Porównaj oferty

BMW i4

Z tego artykułu dowiesz się

Bawarski koncern samochodowy BMW stale poszerza gamę dostępnych w jego ofercie samochodów elektrycznych. Tym razem skupimy się więc na BMW i4, które zadebiutowało na rynku w 2021 roku. Jest to pierwsze w pełni elektryczne Gran Coupé tej marki, które ma rywalizować o zainteresowanie kierowców z Teslą Model 3. Wyróżnia się ciekawym designem zarówno na zewnątrz, jak i w swoim wnętrzu, nie odbiegając od standardów, do jakich przyzwyczaiła ta marka już swoich fanów. Jeśli chodzi o doświadczenia podczas prowadzenia tego modelu, producent obiecuje natomiast, że fani sportowej jazdy również się na nim nie zawiodą. Wymiary BMW i 4 wynoszą z kolei 478 centymetrów długości, 185 centymetrów szerokości i 144 centymetry wysokości, a osie auta rozstawione zostały na szerokości 285 centymetra.

Cena BMW i4

Elektryczne BMW i4 dostępne jest w salonach sprzedaży w dwóch wersjach silnikowych. Cena BMW i4 zaczyna się więc w przypadku słabszej wersji silnikowej od 245 200 złotych, dostępna jest ona także w opcjonalnej wersji modelu M Sport w przypadku której cena wynosi jednak od 260 900 złotych.

BMW i4 w wariancie silnikowym M50 to natomiast wydatek rzędu od 289 900 złotych. Bawarski elektryk sprzedawany jest w standardowym kolorze alpejskiej bieli, jednak kierowcy otrzymują do wyboru także 10 dodatkowych kolorów nadwozia do wyboru, oczywiście przy odpowiedniej dopłacie.

Zasięg BMW i4

W przypadku zasięgu, BMW i4 także mile zaskakuje. Model ten bez względu na wersję silnikową wyposażony jest bowiem w akumulator o pojemności 80,7 kWh umieszczony pod podłogą pojazdu. Przy czym w przypadku BMW i4 eDrive 40 jego zasięg wynosi od 493 do nawet 590 kilometrów, a zużycie energii elektrycznej na 100 km wynosi 22,2 kWh. Z kolei BMW i4 M50 zapewnia zasięg od 416 do 520 km, przy zużyciu energii na 100 km utrzymującym się na poziomie 25,6 kWh. Akumulator w obu wersjach BMW i4 ładuje się od 10 do 80% za pomocą ładowarki DC o mocy 50 kW w 73 minuty. Maksymalna moc ładowarki, jaka jest kompatybilna z baterią w tym modelu, może natomiast wynosić do 150 kW.

Dane techniczne BMW i4

Jeśli chodzi o dane techniczne, prezentują się one równie ciekawie, jak zasięg bawarskiego, elektrycznego Gran Coupé. Model BMW i4 w wersji silnikowej eDrive 40 wyposażony jest w silnik o mocy 250 kW i 340 KM i maksymalnym momencie obrotowym wynoszącym 430 Nm. Dane te przekładają się na możliwość rozwinięcia prędkości tym elektrykiem maksymalnie do 190 km/h. Z kolei przyspieszenie od 0 do 100 km/h osiąga on w 5,7 sekundy przy masie własnej pojazdu wynoszącej 2125 kilogramów.

Droższa wersja silnikowa BMW i4, czyli M50 „pod maską” skrywa natomiast silnik o mocy 400 kW i 544 KM oraz o maksymalnym momencie obrotowym wynoszącym 795 Nm. Dzięki temu pozwala ona na osiągnięcie nim maksymalnej prędkości wynoszącej 225 km. Od 0 do 100 km/h przyspiesza ona natomiast w zaledwie 3,9 sekundy pomimo nieco większej masy własnej wynoszącej 2290 kilogramów. Obie wersje silnikowe BMW i4 mają napęd na tylną oś, co z pewnością ucieszy fanów tej marki.

Aktualności
Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego?
18 wrz 2021
Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego?

Dla przeciwników w pełni elektrycznych samochodów głównym argumentem jest czas, jaki należy poświęcić na ich naładowanie, zwłaszcza podczas długich tras, kiedy ich zasięg jest niedostateczny, aby pokonać je na jednym akumulatorze. Mają w tym trochę racji, gdyż ładowanie auta elektrycznego na pewno nie trwa tyle, co tankowanie samochodów spalinowych, jednak czas ten nie jest także tak duży, aby go aż tak strasznie demonizować. Poza tym jest świetną okazją na zrobienie sobie przerwy od siedzenia za kółkiem, wpływającej na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Jeśli więc jesteś ciekaw, ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego i od czego to zależy, zachęcamy do lektury.

Czytaj więcej
Ładowanie samochodów elektrycznych w domu
11 paź 2021
Ładowanie samochodów elektrycznych w domu

Samochody elektryczne zasilane energią skumulowaną w zastosowanych akumulatorach tak samo, jak modele spalinowe wymagają tankowania. Jednak nie paliwem, a prądem. Ich ładowanie może odbywać się więc zarówno na ogólnodostępnych stacjach ładowania w miastach lub przy drogach szybkiego ruchu, jak i w domu. Poniżej skupiamy się jednak wyłącznie na kwestiach związanych z ładowaniem samochodów elektrycznych w domu, omawiając dwie dostępne metody oraz związane z tym koszty.

Czytaj więcej
Jakie przywileje mają kierowcy aut elektrycznych?
20 cze 2022
Jakie przywileje mają kierowcy aut elektrycznych?

Od kilku lat wprowadzane są różnorodne rozwiązania, które mają zachęcić polaków do przesiadania się z klasycznych aut spalinowych do ekologicznych zeroemisyjnych modeli elektrycznych. Dzięki temu zarówno osoby planujące zakup elektryka, jak i właściciele samochodów elektrycznych mogą liczyć na wiele przywilejów oraz korzyści. Prezentujemy więc 6 głównych przywilejów elektryków.

Czytaj więcej
Rozwój elektromobilności w Polsce
23 kwi 2019
Rozwój elektromobilności w Polsce

Na polskich drogach coraz częściej możemy spotkać auta elektryczne. Rozwój elektromobilności w naszym kraju widoczny jest gołym okiem, jednak nadal daleko nam pod tym względem do innych państw europejskich. Samochody napędzane elektrycznością okrzyknięte zostały pojazdami przyszłości. Czy to możliwe, że za kilkanaście lat ich udział na drogach tak znacząco wzrośnie? Jak wygląda rynek aut elektrycznych obecnie i jakie są prognozy na najbliższe lata?

Czytaj więcej

Przeczytaj jeszcze