Strona główna > Aktualności > Prąd 2023 > Wzrost cen energii

Wzrost cen energii

12345

Ocena 5.0/5 (1 głosy/ów)

Sytuacja w polskim górnictwie pozwala podejrzewać, że sektor energetyczny i całe bezpieczeństwo energetyczne kraju są zagrożone. Czy ma to wpływ na ceny energii elektrycznej, która być może już wkrótce będzie towarem deficytowym?
Spis treści - z tego artykułu dowiesz się:
Wzrost cen energii

Wzrost cen energii

Oprócz samych opłat dystrybucyjnych oczywiście na rachunkach nie obejdzie się bez opłat dla sprzedawców energii. Dlatego też Urząd Regulacji Energetyki musiał przeanalizować i zaakceptować lub zakwestionować zaproponowane w ubiegłym roku ceny samego prądu. Prezes URE ustalił zatem, że ceny energii elektrycznej także zmienią się w tym roku niewiele. Taryfy energii na ten rok zakładają około półprocentową podwyżkę cen energii elektrycznej dla odbiorców z grupy taryfowej G, czyli gospodarstw domowych. Co miało wpływ na wzrost cen prądu? Konieczność zakupu energii przez sprzedawców pochodzącej ze źródeł odnawialnych, czy kogeneracji. Opłaty dystrybucyjne będą wzrastać z roku na rok według wszelkich prognoz. Głównie dlatego, że stan polskiej energetyki jest ciężki. Konieczna jest rozbudowa infrastruktury sieciowej oraz wiele inwestycji, a także remontów i modernizacji. Koszty tych działań ponosimy my wszyscy, jako użytkownicy sieci.

Czego można się spodziewać w przyszłości?

Trudno na dzień dzisiejszy określić, czy ceny energii będą spadać, czy rosnąć. Każdy kto podpisuje umowę na dłuższy czas musi liczyć się z ryzykiem faktu, że za jakiś czas może pojawić się oferta lepsza i cena energii będzie niższa od tej, którą aktualnie mamy na umowie. Gwarancja stałej ceny posiada zatem swoje wady i zalety. Zabezpieczamy się od wzrostu cen energii, ale też w momencie gdyby okazało się, że ceny spadły musimy do końca trwania umowy płacić po wyższych stawkach. Ale warto przytoczyć sobie znane powiedzenie "kto nie ryzykuje ten nie ma" i podjąć decyzję, po wcześniejszym dokładnym i wnikliwym przeczytaniu umowy.

Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

optimalenergy.pl

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka, w której skupiamy się na tematyce fotowoltaiki, prądu oraz gazu. Od 2010 roku piszemy o rynku energii, tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom

Powrót