Porównaj oferty

14 maj 2014

Prąd - baza wiedzy

Samochód elektryczny oddający energię do sieci już w planach

Fakt, że możemy zasilać samochód energią elektryczną nikogo już nie dziwi, ale że nasz samochód może oddawać energię do sieci niewiele osób potrafi sobie wyobrazić. W ramach pilotażowego projektu funkcjonującego pod nazwą INEES kilka niemieckich firm zbada możliwość wykorzystania samochodów elektrycznych pod kątem magazynowania energii oraz oddawania jej do sieci.

Wróć do: Aktualności Samochód elektryczny oddający energię do sieci już w planach

Z tego artykułu dowiesz się

W projekt zaangażowały się znane marki, do których należą Volkswagen AG, producent inwerterów fotowoltaicznych SMA, jak również renomowany Instytut Frauenhofera oraz lokalny dostawca energii Lichtblick. Projekt uzyskał ponadto dofinansowanie niemieckiego, federalnego ministerstwa środowiska. Rynek samochodów ekologicznych, czy hybrydowych wciąż się rozwija, z roku na rok jesteśmy zaskakiwani parametrami samochodów i ich możliwościami.

Test baterii

Wspomniane firmy zbadają z kolei możliwość wykorzystania baterii samochodów elektrycznych do magazynowania energii. Do pilotażowego projektu 20 elektrycznych samochodów e-up przekaże Volkswagen. Samochody dostarczone do klientów, którzy zaangażują się w realizację projektu, będą nie tylko magazynować produkowaną energię, ale także oddadzą ją do sieci w wybranym okresie. Działanie takie będzie możliwe dzięki specjalnej technologii magazynowania i przygotowanemu specjalnie pod projekt oprogramowaniu.

Zarządzanie wyprodukowaną energią

Zastosowanie takiego mechanizmu jest krokiem w kierunku inteligentnego zarządzania produkcją i sprzedażą energii, a także w kierunku stabilizacji sieci i zbalansowania produkcji energii w systemach fotowoltaicznych czy wiatrowych. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu posiadacze testowych e-up-ów będą mieli duże możliwości elastycznego wykorzystywania energii i będą mogli zdecydować, ile energii magazynować w aucie, a ile i kiedy oddać do sieci. Biorący udział w projekcie SMA podjął się zadania dostarczenia dwukierunkowej stacji ładowania samochodów elektrycznych do zastosowania w biorących udział w projekcie gospodarstwach domowych. Z kolei Instytut Frauenhofera zajmie się monitoringiem całego systemu. Współpraca tak dużych jednostek może dać bardzo ciekawe i zadowalające efekty. Nowe rozwiązania na rynku spowodują ponadto obniżenie cen obecnych samochodów elektrycznych.
źródło: gramwzielone.pl

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić