Porównaj oferty

Samochody elektryczne Suzuki

Suzuki to marka, która narodziła się już w roku 1909. Wtedy jednak jej założyciel wcale nie myślał o produkcji samochodów. Działał za to w przemyśle włókienniczym. Decyzja o zaangażowaniu się w raczkujący rynek pojazdów była spowodowana niczym innym jak chęcią dywersyfikacji działalności. Gdy w 1939 r. z fabryk Suzuki wyjechały pierwsze, prototypowe samochody, wszystkie prace zostały przerwane przez wybuch wojny. Powrót do koncepcji motoryzacyjnych nastąpił dopiero w 1951 r., gdy Suzuki wypuściło na rynek motorower. Czas na pierwszy, seryjnie wytwarzany samochód przyszedł w 1955 r. W tamtym czasie nie trzeba było wiele, aby samochody dobrze się sprzedawały. W kolejnych dekadach Suzuki zaczęło jednak pracować nad własną niszą, miejscem na rynku motoryzacyjnym, w którym można się wyróżnić i wyprzedzić konkurencję. Dla Suzuki taką niszą okazały się samochody terenowe. Ich największym atutem był fakt, że mimo właściwości pozwalających na poruszanie się nimi na bezdrożach, można było je także wykorzystywać w typowej codziennej eksploatacji.

W ostatnich latach prawdziwym hitem sprzedażowym marki Suzuki został model Jimny. Niewielkie auto o wyjątkowych zdolnościach terenowych, zasilane silnikiem benzynowym. Chwile chwały tego modelu przerwały jednak nowe przepisy ekologiczne, wymagające od producentów pojazdów wytwarzania aut emitujących mniej zanieczyszczeń. Jimny zniknął z większości rynków, na niektórych powracając wkrótce jako auto z homologacją ciężarową (by ominąć niekorzystne przepisy). Suzuki nie było przygotowane na nowe normy ekologiczne, nie prowadziło zaawansowanych prac nad napędami alternatywnymi. Stało się jednak jasne, że samochody elektryczne Suzuki muszą powstać, aby uchronić koncern przed dotkliwymi karami na wielu rynkach.

Rozwiązaniem tymczasowym dla Suzuki okazało zapożyczenie technologii od Toyoty. Chodzi tu jednak nie o samochody elektryczne, ale hybrydowe. Toyota użyczyła rodzimemu koncernowi napędy hybrydowe oraz całe pojazdy - w Europie pojawiły się model Suzuki Swace, czyli Toyota Corolla kombi, sprzedawana pod marką Suzuki, dysponująca napędem hybrydowym oraz również hybrydowe Suzuki Across, czyli adaptacja Toyoty RAV4. W zamian za to wsparcie, Suzuki pomaga Toyocie na rynku indyjskim, gdzie jest prawdziwym hegemonem z większością udziału w rynku. Oba koncerny razem pracują także nad pojazdami w pełni elektrycznymi.

Pierwsze elektryczne samochody Suzuki prawie na pewno trafią na rynek indyjski. W innych krajach prawdopodobnie ujrzymy na początek zelektryfikowane wersje najmniejszych modeli z gamy Suzuki, czyli Swifta i Alto. Suzuki ogłosiła prace nad tymi autami na prąd już kilka lat temu, jednak z niewiadomych przyczyn, inwestycja nie posuwała się do przodu.

Suzuki modele elektryczne

Ile kosztuje elektryczne auto Suzuki?

Jest jeszcze za wcześnie, by odpowiedzieć na pytanie o cenę aut na prąd Suzuki. Teoretycznie, pierwsze samochody elektryczne Suzuki powinny być adaptacjami najmniejszych i najtańszych konwencjonalnych aut z oferty producenta. Trudno powiedzieć jednak, czy będzie oznaczało to niską cenę. Suzuki poniesie bowiem koszty transferu technologii od innych producentów, co jest konsekwencją braku własnych rozwiązań.

Samochody elektryczne Suzuki - zasięgi

Chcąc wpasować się w rynek samochodów elektrycznych w Azji i Europie, auta na prąd Suzuki powinny dysponować realnym zasięgiem przekraczającym co najmniej 200 km. Trudno powiedzieć, czy marka zechce wyróżnić się pod względem tego parametru na tle konkurencji, czy raczej utrzymywać wyniki bliskie rynkowej średniej.

Auta elektryczne marki Suzuki - dane techniczne

Pierwsze samochody elektryczne Suzuki będą prawdopodobnie bazowały na znanych na całym świecie modelach marki. Nie znamy jeszcze szczegółów układu napędowego, który zostanie w nich zastosowany, nie podano także informacji na temat baterii. Wszystkie dane techniczne powinny zostać ujawnione w ciągu najbliższych miesięcy.

Aktualności
Samochód elektryczny czy hybryda: co będzie dla Ciebie lepsze?
11 sty 2024
Samochód elektryczny czy hybryda: co będzie dla Ciebie lepsze?

Samochody zasilane energią elektryczną z roku na rok są coraz częściej wybieranymi modelami przez kierowców. Dostępne są one zarówno w wersji wyłącznie elektrycznej, jak i hybrydowej. Jeśli więc nie wiesz, czy samochód elektryczny, czy hybryda będzie dla Ciebie lepszy, koniecznie zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na ich temat, które pomogą Ci podjąć odpowiednią decyzję.

Czytaj więcej
Najbardziej ekologiczne samochody
9 lis 2023
Najbardziej ekologiczne samochody

Większość osób mówiąc o najbardziej ekologicznych samochodach, ma na myśli modele elektryczne, pozbawione silników spalinowych emitujących zanieczyszczenia do atmosfery. Jednak jak pokazują niezależne testy ADAC Eco test 2021 przeprowadzone w 2021 roku przez niemiecki automobilklub założony w 1903 roku elektryki nie znajdują się wcale na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o najbardziej ekologiczne auta, choć można znaleźć je w czołówce zestawienia.

Czytaj więcej
Co to jest samochód hybrydowy?
6 wrz 2023
Co to jest samochód hybrydowy?

Samochody zasilane za pomocą energii elektrycznej można podzielić na dwa główne rodzaje — auta w pełni elektryczne oraz hybrydy. O ile jednak w przypadku klasycznych elektryków większość z nas jest w stanie określić czym one są i jak działają, o tyle w przypadku wskazania co znaczy samochód hybrydowy, pojawiają się większe problemy. Dlatego w tym artykule odpowiadamy na pytanie związane z tym, co to jest hybrydowy samochód oraz w jaki sposób on działa.

Czytaj więcej
Auta elektryczne: czy warto spróbować?
19 cze 2023
Auta elektryczne: czy warto spróbować?

Popularność samochodów elektrycznych z roku na rok rośnie coraz bardziej. Zgodnie z danymi wykazywanymi przez PZPM i PSPA pod koniec grudnia 2022 roku w Polsce zarejestrowanych było 61 570 sztuk aut elektrycznych, czyli o 33% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Pomimo to wciąż nie brakuje wątpliwości związanych z tym czy warto inwestować w auto elektryczne.

Czytaj więcej

Przeczytaj jeszcze