ile zapłacić, żeby ten gratis faktycznie był gratisem.

5. Wygoda konsumenta

Gdzie są placówki nowego sprzedawcy, czy kontakt telefoniczny lub internetowy jest możliwy o każdej porze dnia i nocy, czy będzie jedna faktura, czy dwie osobne?

Pomoc w wyborze dostawcy

Wybierając nowego dostawcę warto zatem zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale na wszystkie zapisy umowy oraz okres jej obowiązywania i warunki zerwania. Gdyby jednak mimo naszych porad nie udało się Państwu wybrać oferty zapraszamy do kontaktu z nami. Optimal Energy pomoże znaleźć najlepszego dla Państwa potrzeb dostawcę.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić