Z tego artykułu dowiesz się
W energetyce od lat obowiązuje jednostka kWh(kilowatogodziny), jest ona bardzo przydatna, jeśli chodzi o przyrównywanie kaloryczności różnych paliw, surowców. Wielu z nas pamięta jeszcze, że zużycie gazu podawało się w metra sześciennych, inaczej kubikach. Ta mała zmiana nie wpływa w żaden sposób na wysokość otrzymywanych rachunków. Jednak jeśli interesują nas dokładne wartości zużycia energii przez różne urządzenia wymagające innych źródeł zasilania, to może okazać się to bardzo przydatna innowacja, ponieważ niweluje możliwość pomyłki przy porównywaniu ilości zużytej energii.
Ile kosztuje mnie zużycie gazu w…?
Zajmijmy się urządzeniem, z którym większość z nas może mieć do czynienia w swoim otoczeniu, czyli kuchenka gazowa. Wciąż popularna i chętnie montowana w mieszkaniach, a także coraz częściej spotykana w domach. Jeśli posiadamy instrukcję obsługi pieca, to prosimy przygotować ją sobie, ponieważ dane, które tam znajdziemy przydadzą nam się przy obliczaniu ile kosztuje m3 gazu (użytkowanie) tego pieca w różnych trybach. Na początku zwracamy uwagę, że obliczenia są w pełni teoretyczne, ponieważ będą opierały się na danych, które znajdziemy na tabliczce znamionowej przyklejonej do sprzętu i danych, które można znaleźć w instrukcji obsługi. W praktyce wystarczy przy obliczeniach wziąć pod uwagę moc urządzenia i czas wykorzystania. Dzięki tym parametrom będziemy mogli określić szacunkowe zużycie gazu ziemnego. Wiele sprzętów ma do wyboru kilka „trybów”, w każdym z nich zauważymy inny poziom zużycia. Na potrzeby obliczeń załóżmy, że nasz piec ma moc 11kW.- Przyjmijmy także, że używamy naszego pieca przez dwie godziny, korzystamy z jednego palnika o mocy 1kW czyli potrzebujemy 1kW * 2h = 2kWh.
- Skoro znamy już ile energii potrzebowaliśmy, to wystarczy przemnożyć to przez cenę 1kWh, która wynosi około 30 gr i otrzymujemy wynik 2 * 0,3 = 0,6zł. Tyle kosztuje nas użytkowanie przez dwie godziny kuchenki gazowej.
- PS. ceny gazu porównanie z aktualnymi stawami znajdziesz na naszej stronie