Porównaj oferty

5 gru 2014

Prąd - baza wiedzy

Stawki za prąd

Skąd biorą się konkretne stawki za prąd? Co składa się na cenę prądu? I czy każdy z nas musi płacić tyle samo za jednostkę prądu? Wszystkie odpowiedzi w niniejszym artykule.

Wróć do: Aktualności Stawki za prąd

Z tego artykułu dowiesz się

Stawki za prąd

Ceny energii elektrycznej nie biorą się z nikąd. Każdorazowo ceny prądu na przyszły rok są ustalane z dużym wyprzedzeniem, czyli w połowie roku poprzedniego. Kto zatwierdza ceny i skąd się biorą proponowane stawki ? Ceny energii w Polsce zatwierdza Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE), który w momencie gdy otrzyma proponowane stawki od sprzedawców energii zapoznaje się z nimi i uzasadnieniami przyjętych kwot i może je zaakceptować i uznać za słuszne, lub też odrzucić i wezwać do ponownej analizy rynku i ustalenia nowych propozycji cenowych. Ceny energii, które są proponowane przez przedsiębiorstwa energetyczne to składowa wielu czynników rynkowych, poczynając od rodzaju zużywanego paliwa do wytwarzania tej energii po aktualne uwarunkowania prawne i stosowane dopłaty np. do kogeneracji. Ceny samej energii elektrycznej to jednak nie wszystko, ponieważ dochodzą jeszcze stawki za jej dystrybucję, które też wchodzą w skład naszych rachunków. Stawki dystrybucyjne też podlegają kontroli Prezesa URE, zatem nie mogę być wprowadzone do obiegu bez jego uprzedniej zgody.

Kto ile płaci za prąd ?

To zależy od tego w jakiej grupie taryfowej się znajdujemy oraz na jakim obszarze Polski. U niektórych dystrybutorów stawki są niższe niż u pozostałych, tak samo w przypadku samej ceny za energię elektryczną. Różni sprzedawcy to różne stawki, jednak ich wysokość jest zbliżona i nie może okazać się, że ktoś oferuje energię po cenach bardzo niskich, gdyż byłoby to złamanie zasad uczciwej konkurencji, która jest podstawą działania na rynku. To ile płacimy za energię zależy też od tego czy jesteśmy firmą, czy gospodarstwem domowym. Firmy mogą bowiem starać się o indywidualne ceny energii w zależności od wielkości swojego zużycia. Gospodarstwa domowe takich możliwości nie posiadają. Jedyną możliwością zmiany ceny energii jest zmiana sprzedawcy energii. A jak tego dokonać ? Za pośrednictwem naszej strony Optimal Energy lub bezpośrednio u sprzedawcy energii, którego ofertą jesteśmy zainteresowani.

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić