Porównaj oferty

2 gru 2014

Prąd - baza wiedzy

Roczne zużycie energii elektrycznej w bloku

Zużycie energii w domu, czy w mieszkaniu zależy przede wszystkim od liczby mieszkańców oraz od wyposażenia naszego gospodarstwa i czasu użytkowania urządzeń. W bloku jednak na tym się nie kończy.

Wróć do: Aktualności Roczne zużycie energii elektrycznej w bloku

Zużycie energii w bloku

Jako mieszkaniec bloku jesteśmy częścią pewnej wspólnoty. Chcąc nie chcąc odpowiadamy zatem za to, co w tej wspólnocie się dzieje. Tego problemu nie ma w budynkach jednorodzinnych. To co zużyjemy jest efektem tylko naszego działania i nikt nie ma wpływu na nasze zużycie energii. W bloku należy pamiętać o kilku dodatkowych czynnikach, za które wszyscy ponosimy opłaty. Pierwsza rzecz, o której często zapominamy obliczając roczne zużycie energii dla bloku to klatki schodowe. Są one użytkowane przez wszystkich mieszkańców budynku, zatem każdy z nas płaci za włączone na klatce światło, nawet jeśli przez miesiąc nie było nas w domu. Kolejne pomieszczenie, które również oprócz części wydzielonych dla każdego z mieszkań posiadają części wspólne. Jest to piwnica, w której znajdują się korytarze, na których za włączone światło płacimy wszyscy po równo. Trzecia sprawa, która nie dotyczy jednak wszystkich bloków to windy. Posiadacze większej liczby pięter bądź też udogodnień dla osób niepełnosprawnych i matek z wózkami, muszą liczyć się z dodatkowymi kosztami użytkowania wind. Roczne zużycie energii w bloku zależy bowiem też od tego jak często winda jest użytkowana i w jakim stanie technicznym się znajduje.

Zużycie energii w mieszkaniu

W mieszkaniach standardowo zużycie energii zależy od mocy naszych urządzeń i czasów ich użytkowania. Im dłużej użytkujemy urządzenie, tym więcej energii pobierze. Tak samo im większą ma moc, tym więcej energii pobierze, gdyż energia to iloczyn mocy i czasu. Więcej na temat obliczania zużycia energii w swoim mieszkaniu można znaleźć w naszych innych artykułach dotyczących samodzielnego obliczania zużycia energii, a także obliczania wysokości rachunków za energię. Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje też kwestia naszych przyzwyczajeń i świadomości oszczędzania energii. Im bardziej świadomie używamy energię tym mniej będziemy jej zużywać.

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić