Porównaj oferty

MINI Electric

Zgrabne, miejskie MINI wreszcie doczekało się swojej wersji elektrycznej, w której jego producent, marka BMW postanowił wykorzystać elementy stosowane w elektrycznym BMW i3. Takie posunięcie pozwoliło wyposażyć MINI Electric, oznaczane przez producenta symbolem SE, w elektryczny napęd bez szwanku dla jego pojemności bagażnika czy ilości dostępnego miejsca w środku dla kierowcy i jego pasażerów. Poza tym model ten nie różni się zbytnio pod względem wyglądu zewnętrznego od swoich standardowych 3- drzwiowych wersji. Jedynym charakterystycznym dla niego elementem jest bowiem zaślepiony grill oraz limonkowy pas na przedniej części nadwozia. Wobec tego MINI Electric mierzy 385 centymetrów długości, 172,7 centymetra szerokości i 143,2 centymetra wysokości. Jego osie rozstawione są natomiast na szerokość 249,5 centymetra.

MINI Electric — cena w Polsce

MINI Electric oferowany jest przez producenta w salonach wyłącznie w jednej wersji silnikowej. Jego cena bazowa wynosi więc od 142 000 złotych. Warto jednak wspomnieć, że nawet najtańsza wersja tego modelu samochodu elektrycznego wciąż prezentuje się atrakcyjnie pod względem jego wyposażenia. Dzięki temu fani MINI na pewno nie zawiodą się na nim.

Kierowcy otrzymują jednak możliwość doposażenia tego auta także o jeden z kilku pakietów do wyboru. W związku z tym za dodatkowe wyposażenie należy dopłacić do bazowej ceny:

  • w przypadku pakietu M - 15 430 złotych,
  • w przypadku pakietu L - 26 440 złotych,
  • w przypadku pakietu XL - 35 260 złotych.

Model ten mieści się więc w limitach rządowych dopłat w ramach programu Mój Elektryk, nawet w przypadku wersji z najbogatszym pakietem wyposażenia.

MINI Electric — zasięg

MINI Electric posiada zastosowany akumulator o pojemności 32,6 kWh, dzięki temu można nim pokonać na jednym ładowaniu do 234 kilometrów w trybie mieszanym oraz do 313 kilometrów w trybie miejskim.

Średnie zużycie energii elektrycznej w trakcie pokonywania trasy 100 kilometrów plasuje się natomiast na poziomie od 15,2 do 15,8 kWh. Sam akumulator objęty jest z kolei gwarancją 8 lat z limitem do 160 000 kilometrów jak w przypadku większości modeli samochodów elektrycznych. Jego niewielka pojemność sprawia natomiast, że ładowanie go nie zajmuje zbyt wiele czasu. Za pomocą szybkiej ładowarki DC 50 kW do 80% można napełnić go w zaledwie 35 minut, z kolei w przypadku użycia ładowarki AC 11 kW w 2,5 godziny.

MINI Electric — dane techniczne

W pełni elektryczne pierwsze MINI pod swoją maską skrywa silnik o mocy 135 kW przekładające się na 184 koni mechanicznych i maksymalny moment obrotowy na poziomie 270 Nm. Dzięki temu jest ono w stanie przyspieszyć od 0 do 100 km/h w 7,3 sekundy oraz uzyskać maksymalną prędkość do 150 km/h.

Sam napęd w MINI Electric przekazywany jest natomiast na przednią oś. Masa własna pojazdy wynosi z kolei 1440 kilogramów, a jego największą zaletą jest nisko osadzony środek ciężkości. Oznacza to więc, że pomimo nowego napędu elektrycznego MINI SE wciąż pozostało zwinnym autem miejskim, które obecnie nie ma praktycznie żadnych konkurentów wśród aut elektrycznych w swoim segmencie B. Zaliczane ono może być bowiem nadal do aut premium, które jednak jest o wiele przyjaźniejsze środowisku.

Aktualności
Czym się różni samochód hybrydowy od elektrycznego?
19 maj 2022
Czym się różni samochód hybrydowy od elektrycznego?

Samochody z napędem hybrydowym oraz w pełni elektrycznym jeszcze do niedawna były rzadkością obecnie coraz więcej pojazdów poruszających się po drogach to modele nisko lub zeroemisyjne. I choć oba te rodzaje samochodów zaliczane są do modeli, które są przyjazne środowisku, znacznie się one od siebie różnią przede wszystkim pod względem zastosowanego w nich napędu. W związku z tym, czym jest samochód elektryczny oraz hybrydowy, a także jakie są ich zalety?

Czytaj więcej
Czy samochody elektryczne są droższe od spalinowych?
26 wrz 2022
Czy samochody elektryczne są droższe od spalinowych?

Popularność samochodów elektrycznych wynika z kilku kwestii. Te są przede wszystkim wysoce ekologiczne, komfortowe w użytkowaniu oraz znacznie mniej awaryjne niż pojazdy spalinowe. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że modele elektryczne są nieco droższe od aut tradycyjnych. To wynika głównie z tego względu, iż do ich produkcji używa się znacznie większych ilości elektroniki, układów scalonych, a do zasilania potrzebne są drogie w produkcji ogniwa bateryjne o dużej pojemności. Mimo to, rynek aut elektrycznych cieszy się rosnącym zainteresowaniem zarówno wśród miłośników nowoczesnych technologii, jak i osób chcących przyczynić się nieco do ochrony środowiska naturalnego.

Czytaj więcej
Ile kosztuje bateria do samochodu elektrycznego?
3 mar 2022
Ile kosztuje bateria do samochodu elektrycznego?

Choć w przypadku samochodów elektrycznych wiele mówi się o ich ekologiczności ze względu na zeroemisyjność spalin, niskich kosztach podróżowania nimi, to nie wiele wiadomo tak naprawdę, ile trzeba zapłacić za ich naprawę. A przecież samochody elektryczne, jak każdy inny pojazd mogą ulec wypadkowi lub awarii ze względu na zużycie ich części i wymagać serwisowania. Ponadto pozostaje jeszcze kwestia baterii, której żywotność wynosi, jak zapewnia większość producentów samochodów elektrycznych do 8 lat lub 160 000 przejechanych kilometrów. Dlatego też poniżej skupiamy się na tym, jaka jest cena baterii do samochodów elektrycznych.

Czytaj więcej
Ile kosztuje 100 km samochodem elektrycznym?
7 kwi 2022
Ile kosztuje 100 km samochodem elektrycznym?

Pod koniec grudnia 2021 roku w Polsce było zarejestrowanych 39 933 sztuki samochodów elektrycznych, z czego większość, bo aż 38 001 stanowiły elektryczne samochody osobowe, pozostałe części to natomiast modele użytkowe. Dane te pozwalają więc jasno określić, że elektryki w naszym kraju stają się coraz popularniejsze. Czy popularność ta wynika jednak z niskich kosztów użytkowania? Postanowiliśmy to sprawdzić, a najprostszym sposobem na to jest określenie, jaki jest koszt przejechania 100 km samochodem elektrycznym.

Czytaj więcej