Modernizacja układu pomiarowego z dostosowaniem go do obowiązujących zasad dla TPA jest niezbędna dla odbiorców prądu rozliczających się w grupie taryfowej B w celu swobodnej zmiany sprzedawcy prądu. Usługa modernizacji układu rozliczeniowo-pomiarowego polega na przygotowaniu opracowania technicznego związanego z wymianą elementów wchodzących w skład układu rozliczeniowo-pomiarowego oraz przedstawieniu kosztorysu.
Dodatkowo oferujemy szereg możliwości finansowania remontu układu takich jak:
Firmy, które zdecydują się na wymianę układów rozliczeniowo-pomiarowych osiągają następujące korzyści:
Po pierwsze należy ustalić z zainteresowanymi podmiotami termin wykonania wizji lokalnej w obiekcie, w którym znajdują się układy pomiarowe i które chcemy poddać modernizacji.
Dokonanie wizji lokalnej pozwala przede wszystkim na:
Po zakończeniu prac modernizacyjnych następuje uruchomienie układu i dopuszczenie go do dalszej eksploatacji przez Przedsiębiorstwo Energetyczne.
Zmiana sprzedawcy energii dla odbiorców przyłączonych do sieci średniego i wysokiego napięcia, czyli tych z grup taryfowych A i B, możliwa jest tylko, jeśli układ pomiarowo-rozliczeniowy dostosowany jest do zasady TPA. W przypadku odbiorców z grup taryfowych C (przyłącze na niskim napięciu) właścicielem układu pomiarowego jest operator Systemu Dystrybucyjnego i to on ponosi koszt modernizacji, jeśli istnieje taka potrzeba. Dla odbiorców z grup taryfowych A i B (przyłącze na wysokim lub średnim napięciu) układ pomiarowy jest własnością Odbiorcy i to on ponosi koszty ewentualnego dostosowania układu. Przed modernizacją należy wystąpić do Operatora Sieci o wydanie aktualnych warunków technicznych dla funkcjonującego układu pomiarowego. Dopiero w oparciu o te warunki należy opracować i uzgodnić z Operatorem projekt techniczny a następnie przeprowadzić modernizację zakończoną ponownym odbiorem technicznym przedstawiciela Operatora wraz z potwierdzeniem, że układ jest przystosowany do TPA.
Średni koszt modernizacji układów pomiarowych dla układów średniego napięcia wynosi od 10 000 do 35 000 zł netto. Jest to oczywiście koszt jednorazowy i konieczny do poniesienia w perspektywie ogólnokrajowej wymiany liczników na elektroniczne, wynikający z obowiązujących wymagań OSD oraz przepisów Prawa Energetycznego, dzięki czemu odbiorca ma swobodę negocjacji warunków ze sprzedawcami energii. Lokalny dostawca wiedząc, że odbiorca nie posiada zmodernizowanego układu przystosowanego do TPA będzie oferował stawki zakupu prądu wyższe niż rynkowe i w firmach konkurencyjnych. Istnieje też możliwość wliczenia kosztów modernizacji do cen energii lub opłaty handlowej oraz ewentualnie rozłożenie płatności na raty, gdy firma oferująca usługi modernizacji układów pomiarowo-rozliczeniowych zgadza się na takie warunki. Dzięki instalacji nowego układu można również zastosować urządzenia do monitoringu parametrów zużycia energii, przez co lepiej będziemy w stanie gospodarować energią w naszym zakładzie, a także skorzystać z kompleksowej usługi audytu elektrycznego, który dokładnie wskaże obszary, w których koszty inwestycyjne mogą zostać pokryte z wygenerowanych oszczędności.