Białe certyfikaty czyli innymi słowy świadectwa efektywności energetycznej są przyznawane przedsiębiorcom, którzy dzięki wprowadzonym inwestycjom w swoich firmach zredukowali zużycie energii. Warto o tym pamiętać, że białe certyfikaty są przyznawane za redukcję zużycia energii, a nie za jej wytworzenie. Tak jak inne świadectwa pochodzenia tak samo z białych certyfikatów wynikają prawa majątkowe, które są sprzedawane na Towarowej Giełdzie Energii. Kto może się starać o otrzymanie białych certyfikatów? Każda firma, która wykaże, że przeprowadzona inwestycja, wpłynęła na zmniejszenie ilości zużywanej energii. Uzyskanie białych certyfikatów zazwyczaj poprzedza audyt efektywności energetycznej przedsiębiorstwa, gdzie przed podjęciem działań inwestycyjnych jesteśmy w stanie przewidzieć szacunkową ilość białych certyfikatów jakie w danej firmie można uzyskać.
Firmy starające się o białe certyfikaty otrzymują je za wykazanie oszczędności energii nie mniejszej niż 10 ton oleju ekwiwalentnego, co w przybliżeniu daje ok. 165 MWh. Za każdą tonę oleju ekwiwalentnego można otrzymać 1 500 zł. (dane szacunkowe). Wysokość zwrotu zależy przede wszystkim od sytuacji na Towarowej Giełdzie Energii. Im więcej wykazanych oszczędności tym więcej środków do pozyskania.
W celu uzyskania szczegółów zapraszamy do kontaktu poprzez zamieszczony wyżej formularz kontaktowy.
Ogólna zasada, która definiuje nam możliwość uzyskiwania białych certyfikatów mówi o tym, że muszą być to działania/inwestycje mające na celu zmniejszenie zużycia energii. Poniżej przedstawimy najbardziej popularne przykłady inwestycji, za które przyznawane są białe certyfikaty:
W procesie ubiegania się o białe certyfikaty musimy kontaktować się z Urzędem Regulacji Energetyki (URE). To Prezes URE wydaje decyzje o przyznaniu świadectwa w terminie 45 dni od złożenia wniosku. Poniżej prezentujemy ramową procedurę ubiegania się o białe certyfikaty: