Porównaj oferty

Kia e-Soul

Choć pierwsza spalinowa wersja modelu Kia Soul trafiła do sprzedaży ponad 10 lat temu, jej elektryczna odmiana dostępna była w salonach dopiero w 2014 roku. W 2019 roku Kia e-Soul doczekała się natomiast swojej unowocześnionej wersji w której sprzedawana jest przez koreański koncern obecnie. Kia e-Soul pozycjonuje się na przystępne cenowo, elektryczne auto rodzinne zaliczane do segmentu B-SUV. Z zewnątrz prezentuje się ciekawie, jej sylwetka przyciąga uwagę, jednak nie szpeci tego modelu, we wnętrzu kierowcy znajdą natomiast sporo miejsca zarówno dla siebie, jak i pasażerów oraz bagażów. Kia e-Soul, jeśli chodzi o jej wymiary, mierzy 419,5 centymetra długości, 180 centymetrów szerokości oraz 160,5 centymetra wysokości.

Cena Kia e-Soul

Obecnie w salonach Kia e-Soul dostępna jest do kupienia w dwóch wariantach silnikowych wyposażonych w różne pojemności baterii oraz wraz z trzema wersjami wyposażenia do wyboru.

W związku z tym słabsza pod względem mocy silnika i pojemności baterii Kia e-Soul kosztuje od:

  • 139 900 złotych w wersji M,
  • 150 990 złotych w wersji L,
  • 160 990 złotych w wersji XL.

Mocniejszy model Kia e-Soul to natomiast wydatek rzędu od:

  • 161 490 złotych w wersji M,
  • 171 900 złotych w wersji L,
  • 181 900 złotych w wersji XL.

Warto jednak wspomnieć, że każda z cen modelu tego elektrycznego B-SUV-a, jakim jest Kia e-Soul może zostać obniżona poprzez dopłatę w wysokości 18 750 złotych dla osób fizycznych w ramach programu Mój Elektryk lub zrabatowana o 27 000 w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

Zasięg Kia e-Soul

W przypadku zasięgu Kia e-Soul oferuje dwie możliwości do wyboru dla swoich przyszłych właścicieli. W pierwszym przypadku wyposażona jest ona bowiem w akumulator o pojemności wynoszącej 39,2 kWh, przez co można nią przejechać na jednym ładowaniu do 276 kilometrów. Natomiast w drugim w połączeniu z mocniejszą jednostka silnikową Kia e-Soul oferowana jest wraz z baterią o pojemności 64 kWh. Oznacza to więc, że jej zasięg jest wydłużony do aż 452 kilometrów. Przy czym w obu przypadkach średnie zużycie energii, jakie generuje ten elektryk, utrzymuje się na podobnym poziomie i wynosi około 15,6 kWh na 100 kilometrów.

Obie baterie mogą być natomiast ładowane zarówno z użyciem szybkich ładowarek DC o mocy 100 kW, jak i typu Wallbox czy klasycznych domowych gniazdek.

Dane techniczne Kia e-Soul

Wspomniane już dwie wersje pojemnościowe baterii, w jakie wyposażona została przez swojego producenta Kia e-Soul połączone zostały także z dwoma zapewniającymi odmienne osiągi jednostkami silnikowymi. W związku z tym Kia e-Soul dostępna jest wraz z:

  • silnikiem o mocy 136 KM i o maksymalnym momencie obrotowym na poziomie 395 Nm, dzięki temu przyspiesza ona od 0 do 100 km/h w 9,9 sekundy i pozwala rozwinąć maksymalną prędkość do 157 km/h,
  • silnikiem o mocy 204 KM i o tym samym maksymalnym momencie obrotowym na poziomie 395 Nm, wobec tego przyspiesza ona od 0 do 100 km/h w 7,9 sekundy i pozwala rozwinąć maksymalną prędkość do 167 km/h.

Wybór pierwszej wersji silnikowej, w jaką wyposażona może być Kia e-Soul polecany jest wobec tego w przypadku kiedy ma być ona wykorzystywana jako rodzinne auto miejskie na dojazdy do pracy czy po zakupy lub szkoły.

Aktualności
Dopłaty do samochodów elektrycznych
21 kwi 2022
Dopłaty do samochodów elektrycznych

Nie ulega wątpliwości to, że w samochodach elektrycznych pokładane są duże nadzieję związane ze zmniejszeniem emisji spalin w miastach. W związku z tym większość państw europejskich stara się przekonywać na różne sposoby kierowców do rezygnacji z modeli spalinowych na rzecz aut elektrycznych. Nie inaczej jest także w Polsce, gdzie na zakup samochodu elektrycznego można otrzymać dopłatę w ramach programu Mój elektryk, do którego kolejnej edycji nabór wniosków ruszył 22 listopada 2021 roku. 

Czytaj więcej
Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego?
18 wrz 2021
Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego?

Dla przeciwników w pełni elektrycznych samochodów głównym argumentem jest czas, jaki należy poświęcić na ich naładowanie, zwłaszcza podczas długich tras, kiedy ich zasięg jest niedostateczny, aby pokonać je na jednym akumulatorze. Mają w tym trochę racji, gdyż ładowanie auta elektrycznego na pewno nie trwa tyle, co tankowanie samochodów spalinowych, jednak czas ten nie jest także tak duży, aby go aż tak strasznie demonizować. Poza tym jest świetną okazją na zrobienie sobie przerwy od siedzenia za kółkiem, wpływającej na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Jeśli więc jesteś ciekaw, ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego i od czego to zależy, zachęcamy do lektury.

Czytaj więcej
Auta hybrydowe a elektryczne
9 maj 2019
Auta hybrydowe a elektryczne

Za kilkanaście lat auta spalinowe powinny odejść w zapomnienie, a o prym na rynku motoryzacyjnym będą walczyć tylko pojazdy hybrydowe i elektryczne. Oba typy są uważane za dużo bardziej przyjazne środowisku i to w nich jest pokładana nadzieja na zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń w aglomeracjach. Naukowcy i technolodzy wciąż prowadzą badania nad stworzeniem możliwie najlepszych maszyn, które nie będą odstraszały nabywców z powodu słabych osiągów i wysokiej ceny.

Czytaj więcej
Ładowanie samochodów elektrycznych w domu
11 paź 2021
Ładowanie samochodów elektrycznych w domu

Samochody elektryczne zasilane energią skumulowaną w zastosowanych akumulatorach tak samo, jak modele spalinowe wymagają tankowania. Jednak nie paliwem, a prądem. Ich ładowanie może odbywać się więc zarówno na ogólnodostępnych stacjach ładowania w miastach lub przy drogach szybkiego ruchu, jak i w domu. Poniżej skupiamy się jednak wyłącznie na kwestiach związanych z ładowaniem samochodów elektrycznych w domu, omawiając dwie dostępne metody oraz związane z tym koszty.

Czytaj więcej

Przeczytaj jeszcze