Strona główna > Aktualności > Stacje ładowania samochodów elektrycznych 2022 > Ile jest stacji ładowania samochodów elektrycznych?

Ile jest stacji ładowania samochodów elektrycznych?

12345

Ocena 5.0/5 (1 głosy/ów)

Polsce pod koniec stycznia 2022 roku zarejestrowanych było już niemal 40 000 sztuk elektrycznych samochodów osobowych. Niemal 50%, bo 19 430 sztuk to natomiast modele w pełni elektryczne typu BEV, drugą połowę tego typu pojazdów stanowią natomiast auta hybrydowe PHEV. To jak w kolejnych latach będzie rozwijał się rynek elektromobilności w naszym kraju, zależy z kolei od przeznaczonej dla samochodów elektrycznych infrastruktury ładowania. W związku z tym ile obecnie stacji ładowania działa w naszym kraju?


Ile jest stacji ładowania samochodów elektrycznych?

Liczba stacji ładowania samochodów elektrycznych stale rośnie

Szybko rosnąca z miesiąca na miesiąc liczba zarejestrowanych pojazdów elektrycznych, która wynika z preferencyjnych warunków ich zakupu, jakie oferują producenci samochodów elektrycznych, wpływa na rozwój infrastruktury przeznaczonej do ich ładowania. Jeszcze pod koniec sierpnia 2021 roku w Polsce działało 1621 stacji ładowania. Pod koniec stycznia 2022 ich liczba wzrosła natomiast o 371 sztuk do 1992 stacji. Dzięki temu obecnie w Polsce działają łącznie 3893 punkty ładowania. Biorąc więc pod uwagę liczbę zarejestrowanych aut elektrycznych zarówno w pełni napędzanych energią elektryczną, jak i hybrydowych, która wynosi 39 328 sztuk, na jeden ich model przypada ponad 10 punktów ładowania. 

W tak dużym wzroście liczby stacji ładowania samochodów elektrycznych swój udział mają także największe sieci ładowarek, wśród których na pierwszym miejscu pod względem udostępnionych publicznych punktów ładowania znajduje się PKN Orlen, a tuż za nim jedna z najpopularniejszych w Polsce sieć ładowarek marka GreenWay Polska, która przoduje w naszym kraju pod względem liczby posiadanych szybkich stacji ładowania. 

Jakie stacje ładowania samochodów elektrycznych przeważają w Polsce?

Wśród dostępnych dla kierowców samochodów elektrycznych ładowarek dominują w naszym kraju przede wszystkim wolne i średnio szybkie stacje ładowania AC o mocy równej lub mniejszej niż 22 kW. Stanowią one bowiem 72% całej infrastruktury, a ich dokładna liczba to 1391 sztuk. Jeśli chodzi natomiast o szybkie stacje ładowania samochodów elektrycznych, ich liczba równa 601 sztuk sprawia, że Polska wciąż plasuje się w czołówce Europejskich państw pod tym względem. 

Gdzie można znaleźć najwięcej stacji ładowania samochodów elektrycznych w Polsce?

Jak wskazuje mapa stacji ładowania samochodów elektrycznych, większość z nich, bo ponad 50% zlokalizowanych jest w miastach zamieszkiwanych przez ponad 100 000 mieszkańców. Liderem pod względem dostępności stacji ładowania niezmiennie od lat pozostaje Warszawa. Oprócz niej największą liczbą stacji ładowania dostępnych dla kierowców samochodów elektrycznych poszczycić się może natomiast:

  • Kraków,
  • Katowice,
  • Poznań,
  • Gdańsk.

Jeśli chodzi natomiast o dokładne miejsca, w których najczęściej znaleźć można publiczne stacje ładowania samochodów elektrycznych, w większości przypadków czynne przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu, największa ich liczba występuje na publicznych parkingach, na terenie galerii handlowych, a także hoteli oraz na stacjach paliw. 

Plany związane z rozwojem infrastruktury ładowania w naszym kraju

Choć obecna liczba stacji ładowania w przeliczeniu na punkty ładowania względem liczby zarejestrowanych samochodów elektrycznych wypada naprawdę dobrze, wciąż pozostaje wiele do zrobienia w kwestii zwiększenia ich dostępności. W związku z tym Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych PSPA zakłada, że do 2025 roku może powstać nawet 43 tysiące ogólnodostępnych ładowarek. Należy jednak pamiętać o tym, że w oficjalnych raportach nie są uwzględniane prywatne stacje ładowania. Jeśli je więc doliczymy, szacunkowy wzrost infrastruktury związanej z ładowaniem samochodów elektrycznych może wynosić do tego czasu nawet 115 000 punktów. 

Takie tempo pozwolą natomiast utrzymać wprowadzane dotacje na budowę zarówno niepublicznych, jak i ogólnodostępnych stacji ładowania, a także zmiany w przepisach dotyczące kwestii przyłączeń do sieci punktów ładowania, które mają zachęcić inwestorów do inwestowania w tego typu rozwiązania.


Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

optimalenergy.pl

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka, w której skupiamy się na tematyce fotowoltaiki, prądu oraz gazu. Od 2010 roku piszemy o rynku energii, tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom

Powrót