Porównaj oferty

10 mar 2015

Prąd - baza wiedzy

Ceny energii w Polsce

Nie jest tajemnicą, że ceny energii elektrycznej się zmieniają i raz rosną, raz spadają. Ostatnimi czasy, energia elektryczna raczej jest droższa niż tańsza, ale wzrost jej cen nie jest znaczny. Jak zmieniały się ceny energii kraju na przełomie ostatnich lat?

Wróć do: Aktualności Ceny energii w Polsce

Ceny prądu w Polsce porównanie

Ceny energii nie da się porównywać, bez uwzględniania opłat dystrybucyjnych. Ma ona bowiem wpływ ogromny, gdyż stanowi około 50% kwoty płaconej za jednostkę energii, czyli kWh. Średnie ceny energii elektrycznej dla odbiorcy w gospodarstwie domowym uwzględniające opłatę za świadczenie usługi dystrybucji energii elektrycznej w 2012 roku wynosiły 0,5047 zł/kWh. Ta sama energia w roku 2013 kosztowała już 0,5048 zł/ kWh. Na razie jeszcze URE nie podało średniej ceny energii za rok 2014, stąd też nie wiadomo, czy eksperci twierdzący, że ceny są najniższe od lat mają rację. W Europie ceny energii rosną od jakiegoś czasu i u nas niestety też. Mimo, iż spadną ceny za samą energię elektryczną o 3-4% to stawki za opłaty dystrybucyjne, które wywierają ogromny wpływ na całkowitą cenę prądu rosną corocznie o 2-3%.

Zmiany cen energii

W raporcie „Prognozy zapotrzebowania na paliwa i energię do roku 2030” przedstawiono prognozę cen hurtowych energii elektrycznej, w okresie do 2030 roku. Zgodnie z dokumentem przewiduje się znaczny wzrost cen energii w Polsce z poziomu około 194 zł/MWh w 2009 roku do prawie 380 zł w 2030 roku, co stanowi prawie dwukrotny wzrost hurtowych cen energii elektrycznej, który nie pozostanie bez znaczenia dla cen energii elektrycznej odbiorców detalicznych. Do 2012 roku na łączną cenę największy wpływ miały ceny paliw. Od roku 2013 wpływ na cenę zaczęły odgrywać też ceny zakupu praw do emisji dwutlenku węgla, która zgodnie z prognozą będzie rosła od około 2 zł/MWh do przeszło 100 zł/MWh w 2020 roku. W roku 2020 ceny zakupu praw do emisji mają jednak spadać ze względu na rozwój systemów oze, energetyki jądrowej i technologii CCS.

Certyfikaty a ceny energii

W przypadku cen energii elektrycznej dla odbiorców końcowych wpływ odegrają także tzw. „kolorowe” certyfikaty. Nie da się zatem jednoznacznie i z pewnością oszacować jak będą kształtować się ceny energii w przyszłości. Czas pokaże i z pewnością nie ominie nas informacja o podwyżce, czy obniżeniu cen, gdyż zobaczymy to na naszych rachunkach.

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić