Magazyny energii stają się w naszym kraju coraz popularniejsze. W najbliższym czasie można dodatkowo spodziewać się wzrostu liczby instalowanych tego typu urządzeń spowodowanego dotacjami oferowanymi w ramach programu Mój Prąd 4.0. Obecnie na rynku znaleźć można wielu producentów magazynów energii, a jednym z nich jest firma Soluna, której ofercie przyglądamy się bliżej.
Soluna to firma oferująca rozwiązania związane z produkcją energii elektrycznej z odnawialnych źródeł. W jej ofercie znaleźć można oprócz magazynów energii również inwertery dostępne pod marką Sermatec, przystosowane do współpracy z instalacjami fotowoltaicznymi oraz urządzeniami magazynującymi energię elektryczną. W naszym kraju jej partnerem oraz jednocześnie wyłącznym dystrybutorem jest gliwicka firma Afore Polska.
Magazyny energii Soluna to rozwiązania skierowane zarówno do klientów indywidualnych, którzy posiadają domową instalację fotowoltaiczną, jak i przedsiębiorców oraz instytucji korzystających z fotowoltaiki o większej mocy. Atutem tej marki są kompleksowe rozwiązania, które pozwalają w pełni czerpać z zalet połączenia instalacji PV i magazynów energii.
Magazyny energii Soluna wyposażone są w wydajne baterie litowo-żelazowo-fosforanowe (Li FePO4), które cechują się dużą głębokością rozładowywania oraz większą liczbą cykli ładowania, a także niklowo-kobaltowo-manganowe. Dostępne są one w dwóch wariantach do wyboru. Pierwszy z nich określany przez tę firmę jako bank energii może mieć wobec tego pojemność:
Każdy z nich wyposażony jest natomiast we wbudowany inwerter o mocy od 3,6 kW do 8 kW w zależności od pojemności wybranego modelu.
Drugi wariant magazynów energii Soluna to natomiast baterie:
Elementami, które wyróżniają magazyny energii Soluna, są przede wszystkim zastosowane w nich wbudowane inwertery, których moc dobierana jest do potrzeb użytkowników. Oprócz tego cechują się one również gwarancją na co najmniej 6000 cykli ładowania, możliwością rozbudowy o kolejne moduły bateryjne i 7-calowym wyświetlaczem LCD, który pozwala kontrolować pracę urządzeń. Dodatkowo zakres ich pracy wynosi od 45 do 58 V, a ich standardowym trybem komunikacji jest WiFi oraz CAN.
Cena magazynów energii Soluna nie jest podawana na stronie ich dystrybutora. Uzyskać ją można dopiero po skontaktowaniu się z nim. Praktyka ta wynika jednak z tego, że montaż tego typu urządzenia wymaga uwzględnienia wielu czynników, które mają bezpośrednie przełożenie na jego koszt. Zaliczyć można do nich między innymi pojemność zastosowanych w magazynie baterii czy też moc dobranego do niego inwertera.
Magazyny energii Soluna to jedna z ciekawszych propozycji dostępnych obecnie na rynku. Na pozytywne opinie na ich temat wpływ ma z pewnością to, że objęte są one 10-letnią gwarancją producenta, a monitorowanie ich pracy oraz zarządzanie całym systemem odbywa się w ich przypadku za pomocą przejrzystej aplikacji Sermatec. Do plusów urządzeń tej marki zaliczyć można także:
Jedyną wadą magazynów energii Soluna jest wobec tego brak podanej ceny za ich zakup.