Z tego artykułu dowiesz się
Model finansowania oparty o ESCO polega na finansowaniu inwestycji z wygenerowanych oszczędności jakie nowa inwestycja przyniesie. Innymi słowy jeśli zdecydujemy się na wymianę oświetlenia w naszej firmie która wynosi 10 000 zł to cały wkład inwestycyjny ponosi wykonawca usługi. Inwestor (firma zlecająca wymianę) rozlicza się z wykonawcą usługi na podstawie różnicy w kosztach zużycia prądu, które wynikają z mniejszego zużycia energii np. poprzez zastosowanie nowych żarówek. Finansowanie w formule ESCO zazwyczaj jest poprzedzane wykonaniem jednego z dwóch audytów:
Możliwości finansowania przedsięwzięć w formule ESCO jest naprawdę dużo. Firmy i instytucje zainteresowane poznaniem szczegółów zapraszamy do kontaktu.
ESCO najważniejsze korzyści modelu wsparcia dla firm i samorządów
Firmy lub samorządy decydujące się na tego typu rozwiązanie nie muszą ponosić nakładów inwestycyjnych. Dodatkowo po spłacie kosztów inwestycji cały zysk wynikający z mniejszych zużyć energii jest dostępny tylko i wyłącznie dla inwestora. Przejrzysty model spłaty kosztów inwestycji jest oparty o osiągnięty efekt, w postaci niższych rachunków za prąd. Taki system gwarantuje bezpieczeństwo firmie, która na zmianę np. oświetlenia się zdecyduje.
Obszary inwestycyjne jakie obejmuje finansowanie ESCO
Przykład zmiany oświetlenia na LED to tylko jeden z obszarów inwestycji w jakich finansowanie ESCO ma zastosowanie. Wszędzie tam gdzie w ramach dokonywanych zmian otrzymujemy korzyść, którą jest zmniejszenie zużycia energii - ten model finansowania ma zastosowanie. Poniżej wypiszemy najbardziej popularne obszary, które opierają się o finansowanie ESCO. W przypadku pytań - zapraszamy do kontaktu poprzez wypełnienie formularza kontaktowego znajdującego się u góry strony.
Analiza i dobór rozwiązań w zakresie chłodnictwa
Zakłady produkcyjne, markety czy nawet sklepy mogą ubiegać się o finansowanie ESCO w przypadku optymalizacji rozwiązań związanych z chłodnictwem. Inwestycja w nowe chłodnie, lodówki czy instalacje klimatyzacyjne bez problemu kwalifikuje sie do rozliczenia inwestycji w tej formie. Dodatkowo ograniczenie zużycia energii daje możliwość starania się o białe certyfikaty.
Odzysk ciepła z procesów technologicznych oraz dobór i montaż jednostek kogeneracyjnych
Kogeneracja czyli jednoczesna produkcja energii elektrycznej oraz ciepła to inwestycja kierowana do dużych zakładów produkcyjnych, różnych branż np. spożywczej czy technologicznych, które w procesie wytwarzania finalnego produktu poza pobieraniem energii elektrycznej do zasilania maszyn mają potrzebę uzyskiwania ciepła technologicznego. Co ważne "odpad", którym są gorące spaliny można wykorzystać także na cele grzewcze. Kogeneracja daje szereg możliwości wykorzystania ciepła, które tak naprawdę jest indywidualnie dopierane do potrzeb przedsiębiorstwa.
Sprzedaż i montaż oświetlenia LED
Koszty oświetlenia biur, hal czy też terenów wokół firmy stanowią istotny koszt dla każdego przedsiębiorcy i firmy. Wymiana oświetlenia na LED'owe daje możliwość redukcji tych kosztów o kilkadziesiąt procent. Co ważne z oferty wymiany oświetlenia finansowanego w systemie ESCO może skorzystać praktycznie każdy przedsiębiorca bez względu na wysokość kosztów związanych z oświetleniem jakie ponosi. Pamiętajmy też, że oferta wymiany oświetlenia jest szczególnie atrakcyjna dla spółdzielni mieszkaniowych oraz samorządów. Usługa sprzedaży i montażu oświetlenia nie sprowadza się tylko i wyłączeni do wymiany urządzeń, ale też m.in. do lepszego jego rozmieszenia i połączenia w instalacji.
Instalacje fotowoltaiczne dla firmy i samorządu
Energia ze słońca dzięki panelom fotowoltaicznym to od kilku lat sprawnie działająca w Polsce branża. Oferowane przez nas rozwiązania wpływają pozytywnie na gospodarkę energetyczną, poprawiają finanse samorządów i firm, ale także budują pozytywny wizerunek przedsiębiorców i samorządów świadomie dbających o środowisko. Model finansowania ESCO umożliwia wykonanie takiej inwestycji bez konieczności gromadzenia środków finansowych przez inwestora!
Kompensacja mocy biernej
Kompensacja mocy biernej polega na minimalizowaniu kosztów związanych z poborem mocy biernej, jaki może występować na naszym rachunku. Kosztem inwestycyjnym są tutaj najczęściej baterie, których zadaniem jest redukcja występowania mocy biernej. Efekty montażu tego typu rozwiązania od razu widać w postaci niższych rachunków za prąd.
Przyłącze energetyczne SN
Firmy czy też samorządy decydujące się na budowę nowego przyłącza energetycznego SN kierują się różnymi przesłankami. W większości przypadków potrzeba ta wynika z konieczności rozbudowy istniejącego obiektu. Zdarzają się jednak przedsięwzięcia, które mają na celu redukcję kosztów dystrybucji prądu poprzez zmianę grupy taryfowej C na B. Nowe przyłącze energetyczne SN staje się bardzo atrakcyjne finansowo dla tych Spółek i firm, które obecnie rozliczają się z kilku liczników w taryfie C, a chcą przejść na jedno zasilanie, korzystając z grupy taryfowej B.
Modernizacja układów pomiarowych TPA
Wolny rynek energii elektrycznej w Polsce jest dostępny dla wszystkich odbiorców. Firmy rozliczające się w grupie taryfowej B muszą jednak pamięta, że zmieniając sprzedawcę prądu same muszą zmodernizować układ pomiarowy, jeśli ten obecnie istniejący nie jest wyposażony m.in. w elektroniczny odczyt zużycia prądu. Koszty takiej wymiany, ze względu na to, że właścicielem "licznika" jest firma pobierająca prąd, a nie Dystrybutor prądu ponosi właśnie inwestor. Praktyka jest jednak taka, że dużo niższe koszty zakupu energii od alternatywnego sprzedawcy prądu już w kilka miesięcy potrafią zrekompensować nakłady inwestycyjne jakie zostały poniesione przy wymianie układu.