Porównaj oferty

Tesla Model Cybertruck Pickup

Podobnie jak miłośnicy świata gier wideo czekają na premierę tytułu studia CD Project – „Cyberpunk 2077”, miłośnicy motoryzacji elektryzują kolejne zapowiedzi premiery elektrycznego pickupa Tesli, czyli modelu Cybertruck. Co łączy te dwa tematy poza podobną nazwą? Cyberpunk to gra akcji osadzona w futurystycznych realiach, która grywalnością, grafiką i innymi możliwościami ma zaszokować szeroką widownię. Cybertruck to samochód, którego futurystyczne kształty nadwozia są szeroko komentowane już od czasu prezentacji prototypu tego modelu. Cybertruck będzie nie tylko pierwszym, seryjnie produkowanym pickupem na rynku, ale także najbardziej nowoczesnym pickupem w historii pod względem designu. Swoim wyglądem Cybertruck świetnie wkomponowałby się w świat przedstawiony w grze Cyberpunk.

Tesla Pickup Cybertruck - dane techniczne

O planach produkcji elektrycznego pickupa przez Teslę można było usłyszeć już od kilku lat. Pierwsze, nieśmiałe wzmianki pojawiały się już w 2013 roku, a z czasem projekt nabierał kształtów. Oficjalna prezentacja prototypu odbyła się 21 listopada 2019 roku. Wtedy to świat ujrzał nietypowo wyglądającego pickupa, który ma być konkurencją dla aut uwielbianych przez Amerykanów. Amerykanie kochają pickupy, przez co już od momentu prezentacji (pomimo wpadki z pękającymi pod wpływem uderzenia szybami, które miały być pancerne) wiadomo było, że auto odniesie sukces sprzedażowy. Zwłaszcza, jeżeli potwierdzą się zapowiadane przez Elona Muska dane techniczne Cybertrucka. W 4 dni po prezentacji Tesli Cybertruck zebrano już ponad 200 tysięcy zamówień.

W przypadku pickupów, prezentację danych technicznych warto zacząć od ładowności. Ta ma wynieść 1,7 tony, co byłoby wynikiem imponującym, zwłaszcza biorąc pod uwagę osiągi auta. Te mają zależeć od wersji. Standardowa będzie posiadać dwa silniki, po jednym na każdej osi, i przyspieszać od 0 do 100 km/h w ok. 4,5 sekundy. Mocniejsza wersja, tzw. Tri Motor AWD otrzyma aż trzy silniki, przez co od 0 do 100 km/h rozpędzi się w 2,9 s. Prędkości maksymalnej nie podano, jednak prawdopodobnie będzie ona ograniczona elektronicznie do ok. 250 lub 260 km/h.

Tesla Cybertruck Pickup – zasięg

Najciekawszą z ujawnionych na temat modelu Cybertruck informacji jest ta o przewidywanym zasięgu auta. Ponoć ma on wynosić ponad 400 km w przypadku wersji podstawowej oraz aż do 800 km w wersji Tri Motor AWD. Biorąc pod uwagę rozmiary auta, jego dane techniczne i wyposażenie jest to bardzo dobry wynik. Wynik, w który nie dowierza część motoryzacyjnego światka, sugerując że Elon Musk gra va banque, obiecując klientom technologię, która nie została jeszcze wynaleziona.

Tesla Pickup Cybertruck – premiera, cena na świecie i w Polsce

Pomijając kwestię teorii na temat tego, czy pickupa Cybertruck w zapowiadanej wersji da się wyprodukować czy nie, warto wspomnieć o szacowanej dacie premiery samochodu. Według pierwotnych zapowiedzi Elona Muska, pickup Tesli miał pojawić się na rynku już w 2021 r. Na ten moment niemal pewne jest, że data ulegnie przesunięciu z powodu m.in. pandemii koronawirusa. Produkcja wyższej wersji Cybetrucka ruszy prawdopodobnie dopiero w 2022 r., a pojazd ten wydaje się niezbędny podczas oficjalnej premiery sprzedażowej.

Cena Tesli Cybertruck ma być kolejną dużą zaletą tego auta. Elon Musk zapowiedział, że będzie ona kosztowała mniej niż 50 tys. dolarów (ok. 40 tys. dolarów netto) za podstawową wersję. Wersja Cybertruck Tri Motor AWD ma być droższa, ale nadal atrakcyjna cenowo – ok. 70 tys. dolarów netto. Cena w Polsce będzie zatem wynosić od ok. 160 do 280 tys. złotych, w zależności od wersji. Na ten moment nie wiadomo jednak, czy i kiedy Tesla Cybertruck będzie sprzedawana w Europie.