Porównaj oferty

respect energy reklama

Cena prądu w Zielonej Górze w 2024

Wysokość rachunków za energię elektryczną w Polsce zależy głównie od tego, jaka firma jest operatorem systemu dystrybucyjnego w danym regionie kraju, przyjmując tym samym funkcję tak zwanego sprzedawcy prądu z urzędu. Dlatego też nie jest ona taka sama w każdym z województw w Polsce i może się między sobą różnić niekiedy nawet o kilka groszy za 1 kWh energii elektrycznej. Dlatego też sprawdzamy, jakie obowiązują ceny za prąd w Zielonej Górze po wprowadzonych w styczniu 2024 roku podwyżkach.

Kto jest dystrybutorem energii elektrycznej w Zielonej Górze?

W Polsce funkcje operatora systemu dystrybucyjnego pełni pięć największych firm energetycznych, wśród których wyróżnić można firmę Energa, Innogy, PGE, Tauron oraz Enea. To właśnie ostatnia z nich jest wobec tego dystrybutorem oraz jednocześnie głównym sprzedawcą prądu w Zielonej Górze. Dlatego też to od jej stawek zależy to, jak kształtują się ceny prądu w tym regionie Polski oraz ile wynoszą opłaty dystrybucyjne, będące jednym z elementów składowych rachunków za energię elektryczną, jakie muszą płacić mieszkańcy stolicy województwa lubuskiego.

Cena prądu za 1 kWh w Zielonej Górze

Aktualna cena prądu w Zielonej Górze jest jedną z niższych w całym kraju. Wszystko za sprawą tego, że stawki za 1 kWh energii elektrycznej oferowane przez firmę Enea mniej o kilka groszy niż średnia cena prądu w styczniu 2024 roku w Polsce. Dzięki temu gospodarstwa domowe zlokalizowane na terenie Zielonej Góry oraz całego województwa lubuskiego mogą poszczycić się niskimi rachunkami za prąd, nawet pomimo wprowadzonych w tym roku podwyżek jego cen aż o około 37% zgodnie z taryfą zatwierdzoną przez prezesa URE pod koniec 2021 roku.

Cena energii elektrycznej w Zielonej Górze vs ceny energii elektrycznej w innych miastach w Polsce

Aktualna cena prądu w Zielonej Górze jest jedną z najniższych w całym kraju, nieco mniej wynosi ona wyłącznie w Warszawie obsługiwanej przez firmę Innogy. Takie same stawki jak za 1 kWh energii elektrycznej, jak w stolicy województwa lubuskiego płacą natomiast mieszkańcy Bydgoszczy czy Szczecina oraz Poznania. W miastach tych operatorem systemu dystrybucyjnego jest bowiem również firma Enea. W związku z tym oznacza to, że w pozostałej części kraju ceny energii elektrycznej są wyższe niż ceny prądu w Zielonej Górze. Wysokość różnicy w rachunkach za prąd w przeciętnym gospodarstwie domowym, między tym miastem a innymi miastami wojewódzkimi potrafi natomiast wynosić nawet ponad 10 złotych miesięcznie.

Aktualności
Dodatek energetyczny - brak zainteresowania
17 lip 2014
Dodatek energetyczny - brak zainteresowania

„Dziennik Gazeta Prawna” wskazała na mniejsze niż pierwotnie zakładano zainteresowanie odbiorców wrażliwych dofinansowaniem do opłat za energię elektryczną.

Czytaj więcej
Odkurzacze tylko o mocy do 1600 W
27 lis 2013
Odkurzacze tylko o mocy do 1600 W

Od września 2014 roku we wszystkich krajach Unii Europejskiej nie będzie już można używać odkurzaczy, które mają moc silnika wyższą niż 1600 W. Powodem tych działań są względy ekologiczne.

Czytaj więcej
Zmiana dostawcy prądu 2012
1 sie 2014
Zmiana dostawcy prądu 2012

Informacje dotyczące zmiany sprzedawcy w wybranych miesiącach w okresie od grudnia 2009 r. do grudnia 2012 r. na podstawie danych przedstawionych przez operatorów systemów dystrybucyjnych w ankietach miesięcznych dot. informacji o odbiorcach, którzy zmienili sprzedawcę.

Czytaj więcej
Wtorkowa porcja wiedzy od Optimal Energy. Sprawdź co oznacza przesył
18 lis 2014
Wtorkowa porcja wiedzy od Optimal Energy. Sprawdź co oznacza przesył

Co to jest przesył prądu?

Czytaj więcej