Porównaj oferty

Cena prądu w Szczecinie w 2024

Rosnące ceny energii elektrycznej w Polsce dotyczą wszystkich gospodarstw domowych, bez względu na wybraną przez nie taryfę. Wprowadzone 1 stycznia 2024 roku podwyżki cen energii elektrycznej sprawiły, że wysokość rachunków za prąd wzrosła w całej Polsce, choć ich finalna kwota przy takim samym zużyciu prądu nie jest wszędzie taka sama. Dlatego sprawdzamy, jaka jest obecnie cena prądu w Szczecinie.

Kto jest dystrybutorem energii elektrycznej w Szczecinie?

Ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w Polsce dyktowane są przede wszystkim przez pięć największych firm energetycznych. Ich stawki każdego roku zatwierdzane są natomiast przez prezesa URE, dzięki temu odbiorcy indywidualni chronieni są przed monopolistycznymi cenami. W przypadku Szczecina firmą będącą jednocześnie dystrybutorem energii elektrycznej oraz jej sprzedawcą jest wobec tego Enea. Oznacza to więc, że to właśnie z nią najwięcej mieszkańców stolicy województwa zachodniopomorskiego ma podpisane umowy w postaci umów kompleksowych.

Ile wynosi cena prądu za 1 kWh w Szczecinie?

Cena prądu za 1 kWh w Szczecinie jest mocno uzależniona od cen energii oferowanych przez firmę Enea, ze względu na fakt, iż jest ona na tym terenie operatorem systemu dystrybucyjnego. W związku z tym ceny energii w Szczecinie są znacznie niższe od średniej stawki rynkowej wyliczonej według danych ze stycznia 2024 roku. Dzięki temu szczecinianie, a także pozostali mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego płacą jedne z niższych rachunków za prąd w całym kraju, pomimo wprowadzonych w tym roku podwyżek stawek taryf przeznaczonych dla gospodarstw domowych.

Jak prezentuje się cena energii elektrycznej w Szczecinie na tle innych miast w Polsce?

Aktualnie obowiązujące ceny prądu w Szczecinie sprawiają, że mieszkańcy tego miasta płacą jedne z niższych rachunków za prąd w całej Polsce, podobnie zresztą jak mieszkańcy Zielonej Góry, Poznania oraz Bydgoszczy, gdyż na ich terenie operatorem systemu dystrybucyjnego jest również firma Enea. Mniej od Szczecinian za 1 kWh energii elektrycznej płacą wyłącznie warszawiacy. Z kolei nieco więcej mieszkańcy województwa śląskiego, opolskiego oraz dolnośląskiego i małopolskiego. Największa różnica w cenach prądu zauważalna jest z kolei między Szczecinem a Gdańskiem oraz Olsztynem. W tym przypadku rachunki za energię elektryczną przeciętnego gospodarstwa domowego w stolicy województwa zachodniopomorskiego są bowiem niższe nawet o ponad 10 złotych miesięcznie, co w skali całego roku daje około 120 złotych mniej w porównaniu do rachunków w warmińsko-mazurskim czy pomorskim.