Porównaj oferty

19 maj 2014

Prąd - baza wiedzy

Inwestycje w energetyce lepsze z problemami, niż żadne

Duże inwestycje w energetyce to prosta dźwignia wzrostu gospodarczego. Zważywszy na dostęp do środków z UE czas sprzyja inwestycjom, więc im więcej takich projektów tym lepiej, nawet jeśli są realizowane z poślizgiem czasowym i innymi problemami. Niestety, na polskim rynku głównym problemem jest słabość wykonawców, a przede wszystkim ich nierzetelność w stosunku do podwykonawców.

Wróć do: Aktualności Inwestycje w energetyce lepsze z problemami, niż żadne
Otoczenie regulacyjne w jakim są realizowane inwestycje w energetyce, aczkolwiek często krytykowane, nie jest jednoznacznie negatywne. Z dużymi projektami zamawiający i wykonawcy mają masę problemów na całym świecie. Z danych przedstawionych podczas debaty "Wielkie projekty inwestycyjne - planowanie i realizacja" wynika, że większość projektów (61 proc.) nie jest realizowana w zakładanym budżecie, duża część projektów (39 proc.) nie kończy się w zakładanym terminie, a w efekcie 23 proc. z nich osiąga parametry finansowe, które dyskwalifikowałyby je gdyby inwestor wiedział, że tak się skończą. Gorzej jest jednak z inwestycjami rozwojowymi niż z inwestycjami utrzymania, gdyż inwestycje rozwojowe oznaczają m.in. nowe technologie.

Realizacja projektów

Eksperci twierdzą, że większym zmartwieniem dla Polski, wydaje się być ilość ogłaszanych i niezrealizowanych projektów, a nie to czy one są zrealizowane w budżecie i w czasie. Szanse na inwestycje, które mamy teraz, pewnie się nie powtórzą. Polska ma teraz swoje 5 minut które trzeba jak najlepiej wykorzystać, i zrealizować w tym czasie jak najwięcej inwestycji, a mniej przejmować się detalami. Jednak czy możemy traktować terminy i budżet jako detale? Gaz-System zakończy w tym roku projekt warty około 8 mld zł, a polegający na budowie gazociągów o długości 1200 km. PKN Orlen w opublikowanej w 2012 r. strategii poinformował, że ma zamiar wydać 22,5 mld zł na inwestycje w 5 lat, a w 2014 projekty rozwojowe wyprzedzają plany wynikające ze strategii. Spółka na poważnie zabiera się za energetykę i wobec nie jest już w 50 proc. zaawansowana z budową bloku gazowo-parowego we Włocławku. Ponadto trwa przetarg na budowę bloku gazowo-parowego w Płocku, którego moc może wynieść nawet 600 MW. Nie zabraknie tu jednak oceny atrakcyjności energetyki z punktu widzenia sektora bankowego. Nie jest z tym już tak kolorowo, mimo że widoczny jest m.in. wzrost profesjonalizmu polskich inwestorów.

Regulacje w energetyce

Patrząc na skalę potrzeb sektora energetycznego z całą pewnością można powiedzieć, że jest atrakcyjny, ale z drugiej strony ryzyka regulacyjne wynikające z polityki energetycznej w kraju i w Europie, stwarzają niepewność i na pewno atrakcyjność sektora jest inna niż kiedyś. Uczestnicy debaty sporo uwagi poświęcili sposobom radzenia sobie przez inwestorów z problemami wykonawców, a także relacjom inwestor - wykonawca, znaczeniu i jakości otoczenia regulacyjnego. To co najczęściej rozkłada projekt to zatrzymanie płatności dla podwykonawców. Są mechanizmy pozwalające zabezpieczyć płatności podwykonawcom i trzeba z nich korzystać. W okresie kiedy tworzone są założenie projektowe najważniejsze jest precyzyjne rozpisanie kamieni milowych projektu i określenie zakresu prac, który będzie bardzo zbieżny z terminami płatności.

Sposoby inwestowania

Istotna jest również forma realizacji kontraktów. Na rynku jest wiele form inwestowania, ale instytucje finansujące najchętniej widzą generalnego wykonawcę, ale generalny wykonawca to ma być ktoś, kto posiada zasoby ludzkie, sprzętowe i pieniądze. Niemniej każda poważna inwestycja musi mieć nadzorcę. Nie da się zostawić jej na czas realizacji i przyjechać na gotowe. Opóźnienie inwestycji o około 20 proc. oznacza, że nie da się już nadrobić straconego czasu. Bywa też, że inwestycje w energetyce wywołują konflikty pomiędzy zamawiającym i wykonawcą. Umowa na realizację inwestycji jest po to, żeby osiągnąć cel. Oczywiście nie da się przewidzieć wszystkiego co się zdarzy w trakcie realizacji. Dynamika rynku energetycznego jest bardzo duża, a nie sztuką jest zabezpieczenie się w sposób absolutny tylko, żeby w sposób rozsądny zarządzać zmianami. Ustawa o zamówieniach publicznych daje sporo elastyczności zamawiającym w konstruowaniu procedury jak doprowadzić do wyboru wykonawcy. Często mówi się, że w energetyce wygrywa kryterium najniższej ceny, ale tak naprawdę do wyboru innego kryterium potrzebna jest odwaga. Warto więc widzieć szklankę do połowy pełną, zamiast do połowy pustą. Inwestycje w energetyce są konieczne i muszą iść swoim tempem.
źródło: wnp.pl

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić