Porównaj oferty

19 sie 2014

Prąd - baza wiedzy

Koszt kWh dla domu

Cena za kWh energii jest różna w zależności od oferowanej taryfy. Jakie są koszty jednostki energii w przypadku taryfy G?

Wróć do: Aktualności Koszt kWh dla domu

kWh co to takiego?

Cena prądu ustalana jest przez odpowiedniego sprzedawcę, którego wg prawa polskiego możemy zmienić. Stawka ta jednak zanim wejdzie w życie musi zostać zatwierdzona przez Prezesa URE. Cena prądu to po prostu cena pobranej przez zakład energii, która wyrażona jest w złotych za jedną kilowatogodzinę – 1kWh. Kilowatogodzina to 1000 W pobieranych przez 1 godzinę.

Koszt kWh dla domu w grupie taryfowej G

W zależności od tego w jakiej konkretnie taryfie jesteśmy, ceny energii będą się różnić. Do wyboru mamy taryfy jednostrefowe, dwustrefowe i trójstrefowe. O co w tym chodzi, czym są strefy?
  1. taryfa jednostrefowa – cena za prąd w ciągu całej doby jest stała;
  2. taryfa dwustrefowa – cena za prąd uzależniona jest od godziny w ciągu doby. Dwie strefy oznaczają, że cena energii jest inna w dzień i w nocy, lub też inna w zależności od tego czy zużywamy energię w szczycie czy poza nim;
  3. taryfa rójstrefowa – podobnie jak w przypadku taryfy dwustrefowej mamy różne ceny energii w ciągu dnia, z tym że tutaj doba podzielona jest na trzy części najczęściej są to szczyt przedpołudniowy, szczyt popołudniowy i godziny pozaszczytowe.

W przypadku gospodarstw domowych taryfa G13 jest stosunkowo rzadko stosowana. Przykładowo ceny w Polsce za kWh w przypadku taryfy G jednostrefowej czyli np. G11 wahają się od 0,28 zł/kWh do 0,35 zł/kWh w zależności od sprzedawcy. W przypadku taryf z podziałem na strefy ceny w dzień mieszczą się w granicach 35-42 gr/kWh a w godzinach nocnych od 19-25 gr/kWh.

Zmiana sprzedawcy energii

To ile kosztuje 1 kWh i ile uda nam się zaoszczędzić po zmianie sprzedawcy zależy od naszego zużycia i proponowanych cen energii. Jeśli jednak mimo najniższej ceny za kWh mamy wątpliwości, czy rzeczywiście uda nam się generować oszczędności warto skorzystać z porównywarki cen energii na naszej stronie bądź skontaktować się z ekspertami Optimal Energy.

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić