Porównaj oferty

14 mar 2019

Gaz - baza wiedzy

Ile gazu potrzeba do ogrzania domu?

Ogrzewanie domu gazem ziemnym jest przez nas często wybierane. Czy gaz to najlepsze dostępne paliwo na rynku? Jak dobrze zaplanować ogrzewanie domu i zoptymalizować swoje wydatki? Polacy chętnie sięgają po możliwość zamontowania instalacji, która umożliwia korzystanie z gazu ziemnego. Rynek energetyczny rozwija się, a my jako konsumenci musimy wiedzieć o tym jak korzystać z jego dobrodziejstw.

Wróć do: Aktualności Ile gazu potrzeba do ogrzania domu?
Zanim zdecydujemy sie na instalację gazu ziemnego, pamiętajmy żeby sprawdzić, co powinna zawierać umowa na gaz. Jeśli to zrobiliśmy i formalności mamy już za sobą przychodzi czas na optymalne korzystanie

Instalacja gazowa w domu jednorodzinnym

Każdy budynek musi mieć dostarczoną określoną ilość ciepła, żeby w okresie grzewczym mieszkające w nim osoby odczuwały komfortową temperaturę i miały zapewnioną ciepłą wodę. To, ile ciepła potrzebujemy, zależy od wielu czynników:
  • od powierzchni ogrzewanej budynku,
  • izolacji cieplnej przegród zewnętrznych (ścian, okien, stropów, dachu),
  • rodzaju i skuteczności wentylacji pomieszczeń,
  • liczby mieszkańców,
  • zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową.
Wymagana ilość energii grzewczej zależy przede wszystkim od temperatury jaka panuje na zewnątrz. Im niższa, tym więcej gazu będziemy potrzebować, żeby ogrzewanie naszego domu było skuteczne, tzn. zapewniało nam odpowiednią temperaturę wewnątrz budynku. Sprawność pracy instalacji gazowych, przeciętne wskaźniki zapotrzebowania ciepła dla wybranych typów budynków oraz aktualne ceny paliw i nośników energii – dzięki tym wskaźnikom możliwe jest oszacowanie kosztów eksploatacji wybranych systemów, co może stanowić ułatwienie w podejmowaniu decyzji o jej wyborze. Jest to o tyle istotne, że wybór rozwiązania będzie miał wieloletnie skutki dla budżetu domowego. System grzewczy jest montowany do pracy co najmniej 15-20-letniej, a efektywne rozwiązania są w stanie zwrócić podwyższone koszty sprzętu nawet w po 5-10 latach. Instalacja gazowa wyróżnia się spośród pozostałych prostotą i komfortem obsługi. Po założeniu nie musimy przejmować się właściwie niczym, poza ustaleniem temperatury na grzejnikach i zaglądaniem czy nic nie stuka i puka.

Ile gazu potrzebujemy do ogrzania domu?

Jest to pytanie, na które nie ma prostej odpowiedzi, nie znajdziemy żadnego prostego wzoru, ponieważ wspomniane we wcześniejszych akapitach parametry mają wpływ na to ile rzeczywiście gazu będziemy potrzebowali. Dlatego posłużymy się tabelą, która przedstawia orientacyjne średnie zapotrzebowanie w [kWh]. Roczne zapotrzebowanie na energię cieplną budynków w zależności od stopnia izolacyjności [kWh / m2/ rok]
Dom pasywny Dom energooszczędny Dom ocieplony Dom nieocieplony
15-20 do 70 do 150 do 250

Policzmy sobie koszty dla domu pasywnego o powierzchni 100m2 i domu ocieplonego o takim samym metrażu. Mnożymy cenę za 1kWh, powierzchnię i stopień izolacyjności. Dom pasywny 15 * 100 * 0,2 = 300,- zł Dom ocieplony 150 * 100 * 0,2 = 3000,- zł Od razu widać, że dom pasywny to nieporównywalnie mniejsze koszty. Nie na tym jednak mamy się skupić. Roczny koszt ogrzewania, przy domu, który ma 100m2 i do tego jest ocieplony wynosi około 3000 zł. W porównaniu do węgla i drewna to drogo, w zamian mamy wygodę i brak konieczności zaglądania do kotłowni co dwie, trzy godziny.

Na co zwrócić uwagę ogrzewająca dom gazem ziemnym?

Opłaty za ogrzewanie domu i podgrzewanie wody użytkowej zależą od kilku czynników (zobacz m.in. cena gazu ziemnego wykres), głównie od sposobu użytkowania naszej instalacji grzewczej. Obniżenie temperatury w pomieszczeniach o 1°C, powoduje spadek konsumpcji gazu o blisko 6%. Nie zachęcamy jednak do oszczędzania w tej kwestii ;) Zawilgocenie przegród budynku to także ważny aspekt w kontekście utrzymywania ciepła w naszym domu. Ostatnim czynnikiem, o którym wspomnimy jest sposób wentylowania pomieszczeń, w przypadku typowego wietrzenia liczy się częstość i długość wierzenia. Podczas tego procesu obniżamy temperaturę w pomieszczeniach, ale za to dostarczamy odrobinę świeżego powietrza. Jeśli chodzi o ekonomię to pamiętajmy, że firmy sprzedające gaz oferuja go w naprawdę różnych cenach.

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (3 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić