Program Mój Prąd to priorytetowy program dedykowany wsparciu segmentu mikroinsatlacji fotowoltaicznych. Wdrożenie programu Mój Prąd jest silnym impulsem dla dalszego rozwoju energetyki prosumenckiej, co przyczynia się do rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce. Celem programu Mój Prąd jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych na terenie całej Polski. Beneficjentem programu może być osoba fizyczna, która wytwarza energię elektryczną na własne potrzeby oraz która ma zawartą umowę kompleksową regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej energii wytworzonej w danej mikroinstalacji. Dofinansowanie płynące z tego programu ma formę dotacji do 50% kosztów kwalifikowanych mikoroinstalacji, która wchodzi w skład przedsięwzięcia. Pierwsze dwa nabory wniosków zakończono - pierwszy 20.12.2019, a drugi 06.12.2020 roku. Teraz czekamy na edycję numer 6.
Program Mój Prąd - na co zwrócić uwagę
Program Mój Prąd jest dedykowany dla osób inwestujących w instalację PV. O dotację w programie Mój Prąd można się ubiegać, jeżeli:
- instalacja jest już zamontowana i podłączona do sieci elektroenergetycznej
- instalacja PV jest o mocy 2-10kW i jest przeznaczona potrzeb mieszkaniowych
- inwestycja nie jest rozbudową już istniejącej instalacji
Jak w przypadku każdego dofinansowania, również w programie Mój Prąd warto sprawdzić, kto nie może ubiegać się o dotację. Dofinansowanie nie zostanie udzielone, jeśli:
- instalacja PV jest finansowana z innych środków publicznych, w tym z programu Czyste powietrze
- wnioskodawca korzysta z ulgi rolnej
- mikroinstalacja jest wyższej mocy niż 10kW
Mój Prąd - 6 kroków do uzyskania dofinansowania
Program Mój Prąd jest dofinansowaniem wspierającym inwestycje osób fizycznych w mikroinstalacje fotowoltaiczne. Instalacja PV pozwala nie tylko wygenerować oszczędności w skali roku na rachunkach za prąd, ale też uniezależniać się od dostaw energii elektrycznej z sieci. Dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd to w praktyce 6 kroków:
- kupno i montaż instalacji fotowoltaicznego mocy 2-10kW
- instalacja przez zakład energetyczny licznika dwukierunkowego
- podpisanie umowy dwustronnej z dystrybutorem energii o przyłączeniu mikroinstalacji PV do sieci elektrycznej
- złożenie wniosku online lub w wersji papierowej
- oczekiwanie na mailową informację odnośnie oceny wniosku o dofinansowanie
- wypłata dotacji
Mój Prąd 4.0 i 5.0 - poprzedni nabór zakończył się w 2023 roku
Program Mój Prąd jest najchętniej wybieraną formą dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznej. Wychodząc naprzeciw zainteresowaniu Polaków dofinansowaniem mikroinstalacji PV, Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz NFOŚiGW opracowują koncepcję szóstego naboru do programu Mój Prąd. Prowadzone są prace, aby program Mój Prąd 6.0 uwzględniał następujące elementy: punkty ładowania do samochodów elektrycznych, inteligentne systemy zarządzania energią w domu oraz magazyny ciepła/chłodu. W szóstej edycji programu Mój Prąd beneficjentami będą osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby. Finansowane będą projekty instalacji fotowoltaicznej zakończone i podłączone do sieci OSD (Operatora Systemu Dystrybucyjnego).
Opinie o programie Mój Prąd
Jak pokazują światowe trendy, pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł będzie stanowiło coraz większy udział w produkcji energii elektrycznej. Dzieje się tak ze względu na kończące się zasoby paliw kopalnych, coraz wyższe koszty ich eksploatacji, a przede wszystkim konieczność większej troski o środowisko naturalne. Programy dofinansowujące inwestycje w instalacje produkujące energię z odnawialnych źródeł, w tym program Mój Prąd, dają beneficjentom możliwość pozyskania dotacji. Program Mój Prąd to przejrzyste zasady ubiegania się o dofinansowanie. Zaletą dofinansowania z ramienia programu Mój Prąd jest bezzwrotność dotacji oraz zwolnienie jej z podatku dochodowego. Interesująco zapowiada się szósta edycja naboru wniosków - w nowej formule wniosków inwestycja będzie mogła zawierać również magazyny energii oraz stacje do ładowania samochodów elektrycznych.
Sprawdź też inne programy wsparcia fotowoltaiki w Polsce: