Z tego artykułu dowiesz się
Podwyżki cen prądu, które zostały wprowadzone w 2024 roku, objęły cały kraj. Aktualna wysokość rachunków za energię elektryczną jest więc wyższa niż w 2021 w całej Polsce. Nie oznacza to jednak, że taka sama w każdym z województw. To ile zapłacić za prąd muszą mieszkańcy poszczególnych regionów naszego kraju zależy bowiem przede wszystkim od tego, kto jest odpowiedzialny za dystrybucję dla nich prądu. Dlatego poniżej prezentujemy to, jak wyglądają ceny energii elektrycznej w Katowicach.
Kto jest dystrybutorem energii elektrycznej w Katowicach?
W Katowicach podobnie jak na całym Śląsku operatorem systemu dystrybucyjnego energii elektrycznej jest firma Tauron, która pod względem cen prądu w naszym kraju jest określana jako jedna z tańszych w porównaniu do pozostałych firm dystrybuujących energię elektryczną, czyli Energa Obrót, Enea. PGE oraz Innogy. Pomimo to rachunki za prąd Katowicach i tak znacznie wzrosły dla jego odbiorców, w wyniku wprowadzonych nowych stawek, które zostały zatwierdzone przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki pod koniec 2021 roku, a weszły w życie wraz z 1 stycznia 2024 roku.
Jaka jest cena 1 kWh prądu w Katowicach w 2024 roku?
Nie ulega wątpliwości to, że w porównaniu do innych regionów kraju mieszkańcy Katowic mogą poszczycić się jednymi z niższych cen energii elektrycznej za 1 kWh, na które składają się koszty energii czynnej oraz stawek dystrybucji czy innych opłat dodatkowych. Jest to przede wszystkim efekt tego, że jeszcze w 2021 roku ceny energii elektrycznej w Katowicach również były jednymi z niższych w naszym kraju.
Warto jednak pamiętać, że rachunki za prąd w Katowicach mogą być jeszcze niższe. Wystarczy, że mieszkańcy tego miasta podpiszą nową umowę z niezależnym sprzedawcą prądu, rozwiązując tym samym umowę kompleksową z Tauron, będącym w tym regionie tak zwanym sprzedawcą z urzędu.
Cena prądu w 2024 roku w Katowicach w porównaniu do innych miast w Polsce
Mieszkańcy Katowic płacą niemal takie same rachunki za prąd, co mieszkańcy Wrocławia, Opola czy też Krakowa, jeśli chodzi o ich porównanie dla średniego zużycia prądu. Z kolei porównaniu do reszty kraju są one również jednymi z najniższych. Mniej za prąd obecnie trzeba bowiem zapłacić wyłącznie w Szczecinie, Poznaniu, Bydgoszczy oraz Zielonej Górze. Oznacza to więc, że ceny energii elektrycznej w Katowicach są niższe niż w pozostałych 11 województwach w Polsce i wyższe wyłącznie od tych obowiązujących w 4 województwach, w których operatorem systemu dystrybucji jest firma Enea.