Porównaj oferty

Fotowoltaika na kredyt 2022

Fotowoltaika cieszy się największym powodzeniem wśród dostępnych odnawialnych źródeł energii. Jeszcze kilka lat temu zakup i instalacja paneli słonecznych były możliwe tylko dla nielicznych ze względu na wysoką cenę. Rosnące zainteresowanie kolektorami, jak również różne formy dotacji sprawiają, że panele stają się bardziej przystępne pod względem finansowym

Wróć do: Aktualności Fotowoltaika na kredyt 2022
Można skorzystać z atrakcyjnych programów proponowanych przez rząd, jak i z ofert banków lub projektów, które są wdrażanie niezależnie od ogólnie dostępnych dotacji. Które rozwiązanie jest najbardziej atrakcyjne?

Fotowoltaika – kredyt oferowany przez instytucje bankowe

Jeśli słyszmy hasło: fotowoltaika dotacje to z dostępnych programów wspierających zakup i instalację fotowoltaiki jest niewystarczająca, można skorzystać z oferty banków. Największym powodzeniem pod tym względem cieszy się fotowoltaika – kredyt od PKO BP z najniższym oprocentowaniem na poziomie 4,99. Instytucja ta nie pobiera również wysokiej prowizji, gdyż wynosi ona jedynie 0,99%. Jest to atrakcyjna oferta także ze względu na kwotę, o jaką można się ubiegać – do 50 tysięcy złotych, którą spłaca się maksymalnie przez 10 lat.

Na wyższą wartość finansowania można liczyć w BOŚ Banku, czyli do 75 tysięcy złotych z możliwością spłaty w ratach przez dekadę. W tym przypadku uzyska się niższe oprocentowanie niż w wyżej podanym banku – 3,87, ale trzeba liczyć się z tym, że instytucja pobiera wyższą prowizję, 4,5%.

Pomiędzy tymi dwiema ofertami plasuje się ING Bank Śląski, jeśli chodzi o maksymalną wysokość kredytu, która w tym przypadku wynosi do 60 tysięcy złotych. Podobnie, jak w PKO BP i BOŚ Banku klient spłaca zobowiązanie przez 10 lat. Jednak oprocentowanie wynosi tutaj 6,70, a prowizja od 7,99% do 12,99%.

Powyższe oferty są dostępne dla gospodarstw domowych. Natomiast dla obecnych lub przyszłych właścicieli farm fotowoltaicznych dobrym rozwiązaniem może być kredyt w BGZ PNP Paribas. Zainteresowany uzgadnia indywidualnie warunki finansowania pod względem wartości oprocentowania, prowizji, czy maksymalnej kwoty kredytu. Można również liczyć na dłuższy termin spłaty, do 15 lat. Dzięki temu comiesięczne raty są niższe i bardziej przystępne.

Fotowoltaika raty 0 – czy taka oferta jest dostępna?

Niekiedy bardziej opłaca się skorzystać z oferty banku nie bezpośrednio a poprzez firmę, która zajmuje się sprzedażą i instalacją paneli fotowoltaicznych. Może się bowiem okazać, że wtedy fotowoltaika raty 0 będzie bardziej dogodną propozycją, niż kredyt, który bierze się w instytucji bankowej w tradycyjny sposób. Coraz więcej jest na rynku dostępnych takich przedsiębiorstw proponujących atrakcyjne warunki finansowania fotowoltaiki właśnie z uwagi na zawarte porozumienie z jednym z banków. Przykładem może być współpraca firmy Tauron z Credit Agricole. Firma proponuje m.in. kredyt tej instytucji, którego RRSO wynosi 0%. Warto więc dokładnie zapoznać się z ofertą, by przekonać się, czy jest ona atrakcyjna także pod innymi względami.

Fotowoltaika na raty – jaki okres spłaty kredytu jest najbardziej atrakcyjny?

Biorąc pod uwagę ofertę instytucji bankowych, można zauważyć, że maksymalny okres spłaty kredytu wynosi albo do 10, albo do 15 lat. Nie oznacza to, że zawsze należy się decydować na maksymalną długość dostępnego terminu finansowania.

Fotowoltaika na raty – krótszy czas spłaty kredytu

Fotowoltaika na raty to najczęściej wybierana opcja. Jednak tak, jak w przypadku każdego innego rodzaju kredytu, tak i tutaj warto pamiętać o tym, że im dłużej spłaca się zaciągnięte zobowiązanie, tym ogólny koszt finansowania jest większy. Oczywiście w przypadku paneli solarnych istnieje nikła szansa, że z regulowaniem należności będą jakieś problemy. Wynika to z faktu, że instalacja zwraca prawie całą kwotę potrzebną na uiszczenie comiesięcznej raty kredytu. Niemniej im dłużej spłaca się kredyt, tym takie finansowanie staje się mniej opłacalne. Większa liczba rat to bowiem więcej naliczonych odsetek do całkowitej kwoty zobowiązania.

Fotowoltaika na raty – kiedy warto spłacać kredyt przez dłuższy czas?

Są oczywiście takie sytuacje, kiedy warto skorzystać z maksymalnego czasu spłaty. Dotyczy to szczególnie tych gospodarstw domowych, które nie mają zbyt wysokiej zdolności finansowej i wyższa kwota raty byłaby dla nich za dużym obciążeniem. Ofertę kredytu warto więc zawsze rozpatrywać pod swoim kątem, biorąc pod uwagę nie tylko obecną sytuację finansową, ale też możliwy scenariusz w przyszłości.

Fotowoltaika na raty – najbardziej elastyczna oferta finansowania

Najlepszym rozwiązaniem na rynku jest oferta finansowania, która umożliwia wcześniejszą spłatę zadłużenia. Taka propozycja jest najbardziej elastyczna i atrakcyjna dla osoby zainteresowanej. Można ją bowiem dostosować do siebie zarówno w momencie, kiedy podpisuje się umowę z instytucją finansową, jak też w trakcie spłaty w dowolnym okresie trwania umowy.

Fotowoltaika bez wkładu własnego – czy to rozwiązanie się opłaca?

Fotowoltaika bez wkładu własnego to ciekawa propozycja dla osób, które pomimo wszystkich dostępnych programów rządowych, kredytów oferowanych przez banki w dalszym ciągu nie mogą skorzystać z finansowania.

Fotowoltaika bez wkładu własnego na abonament

By móc użytkować instalację fotowoltaiczną, nie ponosząc żadnych kosztów, wystarczy zdecydować się na abonament. Rozwiązanie to wiąże się z opłacaniem takiego samego rachunku, niezależnie od tego, czy cena za prąd się podniesie w ciągu trwania umowy abonamentowej, czy nie. Prąd wytworzony za pomocą paneli solarnych obniża opłatę za elektryczność do kilkudziesięciu złotych. Zatem abonament będzie można pokryć z zaoszczędzonych środków na rachunku za prąd z sieci. W ten sposób korzystanie z takiej opcji nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami.

Fotowoltaika bez wkładu własnego – projekt „Dobra energia”

Inną możliwością jest projekt „Dobra energia”. Mogą z niego skorzystać osoby, które chciałyby zmienić źródło zasilania na panele słoneczne bez ponoszenia jakichkolwiek wydatków obciążających ich budżet. Warunkiem jest to, że trzeba zgłosić się do programu, który prawdopodobnie będzie emitowany w stacji telewizyjnej. Dodatkową zachętą jest to, że wszystkimi formalnościami związanymi z wybraniem oferty firmy, która oferuje i montuje panele fotowoltaiczne, zajmuje się organizator tego projektu.

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić