Strona główna > Aktualności > Prąd 2023 > Energia elektryczna ceny

Energia elektryczna ceny

12345

Ocena 5.0/5 (2 głosy/ów)

Sytuacja w polskim górnictwie pozwala podejrzewać, że sektor energetyczny i całe bezpieczeństwo energetyczne kraju są zagrożone. Czy ma to wpływ na ceny energii elektrycznej, jak dywersyfikacja wpływa na ceny energii?
Spis treści - z tego artykułu dowiesz się:
Energia elektryczna ceny

Energia elektryczna ceny

Główną korzyścią z dywersyfikacji dostaw paliw jest przyspieszenie liberalizacji krajowego rynku. Rozwój konkurencji w tej branży może spowodować obniżenie cen, może być również impulsem do rozwoju, między innymi branży elektroenergetycznej przez co wpłynie na rozwój całej gospodarki. Bezpieczeństwo energetyczne wymaga zapewnienia dostaw energii po cenach rozsądnych z punktu widzenia sprzedawców i odbiorców, a także przedsiębiorstw energetycznych, jak również zachowanie wymagań ochrony środowiska. Dywersyfikacja to różnicowanie produkcji lub usług w celu zmniejszenia ryzyka w prowadzeniu działalności gospodarczej. Poprzez dywersyfikację nie tylko zmniejsza się prawdopodobieństwo straty, ale zwiększa się również prawdopodobieństwo wyższego zysku.

Wpływ gospodarki na ceny energii

W Unii Europejskiej cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych pod koniec roku 2013 zaczęła rosnąć. Największy wzrost cen prądu dla odbiorców indywidualnych w ubiegłym roku zanotowano w Estonii, gdzie cena za 100 kWh podskoczyła o 22 proc, w Grecji gdzie energia elektryczna podrożała o 20 proc., w Rumunii – o 17 proc, a we Francji i na Litwie po 10 proc. Polacy płacili za energię elektryczną średnio 14,5 euro za 100 kWh. Do krajów, w których energia jest najdroższa zliczyć natomiast należy Danię, w której ceny prądu wyrażone w euro są najwyższe w Europie i za 100 kWh płaci się 29,4 euro, Niemcy (29,2 euro za 100 kWh) oraz Cypr (na którym mimo obniżek cen za 100 kWh trzeba zapłacić 24,8 euro).

Opłaty dystrybucyjne będą wzrastać z roku na rok wg wszelkich prognoz. Głównie dlatego, że stan polskiej energetyki jest ciężki. Konieczna jest rozbudowa infrastruktury sieciowej oraz wiele inwestycji, a także remontów i modernizacji. Koszty tych działań ponosimy my wszyscy, jako użytkownicy sieci.


Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

optimalenergy.pl

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka, w której skupiamy się na tematyce fotowoltaiki, prądu oraz gazu. Od 2010 roku piszemy o rynku energii, tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom

Powrót