Porównaj oferty

29 gru 2014

Prąd - baza wiedzy

Rodzaje ogrzewania elektrycznego

Ogrzewanie elektryczne domu jednorodzinnego czy mieszkania wcale nie musi kojarzyć się z gigantycznymi rachunkami za prąd. Istnieją bowiem takie taryfy energii elektrycznej i rozwiązania instalacyjne, dzięki którym możemy ograniczyć wysokość rachunków za energię elektryczną.

Wróć do: Aktualności Rodzaje ogrzewania elektrycznego

Ogrzewanie elektryczne - rodzaje

Ogrzewacze akumulacyjne to urządzenia, których elementy grzejne umieszczone są w kształtkach z materiału o dużej akumulacyjności cieplnej. Dzięki takiej budowie urządzenia nie muszą pracować w sposób ciągły, a działają jak akumulatory czyli pracują cyklicznie. Ładują się, czyli rozgrzewają, a oddając ciepło rozładowują się. Aby wkład akumulacyjny rozgrzewał się dostatecznie szybko do temperatury w której będzie w stanie ogrzewać pomieszczenie, moc grzewcza pieca musi być ponad dwa razy większa od zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniu.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Elektryczne ogrzewanie podłogowe może również zostać wykonane jako akumulacyjne. Jednak znaczne częściej spotyka się maty grzejne, przewody grzejne lub folie grzejne. Ich działanie jest proste, ale dość drogie. Działają bowiem bez przerw, jeśli chcemy utrzymać odpowiednią temperaturę pomieszczenia. Ten rodzaj ogrzewania nie musi być stosowany w całym domu, może być wybrany jedynie dla części pomieszczeń, w których nie występują panele podłogowe czyli np. w kuchni, czy w łazience. Tego typu ogrzewanie to nic innego jak wykorzystywanie zjawiska nagrzewania się elementów łatwo przewodzących ciepło i prąd, które pod wpływem przepływu prądu o odpowiednim natężeniu po prostu wydzielają ciepło. Dotykając ładowarki, czy zwykłego przewodu, przez który przepływa prąd możemy zauważyć, iż jest on ciepły, zatem efekt wydzielania ciepła pod wpływem przepływu prądu jest widoczny w codziennym życiu.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu elektrycznym?

Korzystając z ogrzewania elektrycznego warto wybrać odpowiednią taryfę energii. Pierwsza rzecz, którą należy rozpatrzyć to taryfy dzień i noc. Ogrzewanie akumulacyjne mogłoby wówczas korzystać z energii elektrycznej w nocy (taryfa G12), kiedy jest ona najtańsza i oddawać ciepło w dzień, aby nie korzystać z energii elektrycznej po najwyższej cenie. To samo może tyczyć się taryfy trójstrefowej (taryfa G13) w przypadku ogrzewania podłogowego. Możemy załączać je w godzinach, kiedy pobór prądu będzie nas kosztował najmniej, bo cena energii jest najniższa. W przypadku, gdy akurat w konkretnych godzinach nie ma nas w domu, należałoby zaopatrzyć się w automatyczny system sterowania, tak aby móc zaprojektować godziny załączania i wyłączania systemu ogrzewania.
Gdyby jednak mimo wszystko nie udałoby się nam zaoszczędzać mimo starań i zmiany przyzwyczajeń możemy zawsze zmienić sprzedawcę energii i skorzystać z tańszej opcji. Aby porównać ceny i taryfy obecnych sprzedawców zapraszamy do naszej porównywarki cen energii.

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

4.5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić