Porównaj oferty

Cena prądu w Olsztynie w 2024

Wraz z 1 stycznia 2024 roku ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosły o około 37%, zgodnie z zatwierdzonymi przez prezesa URE nowymi taryfami. W efekcie rachunki za prąd Polaków znacznie wzrosły, to ile obecnie muszą oni co miesiąc płacić za energię elektryczną, zależne jest natomiast od zamieszkiwanego przez nich regionu Polski. Wszystko za sprawą tego, że ceny energii elektrycznej w naszym kraju w dużej mierze uzależnione są od stawek oferowanych przez Operatorów Systemów Dystrybucyjnych, dzielących nasz kraj na 5 części. W związku z tym ile za prąd płacą obecnie mieszkańcy Olsztyna?

Kto jest dystrybutorem energii elektrycznej w Olsztynie?

Wśród pięciu firm będących Operatorami Systemów Dystrybucyjnych w Olsztynie funkcję tę pełni firma Energa Obrót, której ceny energii elektrycznej za 1 kWh są obecnie jednymi z najwyższych w całej kraju. W związku z tym rachunki za prąd mieszkańców stolicy województwa warmińsko-mazurskiego również znacznie odbiegają od średniej ich wysokości wyliczanej dla przeciętnego gospodarstwa domowego.

Cena prądu za 1 kWh w Olsztynie

Obecna cena prądu w Olsztynie za 1 kWh jest wyższa o kilka groszy niż jej średnia stawka wyliczona w styczniu 2024 roku. Jest to przede wszystkim efektem tego, że Energa będąca w tym regionie sprzedawcą z urzędu już w 2021 roku miała wyższe ceny prądu niż inne firmy. W związku z tym po wprowadzeniu podwyżek cen energii zostały one znów podwyższone, zachowując tę samą różnicę względem innych stawek co wcześniej.

To, że Energa jest Operatorem Systemu Dystrybucyjnego w Olsztynie, nie oznacza jednak, że mieszkańcy tego miasta i okolic muszą kupować prąd wyłącznie od niej. Mogą oni bowiem zmienić sprzedawcę prądu na niezależną firmę, oferującą lepsze ceny energii elektrycznej, dzięki temu będą oni otrzymywali dwa rachunki, z czego jeden z nich będzie od firmy Energa i dotyczył on będzie opłat dystrybucyjnych.

Cena energii elektrycznej w Olsztynie a ceny energii elektrycznej w innych miastach w Polsce

Ceny energii elektrycznej w Olsztynie są jednymi z najwyższych w całej Polsce. Te same stawki płacą wyłącznie mieszkańcy Gdańska, w przypadku których dystrybucją prądu zajmuje się również Energa, a w porównaniu do olsztynian za prąd płacą najmniej warszawiacy obsługiwani przez firmę Innogy. Ponadto również w 14 pozostałych województwach Polski rachunki za energię elektryczną są niższe. Niekiedy różnica ta wynosi nawet około 15 złotych miesięcznie, czyli aż 180 zł przy średnim zużyciu prądu dla przeciętnego gospodarstwa domowego.