Porównaj oferty

18 lip 2014

Prąd - baza wiedzy

Jakiego dostawcę prądu wybrać?

Na co zwracać uwagę decydując się na zmianę dostawcy energii? Którego wybrać i czy kryterium najniższej ceny powinno przeważać w naszym wyborze?

Wróć do: Aktualności Jakiego dostawcę prądu wybrać?

Jakiego dostawcę prądu wybrać?

Większość z nas decydując się na zmianę sprzedawcy prądu kieruje się wyłącznie jednym kryterium: ceną za energię elektryczną. Wydaje nam się, że im niższa, tym lepiej. Pamiętać jednak należy, że naszym celem nie jest niższa stawka w umowie, tylko długofalowe oszczędzanie pieniędzy.

Na co zwrócić uwagę zmieniając sprzedawcę energii?

1. Wysokość opłaty handlowej.
U różnych dostawców ceny za opłatę handlową, czyli po prostu za odczyt licznika, wahają się od 1,99 zł aż do 19,90 zł miesięcznie. Wysokość tej opłaty zależy od częstotliwości wystawiania faktur, ale warto też zwrócić uwagę, czy stawka opłaty handlowej jest stała przez cały okres obowiązywania umowy.

2. Koszty wypowiedzenia aktualnie obowiązującej umowy.
Zerwanie każdej umowy wiąże się z pewnymi konsekwencjami. Zawsze należy sprawdzić, jakie konsekwencje będą nas czekać w przypadku zerwania konkretnej umowy. Należy zatem sprawdzić, na jaki okres została zawarta nasza obecna umowa oraz jakie koszty wiążą się z ewentualnym wcześniejszym jej rozwiązaniem. W większości przypadków umowy na sprzedaż energii są zawierane na czas nieokreślony i wtedy kosztów karnych nie ma, ale trzeba się upewnić.

3. Okres, na jaki zawieramy nową umowę.
Gwarancja stałej ceny przez cały czas obowiązywania umowy to prawdziwy atut, zwłaszcza, że wg prognoz ceny energii będą szły w górę. Może się jednak zdarzyć, że analitycy się pomylą dlatego warto podpisywać umowę na np. na 2 lata i mieć możliwość skorzystania z lepszej oferty po tym czasie.

4. Warunki wypowiedzenia nowej umowy.
Podstawowa rzecz, o której należy pamiętać podpisując jakąkolwiek umowę to warunki jej zerwania. Może się zdarzyć, że z jakichś przyczyn nie będziemy zadowoleni i zerwanie umowy będzie dla nas korzystniejsze niż jej kontynuowanie. Trzeba jednak znać warunki zerwania przed podpisaniem.

5. Bonusy i gratisy
Często dowiadujemy się, że zmieniając sprzedawcę otrzymamy coś za darmo np. kilka miesięcy prąd za darmo, albo telefon w gratisie do umowy. Warto zobaczyć, czy małym druczkiem nie jest dopisane co musimy zrobić, albo ile zapłacić, żeby ten gratis faktycznie był gratisem.

6. Wygoda konsumenta
Gdzie są placówki nowego sprzedawcy, czy kontakt telefoniczny lub internetowy jest możliwy o każdej porze dnia i nocy, czy będzie jedna faktura, czy dwie osobne? Nie tylko cena ma znaczenia, może się okazać, że aby coś załatwić będziemy musieli się fatygować osobiście do placówki oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów. Więcej zapłacimy więc za dojazd niż zaoszczędzimy na rachunkach.

Nie ma czego się bać przy wyborze dostawcy prądu

Nie należy jednak przesadzać z ostrożnością. Trzeba być czujnym, ale nie zmieniać się w paranoika. Nie wszyscy chcą nas bowiem oszukać. Uczciwi gracze są na rynku i nie trzeba daleko szukać. A w razie gdyby potrzebna była pomoc załoga Optimal Energy czeka zwarta i gotowa.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

4 (6 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić