Porównaj oferty

Stacje ładowania samochodów elektrycznych

Porównaj ceny zakupu stacji ładowania samochodów elektrycznych. Wybierz najlepiej dopasowany produkt do potrzeb.

 

Porównywarka cen prądu

Rynek samochodów elektrycznych z roku na rok rozwija się coraz bardziej. Aby liczba rejestrowanych w naszym kraju samochodów elektrycznych wciąż utrzymywała się jednak na tak wysokim poziomie, jak dotychczas niezbędna jest do tego odpowiednia infrastruktura, której głównym elementem są stacje ładowania aut elektrycznych. Dlatego też sprzedawcy stacji ładowania oferują dla swoim klientów coraz to korzystniejsze warunki, które mają je zachęcić do ich instalowania, na czym skorzystają kierowcy samochodów zeroemisyjnych. Większa liczba stacji ładowania samochodów elektrycznych zapewni im bowiem łatwiejsze podróżowanie autami elektrycznymi nie tylko w dużych miastach, ale całym kraju.

Rodzaje dostępnych stacji ładowania samochodów elektrycznych

Podstawowy podział stacji ładowania dostępnych w naszym kraju można podzielić na punkty ładujące prądem AC lub DC. Pierwsze rodzaje stacji ładowania to modele wykorzystujące do ładowania samochodów elektrycznych prąd zmienny AC, których moc wynosi do 11 kW, wśród nich znaleźć można także punkty ładowania określane, jako średnio szybkie, które oferują mocą ładowania do 22 kW. Ładowanie za ich pomocą samochodu elektrycznego trwa najdłużej i w zależności od pojemności zastosowanej w nim baterii może zajmować nawet do 8 godzin. Z kolei ładowarki DC pozwalają na naładowanie samochodu elektrycznego w szybkim czasie. Wszystko za sprawą tego, że bazują one na prądzie stałym, a ich moc wynosi ponad 50 kW. Najszybsze ładowarki DC mogą mieć natomiast moc równą aż 350 kW. Dzięki temu pozwalają one naładować elektryka do 80% stanu baterii nawet w zaledwie pół godziny.

Korzystając z szybkich ładowarek DC, należy jednak pamiętać, że nie każdy samochód elektryczny pozwala na skorzystanie z najmocniejszych modeli. Dlatego też przed podłączeniem się do nich najlepiej sprawdzić tę informację w specyfikacji posiadanego auta. Zbyt duża moc ładowania może bowiem doprowadzić do uszkodzenia akumulatorów w pojeździe. Dodatkowo należy się także liczyć z tym, że cena za ładowanie za pomocą szybkich ładowarek z pewnością będzie również o wiele wyższa, niż ma to miejsce w przypadku stacji ładowania AC. Różnice te mogą niekiedy wynosić nawet 1 zł/kWh, w zależności od ustalonego cennika przez operatora stacji ładowania.

więcej o stacjach ładowania samochodów elektrycznych

Mapa stacji ładowania

Aktualne lokalizacje stacji ładowania samochodów elektrycznych. Nawiguj do najbliższej stacji.

Producenci stacji ładowania

Poznaj najbardziej renomowanych producentów stacji ładowania. Przeczytaj opinie na ich temat. Wybierz świadomie najlepszą dla siebie firmę.

Rodzaje stacji ładowania

Poznaj najważniejsze cechy stacji ładowania

Ranking ładowarek do aut

Poznaj nasz ranking i skorzystaj z usług najlepszych firm

Franczyza stacji ładowania

Zarabiaj na ładowarkach do aut elektrycznych

Aktualności
11 sty 2024
Samochód elektryczny czy hybryda: co będzie dla Ciebie lepsze?

Samochody zasilane energią elektryczną z roku na rok są coraz częściej wybieranymi modelami przez kierowców. Dostępne są one zarówno w wersji wyłącznie elektrycznej, jak i hybrydowej. Jeśli więc nie wiesz, czy samochód elektryczny, czy hybryda będzie dla Ciebie lepszy, koniecznie zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na ich temat, które pomogą Ci podjąć odpowiednią decyzję.

Czytaj więcej
9 lis 2023
Najbardziej ekologiczne samochody

Większość osób mówiąc o najbardziej ekologicznych samochodach, ma na myśli modele elektryczne, pozbawione silników spalinowych emitujących zanieczyszczenia do atmosfery. Jednak jak pokazują niezależne testy ADAC Eco test 2021 przeprowadzone w 2021 roku przez niemiecki automobilklub założony w 1903 roku elektryki nie znajdują się wcale na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o najbardziej ekologiczne auta, choć można znaleźć je w czołówce zestawienia.

Czytaj więcej
6 wrz 2023
Co to jest samochód hybrydowy?

Samochody zasilane za pomocą energii elektrycznej można podzielić na dwa główne rodzaje — auta w pełni elektryczne oraz hybrydy. O ile jednak w przypadku klasycznych elektryków większość z nas jest w stanie określić czym one są i jak działają, o tyle w przypadku wskazania co znaczy samochód hybrydowy, pojawiają się większe problemy. Dlatego w tym artykule odpowiadamy na pytanie związane z tym, co to jest hybrydowy samochód oraz w jaki sposób on działa.

Czytaj więcej
19 cze 2023
Auta elektryczne: czy warto spróbować?

Popularność samochodów elektrycznych z roku na rok rośnie coraz bardziej. Zgodnie z danymi wykazywanymi przez PZPM i PSPA pod koniec grudnia 2022 roku w Polsce zarejestrowanych było 61 570 sztuk aut elektrycznych, czyli o 33% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Pomimo to wciąż nie brakuje wątpliwości związanych z tym czy warto inwestować w auto elektryczne.

Czytaj więcej

Najczęściej zadawane pytania

W sierpniu 2021 roku w naszym kraju według danych podawanych przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego działało 1621 publicznych stacji ładowania samochodów elektrycznych. Pod koniec stycznia 2022 było ich natomiast już niemal 2000. Przy czym należy pamiętać, że w liczbach tych nie zostały ujęte prywatne stacje ładowania, które jednak prezentuje mapa stacji ładowania pozwalająca znaleźć w szybki sposób najbliżej znajdującą się ładowarkę, w zależności od miejsca, w którym przebywa kierowca samochodu elektrycznego i to w całej Polsce. Ciekawostką jest natomiast to, że choć liczba stacji ładowania samochodów elektrycznych w naszym kraju nie należy do największej na tle całej Europy, Polscy kierowcy samochodów elektrycznych nie mogą narzekać na ich dostępność. Na jeden punkt ładowania w naszym kraju przypadają bowiem zaledwie 3 samochody elektryczne, dla porównania w Wielkiej Brytanii przypada ich aż 10. Dodatkowo większość punktów pozwalających naładować auto elektryczne w Polsce to natomiast szybkie stacje ładowania. Dlatego też pod tym względem nasz kraj wiedzie prym na tle pozostałych krajów europejskich.
W większości przypadków operatorzy stacji ładowania w naszym kraju to prywatne firmy. Niemal 20% ładowarek w Polsce należy bowiem do sieci GreenWay. Oprócz niej ich właścicielami są także między innymi PKN Orlen, Tauron oraz EV+. Dodatkowo wśród dostępnych dla kierowców samochodów elektrycznych stacji ładowania znaleźć można także wiele ładowarek udostępnianych przez osoby prywatne lub firmy niezwiązane z branżą elektromobilną w bezpośredni sposób. W ich przypadku bardzo często zdarza się także, że pozwalają oni na skorzystanie ze swoich ładowarek bez konieczności ponoszenia opłat, traktując je jako element będący wartością dodaną do oferowanych usług.
Jak można zauważyć na mapie stacji ładowania samochodów elektrycznych, większość z nich zlokalizowana jest na terenie dużych aglomeracji miejskich. Największą liczbę ładowarek do swojej dyspozycji mają natomiast kierowcy elektryków w Warszawie, Krakowie, Poznaniu oraz Katowicach. Najczęściej zlokalizowane są one na parkingach publicznych lub na terenach centrów oraz galerii handlowych. Jeśli chodzi natomiast o darmowe stacje ładowania, zazwyczaj należą one do Urzędów Miast lub właścicieli prywatnych. W związku z tym chcąc naładować samochód elektryczny bez konieczności uiszczania za to opłaty, należy poszukiwać ładowarek na hotelowych parkingach, w centrach miast oraz na parkingach przy budynkach Urzędów Miast. To właśnie tam są one bowiem najczęściej montowane.