Porównaj oferty

Tesla Model X

Plany budowy elektrycznego crossovera firma Tesla ujawniła już w czasie opracowywania swojego flagowego Modelu S. Gdy rozpoczynała się produkcja Modelu S, zaprezentowano prototyp Modelu X z zapowiedzią rychłego startu jego obecności w ofercie. Ostatecznie pierwsze egzemplarze Modelu X zjechały z taśm produkcyjnych w 2015 r., czyli 3 lata po premierze Modelu S.

Model X technicznie bazuje na rozwiązaniach z Modelu S. Ma również podobne wnętrze i deskę rozdzielczą. Wyróżnia się kształtem nadwozia, przestrzenią wewnątrz oraz charakterystycznymi drzwiami otwieranymi do góry jak w samochodach klasy super sport. Drzwi składają się, aby można było otwierać je na zatłoczonych parkingach. Model X jest autem siedmioosobowym (dodatkowy, trzeci rząd foteli dostępny jest za dopłatą), w odróżnieniu od Modelu S w ostatnim rzędzie zmieszczą się nawet osoby dorosłe, a nie tylko dzieci w zamontowanych fotelikach.

Produkcja Tesli X, podobnie jak S odbywała się początkowo tylko w Freemont w Californii (USA). Już po roku od jej rozpoczęcia, sprzedano 10 tys. egzemplarzy (głównie klientom ze Stanów Zjednoczonych). W kolejnych latach do gamy producenta dołączały kolejne wersje silnikowe Modelu X, różniące się mocą, a także zasięgiem na jednym ładowaniu.

Tesla Model X – cena w Polsce

W Polsce Model X dostępny jest w dwóch wariantach: Long Range Plus oraz Performance. Ceny tańszej wersji, czyli Long Range Plus startują od 385 499 zł, natomiast wersja Performance ma cenę obliczoną na 460 490 zł. Oba warianty X można doposażyć w szereg dodatków i udoskonaleń, takich jak inny niż podstawowy kolor lakieru, ciekawszy wzór felg, wyższej jakości tapicerka czy autopilot lub opcje multimedialne. Dopłata za dodatkowy rząd foteli, czyniący z X auto siedmioosobowe wynosi 17 tys. zł. W każdej z wersji podstawowych, pojazd wyposażony jest w nowoczesne systemy multimedialne, posiada 17-calowy, centralnie umieszczony tablet.

Tesla Model X – zasięg

Zasięg maksymalny Tesli X w wersji Long Range Plus to, wg testów WLTP, 561 km, a czas przyspieszenia do 100 km/h to tylko 4,6 sekundy. X w wersji Performance ma niższy zasięg (do 548 km), ale i większą moc. Przyspiesza do 100 km/h w 2,8 sekundy, co jest swego rodzaju ewenementem w klasie tak dużych pojazdów. Osiągnięcie maksymalnych zasięgów na jednym ładowaniu jest możliwe tylko przy bardzo ekonomicznej jeździe. Wykorzystując zakres mocy, oferowany przez silniki Tesli X bardzo łatwo obniżyć zasięg, nawet o połowę.

Tesla Model X - dane techniczne

Model X może pochwalić się niespotykaną wśród osobowych aut elektrycznych pojemnością wnętrza. Jest to aż 2487 litrów. Nadwozie pojazdu mierzy 503,7 cm długości, a jego szerokość, wraz z lusterkami to 227,1 cm. Wysokość to 168,4 cm, a rozstaw osi 296,5 cm. Jeżeli korzystamy z wersji siedmioosobowej Tesli X, mamy do dyspozycji niewielki bagażnik, o pojemności ok. 350 l. Dodatkowe miejsce na bagaż znajdziemy jednak z przodu – pod maską, gdzie znajduje się ok. 190-litrowy schowek. Po złożeniu tylnych siedzeń, tylny bagażnik pomieści aż 745 litrów bagażu.

Dane techniczne Modelu X w wersji Long Range Plus przedstawiają się następująco:

  • moc 398 kW, co przelicza się na 534 KM,
  • maksymalny moment obrotowy: 755 Nm,
  • zasięg 561 km wg standardu WLTP,
  • prędkość maksymalna: 250 km/h,
  • przyspieszenie do 100 km/h: 4,6 s,

Dane techniczne Modelu X w wersji Performance:

  • moc 580 kW, co przelicza się na 778 KM,
  • maksymalny moment obrotowy: 1140 Nm,
  • zasięg 548 km wg standardu WLTP,
  • prędkość maksymalna: 250 km/h,
  • przyspieszenie do 100 km/h: 2,8 s.