Porównaj oferty

respect energy reklama

Sprzedawcy i dostawcy energii elektrycznej w Polsce

Na tej stronie przedstawiamy listę sprzedawców prądu w Polsce. Firmy te posiadają koncesje na obrót energią elektryczną na terenie Polski. Posiadanie koncesji upoważnia firmy do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży prądu. W Polsce wydanych zostało ponad 450 takich uprawnień. To bardzo dużo. Trzeba jednak zaznaczyć, że zdecydowana większość z firm posiadających koncesję, nie sprzedaje prądu do tzw. klientów końcowych czyli odbiorców indywidulanych lub innych firm.

Dostawcy prądu – największe firmy w Polsce

sprzedawcy prądu

Liczba sprzedawców prądu w Polsce. Źródło ure.gov.pl

Sprzedawca czy dostawca prądu? Tytułem wstępu napiszmy także informację jak nazywać podmioty zajmujące się obrotem energią elektryczną. Duża część naszych czytelników pyta o poprawną wersję: Sprzedawca prądu czy dostawca prądu, które określenie jest prawidłowe?

  • Sprzedawca prądu – to bezsprzecznie poprawna wersja, którą powinniśmy używać. Określenie sprzedawcy prądu pojawia się nie tylko na stronach firm handlujących energią, ale jest także wykorzystywane m.in. w Ustawie Prawo Energetyczne z dnia 10 kwietnia 1997 roku.
  • Dostawca prądu – to potoczne określenie odnoszące się również do firm, które zajmują się sprzedażą energii elektrycznej. Jest ono zastępczo używane w przypadku rozmów dotyczących zmiany firmy od której będziemy prąd kupować. Mówiąc czy pisząc o dostawcach prądu mamy w zdecydowanej większości na myśli firmę od której prąd kupujemy.

W przypadku słowa: dostawcy prądu, część osób uważa, że to określenie powinno być przypisane do firmy zajmującej się transportem prądu czyli OSD – Operator Systemu Dystrybucyjnego. Argumentują to tym, że te firmy dostarczają prąd, stąd dostawca to dystrybutor. Nasze ponad 10 letnie doświadczenie na rynku energii i kontakt z klientami pokazuje jednak zupełnie coś innego.

  1. Firmy handlujące prądem określa się mianem sprzedawcy lub dostawcy energii elektrycznej
  2. Firmy zajmujące się transportem prądu definiujemy to dystrybutorzy energii elektrycznej lub operatora prądu – Od pełnej nazwy: Operator Systemu Dystrybucyjnego.

Sprzedawcy energii elektrycznej i ich zmiana

Prawo do wyboru sprzedawcy energii elektrycznej mają wszyscy odbiorcy w Polsce. Liberalizacja rynku energii w Polsce pozwala na dowolny wybór firmy od której prąd będziemy kupowali. Zmiana sprzedawcy prądu w Polsce działa. Z praktycznego punktu widzenia jedyną przeszkodą w wyborze innego dostawcy prądu jest nasza obecna umowa i jej okres wypowiedzenia. Rozliczenie za prąd taka samo jak za każdy inny produkt czy usługę podlega pewnym uwarunkowaniom, które są zawarte w umowie. Chodzi nam tutaj o okres wypowiedzenia umowy. Najbardziej korzystnie jest podpisać nową umowę, w chwili wygaśnięcia starej. Jeśli nigdy wcześniej nie zmienialiśmy sprzedawcy prądu nasz okres wypowiedzenia wynosi 1 lub 3 miesiące. Na szczęście wgląd do takich informacji będzie miał nasz nowy sprzedawca prądu. Jeśli więc nie wiemy w jakim czasie możemy wypowiedzieć obecną umowę, wystarczy, że skontaktujemy się z nowym sprzedawcą prądu w Polsce, który poza sprawdzeniem okresu wypowiedzenia umowy załatwi za nas wszystkie formalności związane z przejściem do innej firmy. Sam proces wygląda identycznie jak w przypadku zmiany operatora sieci komórkowej.

Wyjątkiem od wyżej opisanego przykładu są odbiorcy energii elektrycznej, którzy rozliczają się w oparciu o grupę taryfową B. W tym wypadku prawo do zmiany dostawcy prądu jest możliwe tylko wtedy jeśli licznik prądu jest dostosowany do tzw. zasady TPA (dostępu 3 stron do umowy). Zakłady, które rozliczają się w grupie taryfowej B są właścicielami licznika i same na swój koszt muszą dokonać odpowiedniej zmiany, aby móc wybrać sprzedawcę energii elektrycznej z poniższej listy. W pozostałych przypadkach, czyli dla odbiorców w grupie taryfowej G (najpopularniejsze taryfy G11 i G12) i C (np. taryfa C11) właścicielem licznika prądu jest Dystrybutor i to on ma obowiązek dbania o nasz licznik prądu.

Dostawcy energii elektrycznej. Jak wybrać najlepszego?

Wiemy już kto może wybrać dowolną firmę z listy dostawców energii elektrycznej. Pytanie jak zrobić to w najlepszy dla siebie sposób? W praktyce okazuje się, że cena prądu w zakupie czyli za 1 kWh, chodź jest zdecydowanie najważniejszym czynnikiem, którym kierujemy się wybierając nowego dostawcę energii elektrycznej, nie jest jedynym kryterium. Wybierając z listy, który dostawca prądu będzie nam najbardziej odpowiadał powinniśmy się także kierować:

  • Wysokością comiesięcznej opłaty handlowej doliczanej przez niektórych sprzedawców do rachunku za prąd
  • Czy prąd jaki będzie przez nas kupowany pochodzi z elektrowni węglowych, czy jest kupowany np. z zielonej energii wiatrowej
  • Sposobem rozliczania się za prąd. Czy chcemy otrzymywać rachunki prognozowane z np. półrocznym wyrównaniem czy w oparciu o rzeczywiste zużycie prądu
  • Okresem wypowiedzenia umowy oraz możliwościami jej automatycznego przedłużenia
  • Na koniec to co szczególnie w obecnym czasie jest istotne – gwarancją niezmienności ceny w trakcie obowiązywania umowy. Rosnące ceny prądu dają się już we znaki przedsiębiorcom. Od kolejnego roku każdy z odbiorców indywidualnych zderzy się też z podwyżkami cen prądu. Warto pomyśleć nad umową, która będzie nam gwarantowała przez np. najbliższe 36 miesięcy stałą cenę prądu

Po przeczytaniu tego tekstu z pewnością wybór sprzedawcy prądu będzie łatwiejszy. Jeśli macie jeszcze jakieś wątpliwości to z pomocą przyjdzie kalkulator cen prądu. Poniższa lista pokazuje, które firmy w sposób aktywny handlują energią elektryczną. Klikając w ich nazwę zostaniecie przeniesieni na strony z informacjami na temat sprzedawców prądu

Lista sprzedawców prądu, która zakończyła sprzedaż do klienta finalnego

Poniżej prezentujemy listę firm, które działały w Polsce w ostatnich latach, ale obecnie nie prowadzą sprzedaży do klienta finalnego:

Aktualności
Jak obliczyć ile prądu zużywa urządzenie?
11 sty 2019
Jak obliczyć ile prądu zużywa urządzenie?

Telefon, komputer, lodówka, mikrofala, piekarnik, te i wiele innych urządzeń znajdziemy w naszych domach. Używamy ich każdego dnia, nie zastanawiając się nad tym jakie koszty generujemy podczas korzystania z nich.

Czytaj więcej
Prognoza cen prądu
17 sie 2023
Prognoza cen prądu

Od lat obserwujemy wzrost cen energii, sprawiający, że rachunki za prąd stają się coraz większym obciążeniem dla gospodarstw domowych. Jednak to w 2022 roku nowe ceny prądu zaskoczyły wszystkich ze względu na drastyczne podwyżki. Nie ma więc nic w tym dziwnego, że wiele osób w obliczu tej sytuacji zadaje sobie pytanie ile będzie kosztował prąd w 2023 roku.

Czytaj więcej
Grzejnik elektryczny, jaki wybrać?
12 sie 2014
Grzejnik elektryczny, jaki wybrać?

Ogrzewanie, które obecnie używamy nie spełnia naszych oczekiwań i musimy dogrzewać pomieszczenia? Albo ogrzewamy dom za pomocą energii elektrycznej? Jaki grzejnik wybrać, aby było najekonomiczniej i najtaniej?

Czytaj więcej
Polacy nadal rzadko decydują się na samochody hybrydowe
3 mar 2014
Polacy nadal rzadko decydują się na samochody hybrydowe

Powodem tak słabego zainteresowania ekologicznymi samochodami w Polsce jest brak ulg podatkowych i zachęt, które obowiązują w innych krajach Europy zachodniej np. w postaci bezpłatnego parkowania czy zniżek na autostradach. Ponadto wysokie ceny osłabiają zainteresowanie samochodami hybrydowymi w Polsce i są największym problemem hamującym rozwój tego segmentu w kraju.

Czytaj więcej