Porównaj oferty

Ranking samochodów elektrycznych 2024

Dla wygody użytkowników strony optimalenergy.pl przygotowaliśmy specjalne narzędzie, za pomocą którego można stworzyć własny ranking samochodów elektrycznych. Na podstawie wybranych parametrów, program wyłoni najlepsze auta na prąd. Sami zdecydujemy na jaką cechę zwracamy uwagę, które wady i zalety samochodów elektrycznych są dla nas najważniejsze. Do wyboru mamy kilka kategorii. Narzędzie pozwala użytkownikowi nie tylko na błyskawiczne sprawdzenie danych technicznych pojazdów, ale także na natychmiastowe porównanie między sobą danych różnych samochodów elektrycznych, dostępnych na rynku.

Data aktualizacji: 21 lis 2024

1. Tesla model 3

5 (+1 opinii o stronie)

Tesla Model 3 to ziszczenie planów Elona Muska, który od początku swojej działalności jasno oświadczył, że najważniejszym autem dla niego, będzie przystępny cenowo i rodzinny elektryk, który podbije drogi na całym świecie. Model ten został dopracowany pod każdym względem, przez co staje się realną konkurencją dla Nissana LEAF czy też Peugeota e-208 i innych elektrycznych modeli dostępnych na polskim rynku.

Oferta dla:

  • klienci indywidualni
  • klienci biznesowi

Parametry::

  • Zasięg 530 km
  • Bagażnik 425 l
  • Długość: 4694 mm
  • Szerokość: 1933 mm

2. Audi Q4 e-tron

5 (+1 opinii o stronie)

Model ten jest piątym elektrykiem od Audi i jednocześnie pierwszym samochodem elektrycznym marki zbudowanym na platformie MEB. Wyróżnia go nowoczesna aerodynamiczna sylwetka o krótszych zwisach, która jest jego cechą rozpoznawczą. Łączy w sobie jak sam producent go opisuje sportowy duch z funkcjonalnością, a jego wnętrze jest wygodne i przestronne.

Oferta dla:

  • klienci indywidualni
  • klienci biznesowi

Parametry::

  • Zasięg 349 km
  • Bagażnik 520l
  • Długość: 4588 mm
  • Szerokość: 1865 mm

3. BMW i4

5 (+1 opinii o stronie)

Jest to pierwsze w pełni elektryczne Gran Coupé tej marki, które ma rywalizować o zainteresowanie kierowców z Teslą Model 3. Wyróżnia się ciekawym designem zarówno na zewnątrz, jak i w swoim wnętrzu, nie odbiegając od standardów, do jakich przyzwyczaiła ta marka już swoich fanów.

Oferta dla:

  • klienci indywidualni
  • klienci biznesowi

Parametry::

  • Zasięg 493 km
  • Bagażnik 470 l
  • Długość: 4783 mm
  • Szerokość: 1852 mm

4. Mercedes EQC

5 (+1 opinii o stronie)

Mercedes EQC swój debiut miał na polskim rynku w 2019 roku. Zapoczątkował on nową gamę aut niemieckiego koncernu samochodowego bazujących na napędzie elektrycznym. Zaliczany jest on do średniej wielkości SUV-ów i powstał na bazie modelu GLC. Mercedes EQC to kwintesencja stylu tej marki.

Oferta dla:

  • klienci indywidualni
  • klienci biznesowi

Parametry::

  • Zasięg 414 km
  • Bagażnik 500 l
  • Długość: 4762 mm
  • Szerokość: 2096 mm

5. Volvo XC 40

5 (+1 opinii o stronie)

Volvo XC40 to klasyczny elektryczny SUV, który jest jednocześnie najmniejszym z modeli tego typu pojazdów w gamie szwedzkiego koncernu samochodowego. Wyróżnia się ono na drogach jednak nie tylko za sprawą zielonych tablic, ale także swojego designu bazującego na braku zbędnych ozdobników i prostych liniach. Jego producent jak przystało na Volvo, nie zapomniał także o kwestiach bezpieczeństwa.

Oferta dla:

  • klienci indywidualni
  • klienci biznesowi

Parametry::

  • Zasięg 416 km
  • Bagażnik 460 l
  • Długość: 4425 mm
  • Szerokość: 2034 mm

Dlaczego ranking elektrycznych aut jest potrzebny? Przede wszystkim, tworzenie rankingów pozwala zaoszczędzić cenny czas. Nie musimy wertować katalogów czy stron internetowych producentów wszystkich modeli aut, które nas interesują. Nie musimy nawet znać dokładnie rynkowej oferty pojazdów elektrycznych – wszystkie samochody, spełniające żądane kryteria pojawią się na naszej liście rankingowej. Zestawianie pojazdów z szerokiej rynkowej oferty np. po długości czasu ładowania czy zasięgu to żmudna praca analityczna, która okaże się jeszcze trudniejsza, kiedy zdecydujemy się podzielić samochody na kategorie (np. małe auta elektryczne, miejskie samochody elektryczne, SUVy…). Taką analizę znacznie ułatwi i przyspieszy dostępne tu narzędzie, gdzie w kilka sekund można sprawdzić np. który miejski samochód elektryczny na rynku ma najniższą cenę, które małe auto elektryczne ma największy zasięg lub który elektryczny SUV dysponuje najkrótszym czasem ładowania baterii. Możliwości „crossovania” danych są niemal nieograniczone.

Ranking samochodów elektrycznych - zasięg

Jedną z kluczowych kwestii dla przyszłych nabywców aut elektrycznych jest ich zasięg, czyli dystans, jaki pojazdy te są w stanie pokonać na jednym, pełnym naładowaniu baterii. Oczywiście, im większy zasięg tym lepiej, jednak przy wyborze auta elektrycznego należy brać pod uwagę warunki jego użytkowania. Jeżeli pojazd ma służyć do dojazdów do pracy w mieście, a nocą będzie podłączany do ładowarki w garażu, duży zasięg nie będzie najistotniejszym parametrem. Jeżeli jednak auto ma służyć do dojazdów w bardziej odległe miejsca, np. na działkę za miasto, zasięg staje się podstawowym, najbardziej istotnym parametrem.

Warto wziąć pod uwagę fakt, że podawane w naszym zestawieniu wskaźniki maksymalnego zasięgu to dane szacunkowe, deklarowane przez producentów pojazdów elektrycznych. Nie należy sugerować się nimi w 100%. Realny zasięg auta elektrycznego to wypadkowa wielu różnych okoliczności. Należą do nich m.in. styl jazdy (częste hamowanie i rozpędzanie auta skraca zasięg), średnia prędkość, jaką będziemy się poruszać (przy szybkiej jeździe autostradowej, bateria wyczerpuje się szybciej), obciążenie auta (to, czy przewozimy ciężki bagaż oraz pasażerów), a także warunki atmosferyczne (upał lub duży mróz wpłyną negatywnie na zasięg pojazdu). W wielu przypadkach może okazać się, że deklarowany przez producenta zasięg maksymalny jest trudny do osiągnięcia. Warto zatem, wybierając samochód elektryczny dla siebie, założyć pewien zapas – wybrać auto z zasięgiem wyższym niż teoretycznie jest nam potrzebny. Unikniemy wówczas przykrych niespodzianek i przymusowych postojów.

Ranking aut elektrycznych pod względem ceny

Który samochód elektryczny jest najtańszy na polskim rynku? Sprawdzisz to bez trudu korzystając z naszego narzędzia. Oczywiście samo wskazanie najtańszego dostępnego auta to za mało, dlatego umożliwiliśmy sortowanie po cenie samochodów elektrycznych w różnych kategoriach. Jeżeli zatem zastanawiasz się nad zakupem elektrycznego SUVa, wystarczy, że wybierzesz odpowiednią opcję i wyświetlisz ranking cen w tej kategorii auta. Dzięki funkcjonalności naszego narzędzia w bardzo łatwy sposób porównasz ze sobą samochody elektryczne w Polsce oferowane przez różnych producentów. Dzięki rankingowi cen sprawdzisz także, gdzie za określone parametry (zasięg, czas ładowania, przestronność wnętrza itd.) zapłacisz najmniej, a gdzie najwięcej. Czy cena auta elektrycznego, które Cię interesuje jest atrakcyjna? Porównaj ją z ofertą konkurencji i sprawdź w kilka sekund.

Zestawienie czasu ładowania samochodów elektrycznych

Kolejnym ważnym parametrem przy wyborze samochodu elektrycznego jest czas ładowania. Małe, miejskie auto elektryczne z niewielkim zasięgiem zazwyczaj możemy naładować w dość krótkim czasie, zwłaszcza na stacji szybkiego ładowania. Inaczej będzie to wyglądało w przypadku dużego SUVa. Zdarzają się jednak wyjątki nawet w tej, wydawałoby się prostej, kategorii. Technologia cały czas zmierza do przodu, przez co powstają coraz lepszej jakości, bardziej pojemne i szybsze w ładowaniu baterie. Może się zdarzyć, że najnowszy model SUVa posiada baterie, które magazynują energię ponadprzeciętnie szybko, przez co samochód jest w stanie wrócić na drogę (naładowany do pełna lub do określonego poziomu) szybciej niż np. małe auto miejskie, dostępne na rynku od kilku lat i bazujące na nieco starszej technologii. Jak sprawdzić ten parametr? Oczywiście tworząc własny ranking aut elektrycznych pod względem czasu ładowania z wykorzystaniem naszego narzędzia.

Małe auta elektryczne - ranking

W Internecie nie brakuje różnego typu rankingów samochodów elektrycznych. W większości są one jednak tworzone subiektywnie lub według przyjętych z góry wytycznych. Portal optimalenergy.pl pozawala użytkownikom na zbudowanie własnych rankingów, według cech pojazdów dla nich najważniejszych. Szukając np. miejskiego auta elektrycznego, nie musimy szukać w wyszukiwarce haseł typu: „najtańsze miejskie samochody elektryczne”, a zaraz potem wertować kolejnych stron, by sprawdzić zasięg poszczególnych, ujętych w zestawieniu aut. Z naszą stroną stworzysz kilka rankingów, według własnych kryteriów, co pozwoli Ci oszczędzić czas oraz uniknąć pomyłki.

Na rynku pojawiają się wciąż nowe modele samochodów elektrycznych. Nasze narzędzie będzie stale aktualizowane, by zapewnić użytkownikom dostęp do wiarygodnych danych technicznych. Kryteria takie jak zasięg, cena, czas ładowania czy klasa i typ samochodu to najważniejsze parametry przy wyborze auta elektrycznego. Skorzystaj z rankingów Optimalenergy i wybierze najlepsze auto dla siebie.

Przykład wykorzystania rankingu samochodów elektrycznych

Wyobraźmy sobie, że szukamy auta elektrycznego do dojazdów do pracy. Mieszkamy w centrum miasta, jednak nasze biuro znajduje się na obrzeżach. Jest to łącznie około 20 km w jedną stronę. Pod biurem nie ma jeszcze ładowarki do pojazdów elektrycznych. Wiemy to bo sprawdziliśmy jak wygląda mapa stacji ładowania samochodów elektrycznych. Zatem na jednym ładowaniu musimy pokonać dystans do celu jak i z powrotem. To łącznie 40 km, jednak po drodze zdarzy nam się często wybrać na zakupy. Średnio każdego dnia będziemy pokonywać zatem od 50 do 70 km, ale musimy wziąć także pod uwagę ryzyko stania w miejskich korkach. Musimy zatem doliczyć pewien zapas kilometrów zasięgu, gdyż w korkach dystans pracy na baterii skróci się. W miejscu, w którym mieszkamy mamy garaż z dostępem do ładowarki, w pracy nie ma problemów z miejscami parkingowymi, gabaryty zewnętrzne auta nie są zatem dla nas najistotniejszym parametrem. Z racji trybu wykorzystania auta, bardzo istotny nie jest dla nas także czas ładowania (auto i tak będziemy podłączać do ładowarki na noc, w garażu, z rzadka uzupełniając energię np. pod centrum handlowym). Tworzymy zatem ranking interesujących nas samochodów, sortując po cenie i wielkości auta, ustalając także minimalny zasięg, np. 150 km. Możemy zdecydować się na auto nieco większe (np. kompaktowe segmentu C lub SUVa), ponieważ nie mamy problemów z parkingiem, a czas ładowania nie jest dla nas najistotniejszy. Spomiędzy aut interesującego nas segmentu, uwzględnionych w rankingu, posiadających zasięg powyżej 150 km wybieramy najbardziej atrakcyjną cenowo propozycję. Bez użycia rankingu takie porównanie zajęłoby nam zapewne bardzo dużo czasu. Jeśli już zdecydujemy się na konkretny model warto również wiedzieć ile wynosi ubezpieczenie samochodu elektrycznego. Stałe koszty utrzymania też są ważne przy podejmowaniu decyzji zakupowych.

Aktualności
Samochód elektryczny czy hybryda: co będzie dla Ciebie lepsze?
11 sty 2024
Samochód elektryczny czy hybryda: co będzie dla Ciebie lepsze?

Samochody zasilane energią elektryczną z roku na rok są coraz częściej wybieranymi modelami przez kierowców. Dostępne są one zarówno w wersji wyłącznie elektrycznej, jak i hybrydowej. Jeśli więc nie wiesz, czy samochód elektryczny, czy hybryda będzie dla Ciebie lepszy, koniecznie zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na ich temat, które pomogą Ci podjąć odpowiednią decyzję.

Czytaj więcej
Najbardziej ekologiczne samochody
9 lis 2023
Najbardziej ekologiczne samochody

Większość osób mówiąc o najbardziej ekologicznych samochodach, ma na myśli modele elektryczne, pozbawione silników spalinowych emitujących zanieczyszczenia do atmosfery. Jednak jak pokazują niezależne testy ADAC Eco test 2021 przeprowadzone w 2021 roku przez niemiecki automobilklub założony w 1903 roku elektryki nie znajdują się wcale na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o najbardziej ekologiczne auta, choć można znaleźć je w czołówce zestawienia.

Czytaj więcej
Co to jest samochód hybrydowy?
6 wrz 2023
Co to jest samochód hybrydowy?

Samochody zasilane za pomocą energii elektrycznej można podzielić na dwa główne rodzaje — auta w pełni elektryczne oraz hybrydy. O ile jednak w przypadku klasycznych elektryków większość z nas jest w stanie określić czym one są i jak działają, o tyle w przypadku wskazania co znaczy samochód hybrydowy, pojawiają się większe problemy. Dlatego w tym artykule odpowiadamy na pytanie związane z tym, co to jest hybrydowy samochód oraz w jaki sposób on działa.

Czytaj więcej
Auta elektryczne: czy warto spróbować?
19 cze 2023
Auta elektryczne: czy warto spróbować?

Popularność samochodów elektrycznych z roku na rok rośnie coraz bardziej. Zgodnie z danymi wykazywanymi przez PZPM i PSPA pod koniec grudnia 2022 roku w Polsce zarejestrowanych było 61 570 sztuk aut elektrycznych, czyli o 33% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Pomimo to wciąż nie brakuje wątpliwości związanych z tym czy warto inwestować w auto elektryczne.

Czytaj więcej