Porównaj oferty

Auta elektryczne marki Kia

Kia jest marką należącą do koncernu Hyundai Motor Group i to właśnie wspólnie z Hyundaiem opracowuje swoje najnowsze rozwiązania technologiczne. Nie zawsze tak było, gdyż historia marki Kia jest dłuższa niż powstałego ponad 20 lat później Hyundaia. Firmę produkcyjną założono jeszcze przed końcem II wojny światowej, ale początkowo nie wytwarzała ona pojazdów. Produkcję samochodów rozpoczęto w latach 60., kiedy to właśnie powstała firma Hyundai Motor Co., która niemal od początku istnienia zaczęła wytwarzać samochody. Dwie południowokoreańskie marki rywalizowały ze sobą przez kilka dekad, z czasem bardzo gwałtownie się rozwijając. Tuż po wejściu na rynek amerykański i europejski okazało się, że koncern Kia przeinwestował i wpadł w kłopoty finansowe. Wówczas dotychczasowy rywal, Hyundai, który podążał podobną drogą ekspansji, ale lepiej zabezpieczył swoje zasoby finansowe, wykupił większość udziałów sąsiedniej marki. Stało się to w 1999 r. Od tej pory następuje stopniowa, coraz silniejsza integracja obu marek. Firmy korzystają z podobnej technologii, wypuszczając pojazdy w tych samych segmentach i w zbliżonej cenie.

Podobnie jest w przypadku samochodów elektrycznych. Kia wypuściła swoje auto na prąd na rynek europejski tuż po Hyundaiu. Model e-Niro, czyli miejski crossover na prąd jest technicznym krewnym Hyundaia Ionica oraz e-Kona, ale warto odnotować, że nie jest pierwszym samochodem elektrycznym Kii w historii. Pierwsze eksperymenty w zakresie elektrycznych napędów marka podejmowała na rynku koreańskim. Powstał tam m.in. elektryczny miejski samochód o pudełkowatym nadwoziu, czyli Kia RAI EV. Samochód okazał się dobrym przetarciem dla marki, która wkrótce (w 2018 r.) zaprezentowała model e-Niro, który stał się wkrótce dostępny w Europie. Jest to zelektryfikowana wersja crossovera Niro, który dysponuje napędem hybrydowym. Wkrótce koreańska marka zaproponowała klientom także kolejny samochód elektryczny - Kia e-Soul. Pojazd ten również bazuje na modelu konwencjonalnym, oferowanym dotąd z napędami wyłącznie spalinowymi. Te dwa modele były dopiero zapowiedzią elektrycznej ekspansji marki Kia. Kolejne modele elektryczne (a ma być ich łącznie kilkanaście) będą już projektowane od podstaw jako samochody elektryczne.

Kia modele elektryczne

Ile kosztuje auto elektryczne marki Kia?

Na początku swojej przygody w Europie, samochody oferowane przez markę Kia mieściły się w segmencie budżetowym. Niska cena miała skusić Europejczyków do wyboru mało znanej marki. Wraz z rozwojem koncernu i oferowaniem coraz lepszych samochodów, wzrastała także cena. Dziś Kia nadal traktowana jest jako marka budżetowa, ale ma w swojej ofercie także samochody o wysokich cenach. Przykładem są właśnie auta elektryczne. Ile kosztuje elektryczny samochód Kia? Niemal 150 tys. zł. To stosunkowo dużo, jednak pamiętajmy, że pierwsze auta na prąd Kia to crossovery, a ten segment rynku stoi na wyższej półce cenowej niż np. zwykłe miejskie kompakty. W ramach akcji promocyjnych czy dzięki dopłatom, pojazdy elektryczne Kia można kupić taniej.

Samochody elektryczne Kia - zasięgi

Zasięg jest jednym z atutów elektrycznych samochodów Kia. Realnie potrafią one przejechać nawet do 400 km, co sprawia, że są pojazdami w pełni funkcjonalnymi, odpowiednimi do eksploatacji w mieście, jak i poza nim. Kia współpracuje z firmami partnerskimi, aby w kolejnych modelach elektrycznych ze swoim logo zaproponować jeszcze wydajniejsze baterie i co za tym idzie, większy zasięg.

Auta elektryczne marki Kia - dane techniczne

Reprezentujące segment crossoverów, pierwsze elektryczne samochody Kia imponują mocą silnika, sięgającą w przeliczeniu (w przypadku mocniejszych wersji) ponad 200 KM. Dużym atutem jest także wysoki moment obrotowy, dostępny "od zera", czyli od momentu wciśnięcia pedału przyspieszenia. Wersje podstawowe modeli elektrycznych Kia dysponują mniejszą mocą, ale nadal gwarantują lepsze osiągi niż większość spalinowych odpowiedników w tym samym segmencie.

Aktualności
Ładowanie samochodów elektrycznych w domu
11 paź 2021
Ładowanie samochodów elektrycznych w domu

Samochody elektryczne zasilane energią skumulowaną w zastosowanych akumulatorach tak samo, jak modele spalinowe wymagają tankowania. Jednak nie paliwem, a prądem. Ich ładowanie może odbywać się więc zarówno na ogólnodostępnych stacjach ładowania w miastach lub przy drogach szybkiego ruchu, jak i w domu. Poniżej skupiamy się jednak wyłącznie na kwestiach związanych z ładowaniem samochodów elektrycznych w domu, omawiając dwie dostępne metody oraz związane z tym koszty.

Czytaj więcej
Czy samochody elektryczne są droższe od spalinowych?
26 wrz 2022
Czy samochody elektryczne są droższe od spalinowych?

Popularność samochodów elektrycznych wynika z kilku kwestii. Te są przede wszystkim wysoce ekologiczne, komfortowe w użytkowaniu oraz znacznie mniej awaryjne niż pojazdy spalinowe. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że modele elektryczne są nieco droższe od aut tradycyjnych. To wynika głównie z tego względu, iż do ich produkcji używa się znacznie większych ilości elektroniki, układów scalonych, a do zasilania potrzebne są drogie w produkcji ogniwa bateryjne o dużej pojemności. Mimo to, rynek aut elektrycznych cieszy się rosnącym zainteresowaniem zarówno wśród miłośników nowoczesnych technologii, jak i osób chcących przyczynić się nieco do ochrony środowiska naturalnego.

Czytaj więcej
Jak działa samochód elektryczny?
25 kwi 2022
Jak działa samochód elektryczny?

Choć samochody elektryczne z roku na rok zyskują na coraz większej popularności, przez co ich liczba stale zwiększa się na polskich drogach, dla wielu osób wciąż pozostaje tajemnicą, to jak one działają. Dlatego też postanowiliśmy omówić to, w jaki sposób zbudowany jest samochód elektryczny, jaka jest zasada działania napędów elektrycznych zastosowanych w nich oraz to jakie osiągi pozwalają one uzyskać.

Czytaj więcej
Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego?
18 wrz 2021
Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego?

Dla przeciwników w pełni elektrycznych samochodów głównym argumentem jest czas, jaki należy poświęcić na ich naładowanie, zwłaszcza podczas długich tras, kiedy ich zasięg jest niedostateczny, aby pokonać je na jednym akumulatorze. Mają w tym trochę racji, gdyż ładowanie auta elektrycznego na pewno nie trwa tyle, co tankowanie samochodów spalinowych, jednak czas ten nie jest także tak duży, aby go aż tak strasznie demonizować. Poza tym jest świetną okazją na zrobienie sobie przerwy od siedzenia za kółkiem, wpływającej na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Jeśli więc jesteś ciekaw, ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego i od czego to zależy, zachęcamy do lektury.

Czytaj więcej

Przeczytaj jeszcze