Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo
Strona główna > Aktualności > Cena prądu u sprzedawcy > Cena jednego kilowata

Cena jednego kilowata

12345

Ocena 4.5/5 (2 głosy/ów)

Cena jednego kilowata
Energia elektryczna wydaje nam się produktem tak oczywistym, że nie zastanawiamy się nawet nad sposobami jej wytworzenia. Tymczasem produkt końcowy jakim jest "prąd" to efekt wielu procesów technologicznych oraz spory koszt.

Jak wytwarzany jest energia?

Energia elektryczna, która dostarczana jest do systemu elektroenergetycznego z elektrowni, pochodzi z różnego rodzaju elektrowni. Elektrownie są zakładami, w których energia w różnej postaci przetwarzana jest na energię elektryczną, a elementem, w którym zachodzi przemiana jest generator. Cały proces jest jednak bardzo skomplikowany. W elektrowniach konwencjonalnych energia chemiczna zawarta w np. w węglu kamiennym przetwarzana jest na energię elektryczną. Paliwo spalane jest w kotłach wytwarzających parę wodną o wysokiej temperaturze i wysokim ciśnieniu. W tym etapie energia chemiczna paliwa zostaje zamieniona po raz pierwszy na inną formę energii, którą jest energia cieplną pary wodnej. Para dostaje się do turbiny, gdzie następuje kolejna przemiana energii z cieplnej na mechaniczną. Otrzymana energia mechaniczna dostarczana jest do generatora, gdzie przetwarzana jest na elektryczną. Skomplikowane i kosztowne, ale efekt bezcenny.

Cena jednego kilowata

Oprócz samego procesu wytwarzania energii i pracy poszczególnych urządzeń, które do działania również potrzebują energii elektrycznej dochodzą jeszcze koszty transportu węgla do elektrowni, co niestety też darmowe nie jest. Im mniejsza odległość od elektrowni do kopalni lub miejsca składowania węgla, tym niższe koszty jego transportu. Dlatego tak często elektrownie znajdują się w miejscu wydobycia surowców. W Polsce do transportu węgla wykorzystuje się kolej. Przyjmuje się, że do wytworzenia 1 kWh potrzebne jest około 0,45 kg węgla energetycznego, a w przypadku węgla brunatnego wielkość ta jest trzykrotnie większa. Koszty transportu pokrywamy my, pośrednio poprzez cenę energii u sprzedawcy i dystrybutora.

Ceny się zmieniają

Z powodu sytuacji politycznej w kraju oraz stanów polskich kopalń coraz częściej słyszy się o ich nierentowności i konieczności zamykania. Zamknięcie kopalni to większe koszty transportu węgla z innych lokalizacji bardziej odległych od elektrowni. Dodatkowo przełoży się to na koszt zakupu energii przez przedsiębiorstwa energetyczne, następnie sprzedawców energii oraz na szarym końcu podniesione zostaną ceny dla odbiorców końcowych.

źródło: http://www.elopole.pgegiek.pl/index.php/technika-i-technologia/zasada-dzialania-elektrowni/


Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

optimalenergy.pl

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka działająca tylko i wyłącznie w obszarze tematyki związanej z prądem i gazem. Od 2010 roku piszemy o rynku energii, tworzymy raporty i rankingi, które pomagają obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Powrót