Porównaj oferty

16 wrz 2014

Prąd - baza wiedzy

Średnia cena energii elektrycznej

Ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych od kilku lat spadają, dla firm niestety już niekoniecznie. Jak kształtowały się na przełomie ostatnich lat?

Wróć do: Aktualności Średnia cena energii elektrycznej

Średnie ceny energii

Średnie ceny energii elektrycznej dla odbiorcy w gospodarstwie domowym uwzględniające opłatę za świadczenie usługi dystrybucji energii elektrycznej, obliczonej na podstawie cen zawartych w umowach kompleksowych za 2012 rok wynosiły 0,5047 zł/kWh. Średnia cena energii elektrycznej dla odbiorcy w gospodarstwie domowym uwzględniająca opłatę za świadczenie usługi dystrybucji energii elektrycznej, obliczona na podstawie cen zawartych w umowach kompleksowych za 2013 rok, wyniosła 0,5048 zł/ kWh. Średnia cena za kWh sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym w roku 2013 wyniosła 0,18155 zł/kWh. Średnia cena sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym z kolei za rok 2012 wynosiła 201,36 zł/MWh. W roku 2011 średnia cena sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym wynosiła 198,90 zł/MWh. W 2010 roku średnia cena sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym wynosiła 195,32 zł/MWh. W 2009 r. średnia cena sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym osiągnęła poziom 197,21 zł/MWh. Z zamieszczonych danych wynika, że średnia cena energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym waha się. Raz wzrasta, aby w następnym roku maleć, a potem znów wzrosnąć i osiągnąć teoretyczne minimum w roku 2014. Na razie jeszcze URE nie podało średniej ceny energii za rok 2014, stąd też nie wiadomo, czy eksperci twierdzący, że ceny są najniższe od lat mają rację.

Ceny energii w 2015 roku bez większych zmian

"16 grudnia Prezes URE zatwierdził taryfy dystrybutorom energii elektrycznej oraz sprzedawcom z urzędu, którzy sprzedają energię odbiorcom w gospodarstwach domowych. Nowe stawki, które wejdą w życie z początkiem stycznia, oznaczają średni wzrost płatności od około 1 do 2 złotych miesięcznie na rachunkach odbiorców grup taryfowych G. Taryfy dystrybutorów: Energa Operator, Enea Operator, Tauron Dystrybucja, RWE Operator oraz PGE Dystrybucja wzrosną średnio dla wszystkich grup odbiorców o 3,9 %, przy czym stawki opłat dystrybucyjnych dla odbiorców w gospodarstwach domowych wzrosną od ok. 70 groszy miesięcznie dla odbiorców przyłączonych do sieci PGE do ok. 1,60 zł dla odbiorców w gospodarstwach domowych korzystających z sieci Tauron Dystrybucja. Regulator zatwierdził także taryfy na sprzedaż energii energetycznej przedsiębiorstwom Enea, PGE Obrót i Tauron Sprzedaż, które zakładają niewielką, nieco ponad półprocentową podwyżkę cen energii elektrycznej dla odbiorców z grup G. W efekcie zatwierdzonych taryf łączne rachunki odbiorców w gospodarstwach domowych, którzy kupują prąd od tzw. sprzedawców z urzędu, wzrosną średnio o 1,8 %."
źródło: ure.gov.pl

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić