Porównaj oferty

18 sie 2013

Prąd - baza wiedzy

Czy jesteśmy w stanie przewidzieć, jak ceny na rynku energii będą się zmieniać?

Od 1 lipca płacimy mniej za prąd u jednego z czterech sprzedawców prądu. Enea obniżyła cenę energii o 4,29 %,  Energa Obrót SA - o 3,89 %, Tauron Sprzedaż - o 4,55 %, a PGE Obrót o 4,21 %. Nowe ceny pozostaną bez zmian do końca roku, ale co potem?

Wróć do: Aktualności Czy jesteśmy w stanie przewidzieć, jak ceny na rynku energii będą się zmieniać?

Powodem aktualnej obniżki cen energii jest sytuacja na rynku energii. W głównej mierze przyczyniło się do tego obniżenie ceny po jakiej kupowana jest energia elektryczna na rynku hurtowym. Ten nieduży, aczkolwiek zawsze wyczekiwany spadek cen spowoduje, że średnio w miesiącu uda nam się zapłacić rachunek za energię elektryczną mniejszy o kilka złotych. Nie wszyscy jednak mogli skorzystać z niższych cen. Cieszyć mogło się około 13 milionów gospodarstw domowych.

Ceny energii to jeden z najważniejszych czynników decydujących o kosztach produkcji, przychodów przedsiębiorstw czy utrzymania mieszkańców. Prognozy cen energii elektrycznej mają zatem największe znaczenie dla planowania finansowego dla mieszkańców kraju jak i całego przemysłu.

Biorąc pod uwagę najbliższe 20 lat popyt i podaż energii w Polsce będą zależały głównie od:

  • poziomu cen paliw,
  • inwestycji w infrastrukturę energetyczną,
  • cen za CO2,
  • rozwoju technologii produkcji i magazynowania energii.

Prognozy cen energii w Polsce

Wśród prognoz cen za energię znajdują się raporty przedstawiające znaczne rozbieżności w kwestii przewidywań dynamiki wzrostu cen. Trudno przez to wskazać czy najtańszy dostawca energii elektrycznej, będzie na tyle atrakcyjny aby móc konkurować z obecnymi na rynku graczami. Brak również konkretnych informacji dotyczących cen na rynku bilansującym, Towarowej Giełdzie Energii czy rynku dobowo-godzinowym. Podawane są jedynie ogóle wartości bez odniesienia do konkretnego rynku. Hurtowa cena za energię elektryczną na rynku polskim jest bardzo mocno uzależniona od cen dwutlenku węgla. Są to bardzo silnie uzależnione od siebie rynki. Dziś uprawnienia do emisji CO2 kosztują około 3-5 euro/tonę, a cena energii elektrycznej w kontraktach rocznych na lata 2014-2016 około 160 zł/MWh. W praktyce oznacza to, że ceny energii elektrycznej oscylują już od kilku lat w granicach 150 zł/MWh, zatem hurtowa cena energii elektrycznej w Polsce nie uległa znacznym zmianom w ostatnich latach. Wiąże się to niestety z faktem, że przedsiębiorstwa energetyczne, które od dawna sprzedają energię mniej więcej po tej samej cenie, a dawniej dostawały uprawnienia do emisji CO2 za darmo, wliczały wartość uprawnień w ceny, co zwiększało ich marże, natomiast obecnie część uprawnień muszą kupić, a ceny za dwutlenek węgla są niskie, co z kolei obniża marże. Niestety trzeba więc pokryć powstałą różnicę.

Ceny prądu w Polsce na tle innych krajów

Mimo wszystko, generalnie uważa się, że energia w Polsce nie jest wyjątkowo droga. Według danych przedstawionych przez Eurostat za II półrocze 2012 roku średnia cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w krajach UE wyniosła 0,14 euro/kWh, a w Polsce 0,12 euro/kWh. Skoro płacimy mniej niż przeciętny Europejczyk należy się spodziewać, że ceny te w najbliższym czasie będą zrównywane. Docelowo planujemy dogonić ceny europejskie. Technologie są jednakowe na całym świecie i można przyjąć, że ich ceny należy zrównać dla wszystkich koncernów energetycznych. To samo dotyczy cen paliw. Oznacza to niestety dla wszystkich gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw, długookresowy wzrost cen energii.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

4.8 (5 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić