Porównaj oferty

3 lis 2018

Prąd - baza wiedzy

Ulga termomodernizacyjna w praktyce

Walka ze smogiem i poprawa efektywności energetycznej wszystkim wyjdą na dobre i nikt co do tego wątpliwości mieć nie powinien. Jedną z ważnych zmian w 2019 roku jaka wejdzie w życie będzie tzw. ulga termomodernizacyjna. Ma ona na celu zachęcenie Polaków do inwestycji w ocieplanie swoich domów, a co za tym idzie zmniejszenie ilości np. spalanego węgla potrzebnego do ogrzania tej samej powierzchni domu.

Wróć do: Aktualności Ulga termomodernizacyjna w praktyce

Ulga termomodernizacyjna jest kolejnym programem po akcji "Czyste powietrze", które mają na celu poprawę warunków życia w Polsce.

Dla kogo ulga termomodernizacyjna?

Ustawa przewiduje, że z ulgi na termomodernizację będzie mogła skorzystać osoba, która:

  • jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego
  • rozlicza się według skali podatkowej 19% stawki podatku oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych
  • remont domu musi zostać zakończony w okresie 3 lat licząc od końca roku podatkowego, w którym został przygotowany audyt energetyczny

W praktyce ulga termomodernizacyjna różni się od innych programów tym, że to inwestor czyli osoba fizyczna z własnych środków wykonuje remont domu, a korzyści finansowe zostają rozliczone na poziomie podatkowym przez obniżenie wysokości podatku do zapłaty na podstawie przedstawionych dokumentów, o których napiszemy w dalszej części artykułu.

Przepisy zaczynają obowiązywać od 1 stycznie 2019 roku. Wysokość zwrotu kosztów może wynieść maksymalnie 53 tys. (kwota ta musi stanowić max. 23% poniesionych wydatków). Co ważne z ulgi termomodernizacyjnej nie będą mogły skorzystać osoby mieszkające w blokach czy też szeregowcach oraz te, które wcześniej korzystały z innego rodzaju dopłat w zakresie poprawy efektywności energetycznej. Rosnące ceny prądu z kolei wpływają w coraz większym stopniu na wybór sposobu ogrzewania domów. Osoby budujące dom muszą wiedzieć jak oszacować koszty ogrzewania w nowym mieszkaniu, tak aby świadomie wybrać czy chcą ogrzewać dom np. za pomocą pompy ciepła wspomaganej "grzałką elektryczną" czy np. gazem ziemnym.

Dopłata do ocieplania budynku. Co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Na początku przypomnijmy, że aby starać się o otrzymanie ulgi nie trzeba przeprowadzić audytu energetycznego. Wysokość ulgi będzie obliczana na podstawie przedstawionych faktur VAT. Ważne jest także to, że ulga termomodernizacyjna nie musi być wykorzystana przy okazji jednorazowej inwestycji. Możesz ją rozłożyć w czasie. Ulga obejmuje nie tylko ocieplanie budynków, ale także inne działania poprawiające efektywność energetyczną oraz ochronę środowiska czyli np. wymianę piecy. Jeśli wszystko pójdzie dobrze to nie zapomnij sprawdzić nasz kalkulator ceny prądu i oszacować ile zyskałeś na tego typu rozwiązaniu.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (3 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić