Porównaj oferty

respect energy reklama

Cena prądu w Szczecinie w 2024

Rosnące ceny energii elektrycznej w Polsce dotyczą wszystkich gospodarstw domowych, bez względu na wybraną przez nie taryfę. Wprowadzone 1 stycznia 2024 roku podwyżki cen energii elektrycznej sprawiły, że wysokość rachunków za prąd wzrosła w całej Polsce, choć ich finalna kwota przy takim samym zużyciu prądu nie jest wszędzie taka sama. Dlatego sprawdzamy, jaka jest obecnie cena prądu w Szczecinie.

Kto jest dystrybutorem energii elektrycznej w Szczecinie?

Ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w Polsce dyktowane są przede wszystkim przez pięć największych firm energetycznych. Ich stawki każdego roku zatwierdzane są natomiast przez prezesa URE, dzięki temu odbiorcy indywidualni chronieni są przed monopolistycznymi cenami. W przypadku Szczecina firmą będącą jednocześnie dystrybutorem energii elektrycznej oraz jej sprzedawcą jest wobec tego Enea. Oznacza to więc, że to właśnie z nią najwięcej mieszkańców stolicy województwa zachodniopomorskiego ma podpisane umowy w postaci umów kompleksowych.

Ile wynosi cena prądu za 1 kWh w Szczecinie?

Cena prądu za 1 kWh w Szczecinie jest mocno uzależniona od cen energii oferowanych przez firmę Enea, ze względu na fakt, iż jest ona na tym terenie operatorem systemu dystrybucyjnego. W związku z tym ceny energii w Szczecinie są znacznie niższe od średniej stawki rynkowej wyliczonej według danych ze stycznia 2024 roku. Dzięki temu szczecinianie, a także pozostali mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego płacą jedne z niższych rachunków za prąd w całym kraju, pomimo wprowadzonych w tym roku podwyżek stawek taryf przeznaczonych dla gospodarstw domowych.

Jak prezentuje się cena energii elektrycznej w Szczecinie na tle innych miast w Polsce?

Aktualnie obowiązujące ceny prądu w Szczecinie sprawiają, że mieszkańcy tego miasta płacą jedne z niższych rachunków za prąd w całej Polsce, podobnie zresztą jak mieszkańcy Zielonej Góry, Poznania oraz Bydgoszczy, gdyż na ich terenie operatorem systemu dystrybucyjnego jest również firma Enea. Mniej od Szczecinian za 1 kWh energii elektrycznej płacą wyłącznie warszawiacy. Z kolei nieco więcej mieszkańcy województwa śląskiego, opolskiego oraz dolnośląskiego i małopolskiego. Największa różnica w cenach prądu zauważalna jest z kolei między Szczecinem a Gdańskiem oraz Olsztynem. W tym przypadku rachunki za energię elektryczną przeciętnego gospodarstwa domowego w stolicy województwa zachodniopomorskiego są bowiem niższe nawet o ponad 10 złotych miesięcznie, co w skali całego roku daje około 120 złotych mniej w porównaniu do rachunków w warmińsko-mazurskim czy pomorskim.

Aktualności
Umowa kompleksowa - co to jest i czy się opłaca?
13 lis 2024
Umowa kompleksowa - co to jest i czy się opłaca?

Ze względu na fakt, że umowa sprzedaży energii elektrycznej nie obejmuje dystrybucji prądu do odbiorcy, niezbędne jest zawarcie kolejnej, dotyczącej świadczenia usług dostawy energii. To oznacza dwie faktury, a co za tym idzie - utrudnienia w rozliczeniach. Istnieje jednak rozwiązanie w postaci umowy kompleksowej. Co kryje się za tym pojęciem? Czy warto decydować się na jej podpisanie?

Czytaj więcej
Inteligentny licznik energii - co to jest i jak działa?
8 lis 2024
Inteligentny licznik energii - co to jest i jak działa?

Czy pojęcie inteligentnego licznika jest Ci już znane? Jeśli nie, wkrótce ulegnie to zmianie. Inteligentne liczniki zastąpią bowiem użytkowane dotąd modele starego typu. Ich wymiana odbywać się będzie w ciągu najbliższych lat i ma ulec zakończeniu do lipca 2031 roku. Co to jest inteligentny licznik prądu? Czym różni się od obecnie wykorzystywanych urządzeń? Jak wygląda? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Oferta Respect Energy najlepsza dla klienta indywidualnego
4 lis 2024
Oferta Respect Energy najlepsza dla klienta indywidualnego

Październik to pierwszy miesiąc ostatniego kwartału w roku, czyli tzw. szczyt jeśli chodzi o zawieranie kontraktów na rynku energii. Warto skorzystać z ofert, które przygotowali w tym okresie sprzedawcy energii, a dobre okazje czekają nie tylko na firmy (jak w latach ubiegłych), ale również na klientów indywidualnych.

Czytaj więcej
Nagrzewnica elektryczna czy gazowa? Co wybrać?
28 paź 2024
Nagrzewnica elektryczna czy gazowa? Co wybrać?

Jak ogrzać pomieszczenia, które nie posiadają centralnego systemu? Jak zapewnić sobie komfortowe warunki podczas pracy w zimnym warsztacie lub garażu? Co zrobić, jeśli istniejące ogrzewanie ulegnie awarii, bądź okaże się niewystarczające? Odpowiedzią na to pytanie jest nagrzewnica. To urządzenie, które może stanowić źródło ciepła w wielu miejscach i sytuacjach. Pozostaje pytanie, jaki typ nagrzewnicy wybrać?

Czytaj więcej