Porównaj oferty

Najpopularniejsze samochody elektryczne

Liczba aut elektrycznych poruszających się po polskich drogach sukcesywnie rośnie z roku na rok. W 2020 roku zarejestrowano bowiem w naszym kraju niemal 10 000 samochodów z w pełni elektrycznym napędem, w 2019 wartość ta wynosiła natomiast zaledwie 5091 sztuk. Z kolei pod koniec kwietnia 2021 roku jak podaje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, bazujący na danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów, zarejestrowano już 11 761 sztuk aut elektrycznych, czyli o 2010 sztuk więcej niż przez cały 2020 rok. Jakie modele aut elektrycznych są więc wobec tego najchętniej kupowane przez polaków?

Wróć do: Aktualności Najpopularniejsze samochody elektryczne

2020 rok przyniósł wzrost popularności samochodów elektrycznych na świecie

2020 rok przyniósł prawdziwy rozkwit w branży samochodów elektrycznych na całym świecie, w tym także w Polsce. Według danych podawanych przez EV Sales Blog sprzedano bowiem ogólnie 2 124 859 sztuk tego typu modeli aut. Jest to więc rekord pod względem sprzedaży samochodów elektrycznych. Największy wzrost rejestracji elektryków zanotowano natomiast w grudniu - 407 000 aut. Oznacza to więc, że obecnie samochody elektryczne stanowią 5% udziału w globalnym rynku sprzedaży nowych aut.

Dane te nie pozostają bez wpływu także na nasz kraj, w których był on również brany pod uwagę. Można więc powiedzieć, że choć nieprzychylny pod wieloma względami pandemiczny 2020 rok zapoczątkował nowy rozdział w historii elektryfikacji branży samochodowej.

Najczęściej kupowane modele aut elektrycznych na świecie

Zanim przejdziemy do 5 najchętniej kupowanych elektryków w Polsce, warto przyjrzeć się, na które z modeli najczęściej decydowano się na świecie. Na pierwszym miejscu po 2020 roku w ogólnoświatowych rankingach popularności uplasowała się więc bez zmian Tesla, a dokładnie Model 3 - 365 240 sprzedanych sztuk. Drugie miejsce zajmuje Wuling HonhGuand Mini EV - 119 255 sprzedanych sztuk na świecie, głównie na rynku chińskim. Ostatnie miejsce na podium należy natomiast do Renault Zoe z liczbą 100 431 sztuk sprzedanych egzemplarzy.

W pierwszej piątce najpopularniejszych aut elektrycznych na świecie jednak ze sprzedażą już poniżej 100 000 sztuk znaleźć możemy jeszcze:

  • Tesla Model Y - 79 734 sztuki,
  • Hyundai Kona Electric - 65 075 sztuk,
  • Volkswagen ID.3 - 56 937 sztuk.

Top 5 samochodów elektrycznych najczęściej kupowanych w Polsce

Polska, choć nie plasuje się w czołówce państw z największą liczbą zarejestrowanych aut elektrycznych w minionym roku i tak zaczyna wyglądać coraz lepiej pod tym względem. Wybory kierowców, którzy postanowili się przesiąść ze spalinówek do elektryków są natomiast tylko częściowo zgodne z rankingiem światowym. Nie przedłużając więc pora przedstawić wyniki sprzedaży samochodów elektrycznych, które były najchętniej dotychczas kupowane przez polaków w 2021 roku.

1. Nissan Leaf

Ranking sprzedaży aut elektrycznych 2021 otwiera w naszym kraju kompaktowy, miejski Nissan Leaf z wynikiem 1993 sprzedanych egzemplarzy tego modelu. Awansował on z drugiego miejsca pod względem popularności wśród kierowców z drugiej pozycji w 2020 roku. Auto to wybierane jest przede wszystkim ze względu na jego korzystny stosunek ceny do jakości oraz zasięg, który w podstawowym wariancie wynosi 270 kilometrów na jednym ładowaniu, z kolei w wariancie e+ - 385 kilometrów. Cena Nissana Leaf obecnie w salonach zaczyna się od 123 900 złotych.

2. BMW i3

Drugie najpopularniejsze auto elektryczne w naszym kraju to natomiast BMW i3, które zajęło pozycję Skody Citigo-e z 2020 roku. W 2021 sprzedano 1691 sztuk tego modelu. Ten mały elektryczny samochód oferuje dla kierowców zasięg na poziomie do 359 kilometrów na jednym ładowaniu oraz obecnie wciąż pozostaje dostępny do kupienia w salonach w cenie zaczynającej się od 169 700 złotych.

3. Renault Zoe

Ostatnie miejsce na podium w rankingu sprzedaży samochodów elektrycznych w Polsce zajmuje Renault Zoe z liczbą 722 sztuk sprzedanych egzemplarzy. Pozostaje on więc daleko w tyle za swoimi dwoma konkurentami. Pomimo to jest to niezaprzeczalny sukces tego modelu w porównaniu do zaledwie 223 modeli sprzedanych w 2019 roku.

Rosnące zainteresowanie Renault Zoe, wśród osób zastanawiających się nad zakupem samochodu elektrycznego wynika bowiem z odejścia francuskiego koncernu z dotychczasowego modelu sprzedaży, w którym to leasingowano jego akumulator. Dzięki temu atrakcyjna cena na poziomie od 137 400 złotych sprawia, że staje się on ciekawą opcją dla kierowców. Możliwe więc, że po 2021 roku Renault Zoe zajmie wyższą pozycję na podium.

4. Tesla Model 3

Przedostatnie miejsce rankingu sprzedaży samochodów elektrycznych w Polsce zajmuje natomiast najpopularniejsze auto zasilane prądem na świecie, czyli Tesla Model 3. Jej ceny zaczynają się w naszym kraju od 199 990 złotych i być może właśnie to ma wpływ na to, że Tesla Model 3 nie jest w stanie przebić się na wyższą pozycję pomimo doskonałych osiągów, jakie oferuje kierowcom oraz swojej marki, która w branży aut elektrycznych mówi sama za siebie.

5. Skoda Citigo-e

544 sztuk sprzedanych egzemplarzy oraz czwarte miejsce pod względem popularności w naszym kraju zajęła z kolei Skoda Citogo- e. Jest to jednak sukces tego czeskiego samochodu elektrycznego, który zadebiutował na początku 2020 roku, jako pierwszy elektryk marki Skoda. Za sprawą niskiej ceny na poziomie od 82 050 złotych oraz praktyczności, jaką oferuje ona kierowcom szybko stała się bowiem bestsellerem na rynku. W związku z tym jej popularność była tak duża, że liczba składanych zamówień na Skodę Citigo-e przekroczyła możliwości produkcyjne koncerny, przez co zmuszony był on zaprzestać przyjmowanie zamówień na ten model. Gdyby jednak nie to, możliwe, że zajęłaby ona wyższe miejsce, jeśli chodzi o ranking sprzedaży samochodów elektrycznych w 2021 roku.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

4.5 (8 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić