Porównaj oferty

6 mar 2015

Prąd - baza wiedzy

Cena jednego kilowata

Energia elektryczna wydaje nam się produktem tak oczywistym, że nie zastanawiamy się nawet nad sposobami jej wytworzenia. Tymczasem produkt końcowy jakim jest prąd to efekt wielu procesów technologicznych oraz spory koszt.

Wróć do: Aktualności Cena jednego kilowata

Jak wytwarzany jest energia?

Energia elektryczna, która dostarczana jest do systemu elektroenergetycznego z elektrowni, pochodzi z różnego rodzaju elektrowni. Elektrownie są zakładami, w których energia w różnej postaci przetwarzana jest na energię elektryczną, a elementem, w którym zachodzi przemiana jest generator. Cały proces jest jednak bardzo skomplikowany. W elektrowniach konwencjonalnych energia chemiczna zawarta w np. w węglu kamiennym przetwarzana jest na energię elektryczną. Paliwo spalane jest w kotłach wytwarzających parę wodną o wysokiej temperaturze i wysokim ciśnieniu. W tym etapie energia chemiczna paliwa zostaje zamieniona po raz pierwszy na inną formę energii, którą jest energia cieplną pary wodnej. Para dostaje się do turbiny, gdzie następuje kolejna przemiana energii z cieplnej na mechaniczną. Otrzymana energia mechaniczna dostarczana jest do generatora, gdzie przetwarzana jest na elektryczną. Skomplikowane i kosztowne, ale efekt bezcenny.

Cena jednego kilowata

Oprócz samego procesu wytwarzania energii i pracy poszczególnych urządzeń, które do działania również potrzebują energii elektrycznej dochodzą jeszcze koszty transportu węgla do elektrowni, co niestety też darmowe nie jest. Im mniejsza odległość od elektrowni do kopalni lub miejsca składowania węgla, tym niższe koszty jego transportu. Dlatego tak często elektrownie znajdują się w miejscu wydobycia surowców. W Polsce do transportu węgla wykorzystuje się kolej. Przyjmuje się, że do wytworzenia 1 kWh potrzebne jest około 0,45 kg węgla energetycznego, a w przypadku węgla brunatnego wielkość ta jest trzykrotnie większa. Koszty transportu pokrywamy my, pośrednio poprzez cenę energii u sprzedawcy i dystrybutora.

Ceny się zmieniają

Z powodu sytuacji politycznej w kraju oraz stanów polskich kopalń coraz częściej słyszy się o ich nierentowności i konieczności zamykania. Zamknięcie kopalni to większe koszty transportu węgla z innych lokalizacji bardziej odległych od elektrowni. Dodatkowo przełoży się to na koszt zakupu energii przez przedsiębiorstwa energetyczne, następnie sprzedawców energii oraz na szarym końcu zmieniona zostanie cena kWh dla odbiorców końcowych.

źródło: elopole.pgegiek.pl/index.php/technika-i-technologia/zasada-dzialania-elektrowni/


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

4.5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić