Porównaj oferty

10 paź 2018

Prąd - baza wiedzy

Ceny urzędowe prądu. Kwh energii elektrycznej będzie droższa?

Energia elektryczna, która dostarczana jest do naszych domów czy miejsc pracy w najbliższym czasie podrożeje. Szczególnie wzrost kosztów może dotknąć osoby, które nie dokonały jeszcze zmiany swojego sprzedawcy prądu.

Wróć do: Aktualności Ceny urzędowe prądu. Kwh energii elektrycznej będzie droższa?
Do ich lokali dostarczany jest prąd przez dostawcę ustanowionego z urzędu. Jakie niesie to ze sobą konsekwencje? O tym i o kilku innych sprawach powiązanych z tematem wzrostu cen energii dowiecie się Państwo z tego artykułu.

Ceny urzędowe prądu za kWh

Dla osób, które już przechodziły proces zmiany sprzedawcy prądu jest to prawdopodobnie termin znany. W ramach wyjaśnienia dla osób, które się z nim jeszcze nie spotkały - ceny urzędowe za prąd są to opłaty, które określa urzędowy sprzedawca wraz z Urzędem Regulacji Energetyki, który to ceny urzędowe prądu za kWh zatwierdza. Wysokość tych opłat jest różna w zależności od tego pod czyimi skrzydłami się znajdujemy. Temat dotyczy klientów indywidualnych. Cena 1 kWh energii elektrycznej dla firm jest ustalana rynkowo. Podział rejonów na sprzedawców z urzędu wygląda w następujący sposób:
  • na zachodzie i północnym zachodzie - Enea S.A. Cena urzędowa prądu dla taryfy G11: 0,2432 [zł/kWh netto]
  • w centrum i na północy - Energa S.A. Cena urzędowa prądu dla taryfy G11: 0,2422 [zł/kWh netto]
  • w stolicy Innogy Polska(dawniej RWE),
  • wschodnia i kawałek centralnej części kraju - Polska Grupa Energetyczna PGE. Cena urzędowa prądu dla taryfy G11: 0,243 [zł/kWh netto]
  • wzdłuż południowej granicy - Tauron Polska Energia. Cena urzędowa prądu dla taryfy G11: 0,2445 [zł/kWh netto]
Ceny ustalane przez te spółki muszą zostać zatwierdzone przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Dla odbiorców oznacza to stałą cenę za kWh prądu tylko w okresie obowiązywania zatwierdzonej taryfy, a jest to maksymalnie 1 rok. Jest to dużym minusem w kontekście przyszłych lat. Jak wiadomo cena prądu od 2019 roku będzie wzrastać. Brak zabezpieczenia cen na dłuższy okres czasu jest przez wielu klientów bardzo krytykowany. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem jest skorzystanie z możliwości dostępnej już od ponad 10 lat, a dokładniej ze zmiany sprzedawcy na firmę, która gwarantuje stałą cenę i brak podwyżki cen w trakcie trwania umowy nawet przez 48 miesięcy.

Podwyżki prądu?! Skąd się biorą?

Chyba w każdym domu nie wyobrażamy sobie życia bez prądu, podstawowe czynności byłyby zbyt czasochłonne, gdyby nie urządzenia takie jak czajnik, pralka lub kuchenka elektryczna. Urządzenia RTV i AGD, jest ich coraz więcej w naszych domach, z tego powodu rośnie zapotrzebowanie i konsumpcja prądu. W kwestii bezpieczeństwa energetycznego przez kilka najbliższych lat możemy być spokojni, jednak patrząc na bieżący rozwój techniki i liczbę używanych urządzeń potrzebujących prąd, sytuacja w naszym kraju może się zmienić. Na podwyżki cen w tym roku mają wpływ m.in.:
  • rosnący poziom konsumpcji
  • wahania cen prądu na międzynarodowych giełdach
  • drożejące wydobycie węgla
  • koszty związane z emisją CO2
  • planowane duże inwestycje modernizujące polską energetykę
Dodatkowo tegoroczna susza, która sprawiła, że poziomy rzek obniżyły się do skrajnie niskich poziomów, a temperatura jezior zlokalizowanych przy elektrowniach wzrosła o kilka stopni, wpływa na produkcję energii. Elektrownie węglowe, wytwarzające znaczną część prądu w Polsce, są schładzane wodą, której wyższa temperatura powoduje obniżenie sprawności pracy elektrowni Wysokie temperatury nie są także dobre dla sieci przesyłowych, które obniżają dopuszczalne obciążalności sieci energetycznych. Dochodzi do większej liczby awarii, co zwiększa koszty utrzymania i konserwacji sieci.

Zmiana sprzedawcy prądu w 2019 roku. Będzie się działo!

Ceny sprzedawców urzędowych często sporo różnią się od tych oferowanych przez pozostałe firmy zajmujące się sprzedażą. Rynek rozwija się, a wciąż wielu klientów nie skorzystało z możliwości zmiany sprzedawcy energii. Jest to najprostszy sposób na uniknięcie zmian cen prądu. Zapoznając się z licznymi ofertami warto zwrócić uwagę na gwarancje stałej ceny za kWh, która w większości przypadków będzie niższa od tej, którą otrzymujemy od sprzedawcy z urzędu. Rozpoczęcie i przejście przez ten proces nic nie kosztuje, a na pewno będzie to zmiana na lepsze. Nie grozi nam z tego powodu chwilowe przerwanie dostaw energii, wszystkim może zająć się nowo wybrany sprzedawca. Ze względu na rosnące ceny prądu w przyszłości, korzyści wynikające z podpisania umowy już dziś będą w czasie rosły i o tym też należy pamiętać. Jeśli chodzi o firmy to sytuacja również nie jest kolorowa. Sprawdź narzędzie prąd dla firm kalkulator i zobacz o ile wzrosną ceny.

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić