Strona główna > Aktualności > Prąd 2023 > Ulga termomodernizacyjna w praktyce

Ulga termomodernizacyjna w praktyce

12345

Ocena 5.0/5 (3 głosy/ów)

Walka ze smogiem i poprawa efektywności energetycznej wszystkim wyjdą na dobre i nikt co do tego wątpliwości mieć nie powinien. Jedną z ważnych zmian w 2019 roku jaka wejdzie w życie będzie tzw. ulga termomodernizacyjna. Ma ona na celu zachęcenie Polaków do inwestycji w ocieplanie swoich domów, a co za tym idzie zmniejszenie ilości np. spalanego węgla potrzebnego do ogrzania tej samej powierzchni domu.

Ulga termomodernizacyjna w praktyce

Ulga termomodernizacyjna jest kolejnym programem po akcji "Czyste powietrze", które mają na celu poprawę warunków życia w Polsce.

Dla kogo ulga termomodernizacyjna?

Ustawa przewiduje, że z ulgi na termomodernizację będzie mogła skorzystać osoba, która:

  • jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego
  • rozlicza się według skali podatkowej 19% stawki podatku  oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych
  • remont domu musi zostać zakończony w okresie 3 lat licząc od końca roku podatkowego, w którym został przygotowany audyt energetyczny

W praktyce ulga termomodernizacyjna różni się od innych programów tym, że to inwestor czyli osoba fizyczna z własnych środków wykonuje remont domu, a korzyści finansowe zostają rozliczone na poziomie podatkowym przez obniżenie wysokości podatku do zapłaty na podstawie przedstawionych dokumentów, o których napiszemy w dalszej części artykułu.

Przepisy zaczynają obowiązywać od 1 stycznie 2019 roku. Wysokość zwrotu kosztów może wynieść maksymalnie 53 tys. (kwota ta musi stanowić max. 23% poniesionych wydatków). Co ważne z ulgi termomodernizacyjnej nie będą mogły skorzystać osoby mieszkające w blokach czy też szeregowcach oraz te, które wcześniej korzystały z innego rodzaju dopłat w zakresie poprawy efektywności energetycznej. Rosnące ceny prądu z kolei wpływają w coraz większym stopniu na wybór sposobu ogrzewania domów. Osoby budujące dom muszą wiedzieć jak oszacować koszty ogrzewania w nowym mieszkaniu, tak aby świadomie wybrać czy chcą ogrzewać dom np. za pomocą pompy ciepła wspomaganej "grzałką elektryczną" czy np. gazem ziemnym.

Dopłata do ocieplania budynku. Co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Na początku przypomnijmy, że aby starać się o otrzymanie ulgi nie trzeba przeprowadzić audytu energetycznego. Wysokość ulgi będzie obliczana na podstawie przedstawionych faktur VAT. Ważne jest także to, że ulga termomodernizacyjna nie musi być wykorzystana przy okazji jednorazowej inwestycji. Możesz ją rozłożyć w czasie. Ulga obejmuje nie tylko ocieplanie budynków, ale także inne działania poprawiające efektywność energetyczną oraz ochronę środowiska czyli np. wymianę piecy. Jeśli wszystko pójdzie dobrze to nie zapomnij sprawdzić nasz kalkulator ceny prądu i oszacować ile zyskałeś na tego typu rozwiązaniu.


Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

optimalenergy.pl

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka, w której skupiamy się na tematyce fotowoltaiki, prądu oraz gazu. Od 2010 roku piszemy o rynku energii, tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom

Powrót