Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo
Strona główna > Aktualności > Cena prądu u sprzedawcy > Ile kosztuje 1 kWh

Ile kosztuje 1 kWh

12345

Ocena 4.3/5 (12 głosy/ów)

Ile kosztuje 1 kWh
Rachunek za energię elektryczną składa się z wielu elementów. Najważniejszym z nich jest oczywiście finalna suma do zapłaty, która powstaje w oparciu o ilość zużytych kWh. Ile kosztuje 1 kWh w takim razie i czy jej wartość jest w każdym miesiącu stała?

Ile kosztuje 1 kWh?

Rozróżnić możemy kilka tak naprawdę stawek jakie są podawane na rachunku za energię elektryczną, albo jakie jesteśmy w stanie sami obliczyć:

  1. Najważniejszą stawką określającą koszt 1 kWh jest ta stawka, którą nalicza nam sprzedawca – jest to stawka jednostkowa za kWh energii elektrycznej czynnej. Warto tutaj przypomnieć, że to właśnie ta wartość może ulec zmianie jeśli zdecydujemy się zmienić sprzedawcę prądu
  2. Koszt 1 kWh dla danego rachunku. Wartość tą obliczamy dzieląc finalną kwotę do zapłaty przez ilość zużytych kWh – poznajemy wtedy ile tak naprawdę wynosi nas 1 kWh
  3. Ostatnią wartością 1 kWh jest ta, którą odniesiemy tylko i wyłącznie do stawek, które naliczane są za zużycie prądu. Innymi słowy dodajemy wartości: opłaty za energię elektryczną czynną, składnik zmienny stawki sieciowej oraz wysokość opłaty jakościowej. Te trzy pozycje zależne są od ilości zużytego prądu

Jak widzimy tak naprawdę koszt 1 kWh można podawać w różny sposób, bo do różnych rzeczy można ten koszt odnieść.

Najniższy koszt 1 kWh

Najniższa wartość kWh w odniesieniu do wyżej przedstawionego przykładu będzie w przypadku wartości z pkt. 1, następnie z pkt. 2 a najwyższą będzie ta z pkt. 3.

Widzimy jak bardzo istotne jest zwracanie uwagi na to co np. jest nam przekazywane w komunikatach medialnych. Niestety wielu sprzedawców podając cenę kWh odnosi się tylko do wartości z pkt 1, chcą w ten sposób przekonać nieświadomych klientów do na pierwszy rzut oka wydających się dużych różnic w cenie.

W celu uniknięcia tego typu problemów warto skorzystać z porównywarki cen prądu Optimal Energy – gdzie w sposób automatyczny porównywane ceny i stawki kWh są dla wszystkich sprzedawców jednakowe. Dzięki temu od razu widzimy jakie korzyści niesie za sobą ew. zmiana sprzedawcy prądu.


Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

optimalenergy.pl

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka działająca tylko i wyłącznie w obszarze tematyki związanej z prądem i gazem. Od 2010 roku piszemy o rynku energii, tworzymy raporty i rankingi, które pomagają obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Powrót