Porównaj oferty

Auta elektryczne marki Kia

Kia jest marką należącą do koncernu Hyundai Motor Group i to właśnie wspólnie z Hyundaiem opracowuje swoje najnowsze rozwiązania technologiczne. Nie zawsze tak było, gdyż historia marki Kia jest dłuższa niż powstałego ponad 20 lat później Hyundaia. Firmę produkcyjną założono jeszcze przed końcem II wojny światowej, ale początkowo nie wytwarzała ona pojazdów. Produkcję samochodów rozpoczęto w latach 60., kiedy to właśnie powstała firma Hyundai Motor Co., która niemal od początku istnienia zaczęła wytwarzać samochody. Dwie południowokoreańskie marki rywalizowały ze sobą przez kilka dekad, z czasem bardzo gwałtownie się rozwijając. Tuż po wejściu na rynek amerykański i europejski okazało się, że koncern Kia przeinwestował i wpadł w kłopoty finansowe. Wówczas dotychczasowy rywal, Hyundai, który podążał podobną drogą ekspansji, ale lepiej zabezpieczył swoje zasoby finansowe, wykupił większość udziałów sąsiedniej marki. Stało się to w 1999 r. Od tej pory następuje stopniowa, coraz silniejsza integracja obu marek. Firmy korzystają z podobnej technologii, wypuszczając pojazdy w tych samych segmentach i w zbliżonej cenie.

Podobnie jest w przypadku samochodów elektrycznych. Kia wypuściła swoje auto na prąd na rynek europejski tuż po Hyundaiu. Model e-Niro, czyli miejski crossover na prąd jest technicznym krewnym Hyundaia Ionica oraz e-Kona, ale warto odnotować, że nie jest pierwszym samochodem elektrycznym Kii w historii. Pierwsze eksperymenty w zakresie elektrycznych napędów marka podejmowała na rynku koreańskim. Powstał tam m.in. elektryczny miejski samochód o pudełkowatym nadwoziu, czyli Kia RAI EV. Samochód okazał się dobrym przetarciem dla marki, która wkrótce (w 2018 r.) zaprezentowała model e-Niro, który stał się wkrótce dostępny w Europie. Jest to zelektryfikowana wersja crossovera Niro, który dysponuje napędem hybrydowym. Wkrótce koreańska marka zaproponowała klientom także kolejny samochód elektryczny - Kia e-Soul. Pojazd ten również bazuje na modelu konwencjonalnym, oferowanym dotąd z napędami wyłącznie spalinowymi. Te dwa modele były dopiero zapowiedzią elektrycznej ekspansji marki Kia. Kolejne modele elektryczne (a ma być ich łącznie kilkanaście) będą już projektowane od podstaw jako samochody elektryczne.

Kia modele elektryczne

Ile kosztuje auto elektryczne marki Kia?

Na początku swojej przygody w Europie, samochody oferowane przez markę Kia mieściły się w segmencie budżetowym. Niska cena miała skusić Europejczyków do wyboru mało znanej marki. Wraz z rozwojem koncernu i oferowaniem coraz lepszych samochodów, wzrastała także cena. Dziś Kia nadal traktowana jest jako marka budżetowa, ale ma w swojej ofercie także samochody o wysokich cenach. Przykładem są właśnie auta elektryczne. Ile kosztuje elektryczny samochód Kia? Niemal 150 tys. zł. To stosunkowo dużo, jednak pamiętajmy, że pierwsze auta na prąd Kia to crossovery, a ten segment rynku stoi na wyższej półce cenowej niż np. zwykłe miejskie kompakty. W ramach akcji promocyjnych czy dzięki dopłatom, pojazdy elektryczne Kia można kupić taniej.

Samochody elektryczne Kia - zasięgi

Zasięg jest jednym z atutów elektrycznych samochodów Kia. Realnie potrafią one przejechać nawet do 400 km, co sprawia, że są pojazdami w pełni funkcjonalnymi, odpowiednimi do eksploatacji w mieście, jak i poza nim. Kia współpracuje z firmami partnerskimi, aby w kolejnych modelach elektrycznych ze swoim logo zaproponować jeszcze wydajniejsze baterie i co za tym idzie, większy zasięg.

Auta elektryczne marki Kia - dane techniczne

Reprezentujące segment crossoverów, pierwsze elektryczne samochody Kia imponują mocą silnika, sięgającą w przeliczeniu (w przypadku mocniejszych wersji) ponad 200 KM. Dużym atutem jest także wysoki moment obrotowy, dostępny "od zera", czyli od momentu wciśnięcia pedału przyspieszenia. Wersje podstawowe modeli elektrycznych Kia dysponują mniejszą mocą, ale nadal gwarantują lepsze osiągi niż większość spalinowych odpowiedników w tym samym segmencie.