Porównaj oferty

Samochody elektryczne Lexus

Marka Lexus ma stosunkowo krótką historię, gdyż została założona dopiero w 1989 r. Została powołana do życia przez koncern motoryzacyjny Toyota Motor Corporation. Cel? Toyota działająca przede wszystkim w segmencie samochodów budżetowych zapragnęła, by mieć w swojej ofercie także auta luksusowe klasy premium. Pierwsze tego typu auta powstawały już wcześniej, jednak ich sprzedaż pod marką Toyoty nie przynosiła zamierzonych rezultatów. Powstała zatem marka Lexus, która szybko zadomowiła się w segmencie dotąd zdominowanym przez marki takie jak BMW, Audi czy Mercedes-Benz.

Historia elektrycznych samochodów Lexus nie jest długa. Oczywiście, podobnie jak macierzysty koncern, Lexus dość szybko wprowadził do seryjnej produkcji samochody hybrydowe, co było pewną innowacją na rynku samochodów premium. W tym przypadku trudno jednak mówić o pobudkach ekologicznych, gdyż elektryczne silniki były wsparciem dla dużych, pożerających spore ilości paliwa silników benzynowych i ich głównym zadaniem było dostarczenie pojazdom dodatkowych koni mechanicznych mocy. Z czasem włodarze Lexusa zrozumieli jednak, że wprowadzenie do oferty samochodu w pełni elektrycznego jest nieodzownym obowiązkiem. Miało to związek także z międzynarodowymi normami emisji spalin, które stawały się coraz bardziej restrykcyjne i wymuszały na producentach zwiększanie udziału w sprzedaży samochodów, emitujących niewielkie ilości szkodliwych substancji do atmosfery. Z racji obecności w gamie Lexusa wielu silników spalinowych o dużej pojemności i apetycie na paliwo, koniecznością stało się wprowadzenie auta na prąd, które obniży ogólną średnią emisji. Doszło do tego w 2019 r., za sprawą modelu UX 300e. Po raz pierwszy zaprezentowano go na chińskich targach Guangzhou International Automobile Exhibition. UX 300e nie jest konstrukcją zaprojektowaną od zera jako auto elektryczne. Lexus bazował tu na modelu UX, czyli niewielkim crossoverze ze swojej standardowej oferty. Technicznie model ten jest bliźniakiem Toyoty C-HR, która także ma od pewnego czasu swój elektryczny odpowiednik. Samochód elektryczny Lexusa nie różni się stylistycznie od swojego pierwowzoru. O ekologicznym charakterze auta świadczy tylko napis "Electric" na klapie oraz miejsce na podłączenie ładowarki. Zaraz po premierze swojego pierwszego elektryka, Lexus pochwalił się planami wprowadzania na rynki światowe kolejnych aut na prąd. Następny w kolejce jest model RZ 450e.

Lexus modele elektryczne

Ile kosztuje auto elektryczne marki Lexus?

Samochody marki Lexus to wyższa półka pod względem ceny. Nietrudno się zatem domyślić, że elektryczne auto marki Lexus kosztuje sporo pieniędzy. Cena zaczyna się od ok. 200 tys. zł. Co otrzymamy za te pieniądze? Ciekawie zaprojektowane nadwozie, luksusowe, bogato wyposażone wnętrze oraz niezłe dane techniczne, konkurencyjne wobec innych elektrycznych samochodów klasy premium.

Samochody elektryczne Lexusa - zasięgi

Biorąc pod uwagę całość rynku samochodów elektrycznych można powiedzieć, że auta na prąd Lexusa dysponują przyzwoitym, a nawet bardzo dobrym zasięgiem jazdy na jednym, pełnym ładowaniu. Jeżeli jednak porównamy zasięg elektrycznych Lexusów z innymi pojazdami w klasie premium dochodzimy do wniosku, że konkurencja oferuje lepsze rezultaty. Jest jednak także z reguły droższa, co może być istotnym argumentem dla osób zastanawiających się nad wyborem pojazdu z górnej półki. Konstatując, można powiedzieć, że realny zasięg przekraczający 300 km to wartość wystarczająca (jak na samochód elektryczny i jak na obecne czasy).

Auta elektryczne marki Lexus - dane techniczne

Pojazdy marki Lexus słyną z dużej mocy i świetnego prowadzenia. Nie jest inaczej w przypadku elektrycznego samochodu japońskiej marki. Moc pierwszego modelu e-auta z logo Lexus przekracza 200 KM i nie jest może szczególnie wysoka. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę wysoki moment obrotowy i charakterystykę pracy silników elektrycznych, możemy mieć pewność uzyskania dobrych osiągów i satysfakcji z jazdy. Charakter samochodu podkreśla konstrukcja zawieszenia, które mimo wyższego prześwitu auta, należącego wszak do grupy crossoverów, zapewnia świetne trzymanie się nawierzchni i dobrą trakcję w niemal każdych warunkach. Na pokładzie zastosowano także kilka technologicznych nowinek, takich jak łączność z aplikacją Lexus Link, pozwalającą na zdalne monitorowanie poziomu naładowania baterii i innych parametrów pracy napędu elektrycznego pojazdu.

Aktualności
Samochód elektryczny czy hybryda: co będzie dla Ciebie lepsze?
11 sty 2024
Samochód elektryczny czy hybryda: co będzie dla Ciebie lepsze?

Samochody zasilane energią elektryczną z roku na rok są coraz częściej wybieranymi modelami przez kierowców. Dostępne są one zarówno w wersji wyłącznie elektrycznej, jak i hybrydowej. Jeśli więc nie wiesz, czy samochód elektryczny, czy hybryda będzie dla Ciebie lepszy, koniecznie zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na ich temat, które pomogą Ci podjąć odpowiednią decyzję.

Czytaj więcej
Najbardziej ekologiczne samochody
9 lis 2023
Najbardziej ekologiczne samochody

Większość osób mówiąc o najbardziej ekologicznych samochodach, ma na myśli modele elektryczne, pozbawione silników spalinowych emitujących zanieczyszczenia do atmosfery. Jednak jak pokazują niezależne testy ADAC Eco test 2021 przeprowadzone w 2021 roku przez niemiecki automobilklub założony w 1903 roku elektryki nie znajdują się wcale na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o najbardziej ekologiczne auta, choć można znaleźć je w czołówce zestawienia.

Czytaj więcej
Co to jest samochód hybrydowy?
6 wrz 2023
Co to jest samochód hybrydowy?

Samochody zasilane za pomocą energii elektrycznej można podzielić na dwa główne rodzaje — auta w pełni elektryczne oraz hybrydy. O ile jednak w przypadku klasycznych elektryków większość z nas jest w stanie określić czym one są i jak działają, o tyle w przypadku wskazania co znaczy samochód hybrydowy, pojawiają się większe problemy. Dlatego w tym artykule odpowiadamy na pytanie związane z tym, co to jest hybrydowy samochód oraz w jaki sposób on działa.

Czytaj więcej
Auta elektryczne: czy warto spróbować?
19 cze 2023
Auta elektryczne: czy warto spróbować?

Popularność samochodów elektrycznych z roku na rok rośnie coraz bardziej. Zgodnie z danymi wykazywanymi przez PZPM i PSPA pod koniec grudnia 2022 roku w Polsce zarejestrowanych było 61 570 sztuk aut elektrycznych, czyli o 33% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Pomimo to wciąż nie brakuje wątpliwości związanych z tym czy warto inwestować w auto elektryczne.

Czytaj więcej

Przeczytaj jeszcze