Z tego artykułu dowiesz się
W zależności od regionu naszego kraju stawka za 1 kWh energii elektrycznej jest różna. Wynika to przede wszystkim z tego, że jest ona w dużej mierze zależna od firmy będącej operatorem systemu dystrybucyjnego w danej części Polski. W związku z tym, pomimo jednakowych 37% podwyżek stawek w taryfach dla gospodarstw domowych wprowadzonych w styczniu 2024 roku, nie każdy mieszkaniec naszego kraju płaci tyle samo za prąd. Jaka jest wobec tego cena prądu w Toruniu w 2024 roku?
Kto jest dystrybutorem energii elektrycznej w Toruniu?
W Toruniu oraz całym województwie kujawsko-pomorskim operatorem systemu dystrybucyjnego jest firma Enea, zaliczana do jednych z 5 największych firm energetycznych w naszym kraju. W związku z tym cena prądu w tym mieście zależy głównie od jej stawek. Na szczęście mieszkańcy Torunia nie muszą kupować energii elektrycznej wyłącznie od firmy Enea. Mogą oni bowiem wybrać innego sprzedawcę prądu i rozwiązać umowę kompleksową. W takim przypadku dla Enea będą oni uiszczać wyłącznie opłaty związane z dystrybucją prądu do ich punktów odbioru. Rozwiązanie to w wielu sytuacjach pozwala wygenerować oszczędności na rachunkach za prąd wynoszące nawet do ponad 10 zł miesięcznie.
Cena prądu za 1 kWh w Toruniu
Biorąc pod uwagę średnią cenę 1 kWh energii elektrycznej w Polsce, która w styczniu 2024 roku wynosiła 92 grosze, cena prądu w Toruniu utrzymuje się nawet po wprowadzonych podwyżkach na atrakcyjnym poziomie. Jest ona bowiem od niej niższa o kilka groszy, przekładających się finalnie na mniejsze o kilkadziesiąt złotych rachunki za energię elektryczną w Toruniu, bez względu na grupę taryfową wybraną przez gospodarstwa domowe w tym mieście oraz całym województwie kujawsko-pomorskim.
Cena energii elektrycznej w Toruniu a ceny energii elektrycznej w innych miastach w Polsce
Ceny prądu w Toruniu na tle cen w całej Polsce prezentują się naprawdę atrakcyjnie. Są one bowiem niższe niż w 12 województwach naszego kraju, takich jak, chociażby warmińsko-mazurskie, podkarpackie, małopolskie czy też mazowieckie z wyłączeniem Warszawy płacącej obecnie najmniej za 1 kWh energii elektrycznej i obsługiwanej przez firmę Innogy. Na takim samym lub podobnym poziomie jak w Toruniu cena prądu utrzymuje się natomiast w całej zachodniej i zachodnio-południowej części kraju, czyli w Bydgoszczy, Szczecinie, Zielonej Górze, w przypadku których operatorem systemu dystrybucyjnego jest również firma Enea, a także Wrocławiu oraz Krakowie czy też Katowicach i Opolu.