Porównaj oferty

Samochody elektryczne Opla

W ostatnich latach Opel przechodził trudny czas. Przez moment mówiono nawet o możliwym kresie historycznej marki. Z powodu jej słabej rentowności, amerykański właściciel - koncern General Motors zdecydował o sprzedaży marek Opel i Vauxhall (pod tą marką auta Opla były sprzedawane w Wielkiej Brytanii). Chętny na zakup okazał się francuski koncern PSA. Tym samym niemiecka marka stała się częścią grupy, w skład której wchodziły już Citroen, Peugeot, DS, a niedługo później także Fiat. Dla nieco zacofanego pod kątem rozwiązań dotyczących elektromobilności Opla, dostęp do francuskiej technologii w tym zakresie okazał się szalupą ratunkową. Pod koniec drugiej dekady drugiego tysiąclecia na rynku pojawiły się w pełni elektryczne samochody Opla. Historycznie rzecz ujmując nie była to jednak pierwsza przygoda Opla z autami na prąd...

Opel był wręcz jednym z prekursorów elektromobilności w Europie. Pod koniec lat 60. jego inżynierowie zaprojektowali innowacyjny napęd hybrydowy. W pojeździe koncepcyjnym Kadett B Stir-Le zamontowano akumulatory, które były ładowane przez tradycyjny silnik spalinowy. Wiele lat później, bo w 2011 r., bardzo podobne rozwiązanie zastosowano w modelu Ampera. W latach 70. Opel stworzył więcej prototypowych pojazdów wykorzystujących napęd częściowo lub całkowicie elektryczny. Opel Electro GT był w stanie przejechać wykorzystując wyłącznie prąd ponad 50 km, co jak na tamte czasy było dużym osiągnięciem. Podobnie jak wiele innych marek, Opel, z powodu braku zainteresowania rynku napędami elektrycznymi, zaniechał jednak prac. Wznowił je dopiero w latach 90. Opel Kadett Impuls był w pełni elektryczną wersją popularnego kompaktowego auta niemieckiej marki. Stworzono aż dwie generacje, z których jednak żadna nie doczekała się produkcji seryjnej. Powodem były zbyt wysokie oczekiwania rynku. Zasięg samochodu elektrycznego Opla wynosił nawet 80 km, jednak nie gwarantował takich osiągów i przestrzeni wewnątrz jak wersja spalinowa. Konstrukcja musiała zatem odejść do lamusa.

Jeszcze przed przejęciem przez PSA, Opel zdążył wypuścić na rynek swoje pierwsze nowożytne auto na prąd. Samochód elektryczny Opla był formalnym następcą hybrydowej Ampery, dlatego też otrzymał nazwę Ampera-e. Konstrukcyjnie był to jednak inny pojazd - bliźniak amerykańskiego Chevroleta Bolta (koncern General Motors). Zasięg tego samochodu wynosił maksymalnie ok. 200 km.

Współczesne samochody elektryczne Opla bazują w dużej mierze na samochodach elektrycznych Peugeot i Citroena [LINK]. Z tego względu ich dane techniczne są podobne - jak np. w przypadku Opla Corsy-e oraz Peugeota e-208. Oprócz tego w ofercie znajduje się także mały elektryczny SUV Mokka-e oraz minivan Zafira-e i mały pojazd dostawczy Vivaro-e.

Opel modele elektryczne

Ile kosztuje auto elektryczne marki Opel?

Przystępność cenowa to jeden z priorytetów właścicieli marki Opel w zakresie samochodów elektrycznych. Miejska Corsa-e znajduje się w gronie najtańszych samochodów elektrycznych dostępnych w Polsce. Ile kosztuje ten elektryczny Opel? Cena rynkowa waha się, jednak zwykle oscyluje w okolicach 120 tys. zł, dzięki czemu małe auto na prąd Opla należy do najtańszych na rynku w segmencie B. Oczywiście w kategorii aut elektrycznych. W przypadku elektycznego SUVa, Opel mógł pozwolić sobie na wyższą cenę, jednak bazowo nadal jest ona atrakcyjna i wynosi ok. 20 tys. więcej niż w przypadku Corsy-e. Co ciekawe, w podobnej cenie sprzedawany jest dostawczy elektryczny samochód Opla Vivaro-e. Zafira-e ze względu na swój rozmiar oraz dane techniczne musi plasować się już na wyższej półce cenowej.

Samochody elektryczne Opla - zasięgi

Auta na prąd Opla dysponują dobrym jak na segment rynkowy, w którym się znajdują, zasięgiem. Najlepszy wynik w swojej kategorii osiąga Corsa-e. Ten samochód elektryczny Opla oferuje zasięg sięgający realnie ok. 300 km. Jest to zdecydowanie bardzo dobry wynik na tle konkurencji. Bazująca na Corsie-e, Mokka-e ma zasięg o ok. 30-50 km krótszy. Większe pojazdy mogą przejechać mniej więcej tyle, co Corsa. Są oczywiście większe i cięższe, jednak posiadają większe baterie.

Auta elektryczne marki Opel - dane techniczne

Pod względem danych technicznych auta na prąd Opla wyróżniają się właśnie opisanym przez nas w poprzednim akapicie zasięgiem. Pod względem mocy silnika, sięgającej w bazowej wersji silnika stosowanego w większości elektrycznych modeli ok. 136 KM, nie ma raczej mowy o drogowych szaleństwach. Oczywiście maksymalny moment obrotowy wynoszący 260 Nm, dostępny od momentu wciśnięcia pedału przyspieszenia jest imponujący, jednak niekoniecznie na tle aktualnej konkurencji w segmencie samochodów elektrycznych.

Aktualności
Ile kosztuje utrzymanie samochodu elektrycznego?
21 lis 2022
Ile kosztuje utrzymanie samochodu elektrycznego?

Posiadanie auta elektrycznego, czyli jego zakup to jedno, natomiast utrzymanie to kolejna sprawa, o jakiej warto pamiętać. Koszt utrzymania auta elektrycznego jest znacznie niższy, aniżeli auta spalinowego. Wynika to głównie z tego względu, iż nawet przeglądy techniczne są o 50% tańsze.

Czytaj więcej
Ładowanie samochodów elektrycznych w domu
11 paź 2021
Ładowanie samochodów elektrycznych w domu

Samochody elektryczne zasilane energią skumulowaną w zastosowanych akumulatorach tak samo, jak modele spalinowe wymagają tankowania. Jednak nie paliwem, a prądem. Ich ładowanie może odbywać się więc zarówno na ogólnodostępnych stacjach ładowania w miastach lub przy drogach szybkiego ruchu, jak i w domu. Poniżej skupiamy się jednak wyłącznie na kwestiach związanych z ładowaniem samochodów elektrycznych w domu, omawiając dwie dostępne metody oraz związane z tym koszty.

Czytaj więcej
Ile kosztuje bateria do samochodu elektrycznego?
3 mar 2022
Ile kosztuje bateria do samochodu elektrycznego?

Choć w przypadku samochodów elektrycznych wiele mówi się o ich ekologiczności ze względu na zeroemisyjność spalin, niskich kosztach podróżowania nimi, to nie wiele wiadomo tak naprawdę, ile trzeba zapłacić za ich naprawę. A przecież samochody elektryczne, jak każdy inny pojazd mogą ulec wypadkowi lub awarii ze względu na zużycie ich części i wymagać serwisowania. Ponadto pozostaje jeszcze kwestia baterii, której żywotność wynosi, jak zapewnia większość producentów samochodów elektrycznych do 8 lat lub 160 000 przejechanych kilometrów. Dlatego też poniżej skupiamy się na tym, jaka jest cena baterii do samochodów elektrycznych.

Czytaj więcej
Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego?
18 wrz 2021
Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego?

Dla przeciwników w pełni elektrycznych samochodów głównym argumentem jest czas, jaki należy poświęcić na ich naładowanie, zwłaszcza podczas długich tras, kiedy ich zasięg jest niedostateczny, aby pokonać je na jednym akumulatorze. Mają w tym trochę racji, gdyż ładowanie auta elektrycznego na pewno nie trwa tyle, co tankowanie samochodów spalinowych, jednak czas ten nie jest także tak duży, aby go aż tak strasznie demonizować. Poza tym jest świetną okazją na zrobienie sobie przerwy od siedzenia za kółkiem, wpływającej na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Jeśli więc jesteś ciekaw, ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego i od czego to zależy, zachęcamy do lektury.

Czytaj więcej

Przeczytaj jeszcze