Strona główna > Aktualności > Prąd 2023 > Ile kosztuje prąd
Ocena 5/5 (1 głosy/ów)

Ile kosztuje prąd

Jak technologia produkcji energii wpływa na jego cenę? W zależności od źródła energii, jej ceny mogą być różne. Przekłada się to później na cenę jednostkową za 1 kWh dla odbiorców finalnych, gdyż ceny podnoszą zarówno dystrybutorzy, jak i sprzedawcy.

012.webp

Ile kosztuje prąd?

W ciągu ostatnich lat średnie ceny energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii spadały o kilka procent rocznie, ale odbiorcy indywidualni i biznesowi nie odczuli zbyt znaczących obniżek. Spadek cen hurtowych nie przełożył się zatem bezpośrednio na niższe stawki dla klientów. Wręcz przeciwnie, konieczność zakupu kolorowych certyfikatów jeszcze podniosła ceny za przesył i dystrybucję wyprodukowanej energii. Ma to również ścisły związek z koniecznością prowadzenia inwestycji. Bezpieczeństwo energetyczne wiąże się z koniecznością zwiększania niezawodności dostaw, a także stworzeniem nowych źródeł energii, poprawą jakości sieci oraz zwiększeniem efektywności energetycznej i redukcją emisji zanieczyszczeń. W przyszłości należy się też spodziewać wzrostu cen prądu na rynku hurtowym, co docelowo ma na celu umożliwienie realizacji inwestycji w pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł.

Ceny w górę

Energia wytwarzana ze źródeł konwencjonalnych będzie drożała. Celem wzrostu cen jest pokrycie kosztów dodatkowych, jakie musi ponieść elektrownia m.in. na zakup uprawnień do emisji dwutlenku węgla, ale też konieczność inwestowania w technologie zmniejszające emisję wszelkich zanieczyszczeń, takich jak związki siarki czy azotu. Presja ze strony unijnych kar jest duża. Już teraz Polska powinna mieć odpowiednie regulacje prawne w zakresie odnawialnych źródeł energii, a niestety ustawa wciąż nie posiada ostatecznego kształtu. Wszystkie opóźnienia w kwestiach prawnych powodują opóźnienia w realizacji jakichkolwiek inwestycji oraz barierę dla rozwoju technologii. Na świecie technologie odnawialnych źródeł energii z roku na rok tanieją i jest to związane ściśle z nowymi inwestycjami, wzrostem popytu i podaży na urządzenia będące częściami systemów, a także odpowiedzią na rosnącą świadomość ludności w kwestii konieczności ochrony środowiska. Wiele osób chce samodzielnie wytwarzać energię i nie kupować jej z sieci uniezależniając się w ten sposób od wahania cen na rynku.

Prąd będzie drożał

Eksperci na rynku twierdzą jednak, że prąd niezależnie od technologii jego wytwarzania będzie drożał i należy się z tym pogodzić. Dla buntowników pozostaje jednak zawsze opcja inwestycji we własne źródło energii.

Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

optimalenergy.pl

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka, w której skupiamy się na tematyce fotowoltaiki, prądu oraz gazu. Od 2010 roku piszemy o rynku energii, tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom

Powrót

Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Bądź pierwszy który doda komentarz.