Porównaj oferty

Mustang samochód elektryczny

Ford Mustang to legenda motoryzacji. To sportowy samochód, który wyznaczył nową kategorię w świecie pojazdów, przekonując do siebie miliony Amerykanów, a z czasem i mieszkańców innych kontynentów. Pierwszy Mustang zadebiutował w 1964 r. Był odpowiedzią na aktualne potrzeby młodych ludzi w Stanach Zjednoczonych - urodzonych już po wojnie, szukających niedrogiego, sportowego, efektownego stylistycznie samochodu. Mustang odniósł błyskawiczny sukces. Już pierwszego dnia złożono na niego ponad 20 tys. zamówień w całym USA. Trzeba przyznać jednak, że Ford mocno pomógł sukcesowi swojego modelu, organizując szeroko zakrojoną (jak na owe czasy) kampanię reklamową i marketingową. Mustang szybko stał się jednym z symboli Ameryki, każdy chciał mieć go w swoim garażu. Już w 1966 r. zakłady produkcyjne opuścił milionowy egzemplarz auta.

Ford doskonale zarządzał popularnością swojego pojazdu. Z czasem wprowadzał kolejne dodatki i unowocześnienia modelu. Był jednym z pierwszych producentów, oferujących szeroką gamę wyposażenia dodatkowego. Z czasem przyszły jednak kłopoty, z którymi trzeba było sobie poradzić. Kryzys paliwowy w Stanach położył kres ogromnym, spalających szalone ilości benzyny silnikom. Wielu producentów zrezygnowało z oferowania sportowych samochodów. Ford postanowił nie kończyć produkcji Mustanga, ale przygotować jego nową wersję, dostosowując się do zmieniających się trendów. Być może to właśnie z tamtym zdarzeniem mają kojarzyć się działania obecne, czyli zaprezentowanie Mustanga jako samochodu elektrycznego. Ówczesny Mustang z lat 70. zapewnił przetrwanie legendzie. Był lżejszy i dysponował silnikami o mniejszej mocy. Nie osiągnął takiego sukcesu sprzedażowego jak poprzednik, ale zdobył kilka nagród na ważnych plebiscytach. W kolejnych dekadach światło dzienne oglądały następne generacje Mustanga. Wprowadzane zmiany były bardzo widoczne, jednak charakter sportowego "auta dla młodych" ocalał. Od 2014 r. produkowana jest już szósta generacja tego modelu. Wprowadzenie marki samochodów elektrycznych Mustang może jednak sugerować, że szósta generacja sportowego Mustanga, wykorzystującego tradycyjne paliwo może być ostatnią. Ford bardzo liczy na sukces nowej marki oraz aut na prąd pod nią oferowanych.

Pierwszy elektryczny Mustang o nazwie Mach-E, nawiązuje stylistyką do legendarnego modelu, ale są to nawiązania luźne. W odróżnieniu od protoplasty nie jest sportowym "pony-carem" lecz elektrycznym crossoverem, dostępnym z napędem na tył lub na wszystkie koła. Tym, co ma łączyć generacje jest wysoka moc i znakomite osiągi. Dane techniczne uwzględniają także najważniejszy - w przypadku samochodów elektrycznych parametr - czyli zasięg.

Mustang modele elektryczne

Ile kosztuje auto elektryczne marki Mustang?

Pierwszy Ford Mustang stał się popularny m.in. dzięki temu, że oferował coś wyjątkowego jak na swoje czasy w przystępnej, na tle rynku, cenie. Biorąc pod uwagę dane techniczne pierwszego elektrycznego Mustanga, można powiedzieć, że mamy tu do czynienia z podobną sytuacją. Mustang Mach-E nie jest jednak żadnym prekursorem. Nie oszukujmy się, to miano w przypadku pojazdów elektrycznych dzierży Tesla. W momencie premiery pierwszego Mustanga, na rynku również były już jednak samochody sportowe. Czym więc wyróżnia się Mustang Mach-E? Został wyceniony na ok. 50 tys. euro w wersji podstawowej. Oferuje szeroki wybór wersji napędu, mocy i zasięgu. Posiada udogodnienia podobne jak droższe samochody elektryczne konkurencji. Czy to wystarczy, by odnieść sukces na rynku w dobie elektromobilności? Czas pokaże. Będziemy także bacznie obserwować prace Forda nad kolejnymi autami na prąd, których wypuszczenie na rynek pod marką Mustang jest planowane.

Samochody elektryczne Mustang - zasięgi

Elektryczne samochody Mustang mają dysponować dużym zasięgiem. Być może właśnie dlatego producent zdecydował się na nadwozie w stylu crossovera, by zyskać więcej miejsca na akumulatory. Nawet podstawowa wersja Mustanga Mach-E powinna przejechać niemal 400 km, a wersja topowa, niemal 600 km. Te liczby robią wrażenie i sprawiają, że lista rynkowych konkurentów Mustanga nagle się skraca.

Auta elektryczne marki Mustang - dane techniczne

Jedną z podstawowych zalet elektrycznego Mustanga na tle rynku aut na prąd jest możliwość wyboru spośród wielu konfiguracji tego modelu. Możemy wybrać tani pojazd z napędem na tył, przyzwoitym zasięgiem i mocą przekraczającą 200 KM, ale możemy również postawić na niemal dwukrotnie większą moc, napęd na cztery koła i przyspieszenie do "setki" w czasie krótszym niż 5 sekund. Każda z wersji będzie dysponowała innym zasięgiem, co jest kwestią kompromisu wobec wyboru mocy jednostek i ceny. Rynkowi eksperci szacują, że elektryczny Mustang może odnieść sukces na rynku amerykańskim. Czy odniesie go także w Europie oraz Azji? Jesteśmy bardzo ciekawi rozwoju tej marki.