Porównaj oferty

Kia E-niro

Kia e-niro to model, który początkowo w 2016 roku oferowany był w wersji hybrydowej, jednak po drobnym liftingu w 2019 roku stał się on w pełni elektrycznym crossoverem japońskiego koncernu samochodowego. To, co rzuca się w oczy w tym modelu, to przede wszystkim prosty design auta, który dla wielu jest jednak zaletą, gdyż dzięki temu Kia de-niro nie różni się zarówno pod względem swojego wyglądu, jak i prowadzenia od klasycznych spalinowych SUV-ów. Jej wnętrze jest wygodne i przestronne, a wymiary Kii e-niro to 437,5 centymetra długości, 180,5 centymetra szerokości oraz 156 centymetrów wysokości. Rozstaw jej osi wynosi natomiast 270 centymetrów.

Kia e-niro - cena w Polsce

Koreański elektryczny crossover dostępny jest w salonach w dwóch wariantach do wyboru, jeśli chodzi o moc jego silnika oraz pojemność baterii, a także trzech wersjach wyposażenia. W związku z tym model, jakim jest Kia e-niro kosztuje w przypadku modelu z silnikiem o mniejszej mocy i z mniejszą baterią:

  • od 146 990 złotych wraz z wyposażeniem w wersji M,
  • od 156 990 złotych wraz z wyposażeniem w wersji L,
  • od 167 990 złotych wraz z wyposażeniem w wersji XL.

Z kolei w przypadku wersji wyposażonej w 204 konny silnik trzeba na nią wydać:

  • od 167 990 złotych wraz z wyposażeniem w wersji M,
  • od 177 990 złotych wraz z wyposażeniem w wersji L,
  • od 188 990 złotych wraz z wyposażeniem w wersji XL.

Oznacza to więc, że bez względu na wersje oraz opcję wyposażenia koszt zakupu modelu, jakim jest Kia e-niro mieści się w limitach rządowych dopłat w ramach programu Mój Elektryk, co podkreśla także sam jej producent, który przygotował w tym celu specjalny cennik, prezentujący koszt zakupu tego modelu wraz z dopłatą.

Kia e-niro - zasięg

Podobnie jak w przypadku ceny także, jeśli chodzi o zasięg, rozbieżność w przypadku tego modelu jest spora i zależy od jego wersji. Kia e-niro wyposażona w akumulator o pojemności 39,2 kWh pozwala bowiem przejechać na niej do 289 kilometrów, przy czym średnie zużycie energii elektrycznej na 100 kilometrów plasuje się w tym przypadku na poziomie 15,3 kWh.

Z kolei Kia e-niro wyposażona w akumulator o pojemności 64 kWh, a więc w droższej wersji oferuje już natomiast zasięg do nawet 455 kilometrów na jednym ładowaniu. Jeśli chodzi o zużycie energii, jest ono jedynie niewiele większe, gdyż wynosi 15,9 kWh na 100 kilometrów.

W obu przypadkach zastosowane baterie to modele litowo-jonowo-polimerowe, które można naładować za pomocą prądu stałego w mniej niż godzinę. Objęte są one 7-letnim okresem gwarancji, jednak z limitem do 150 000 kilometrów. Przy czym koreański koncern zapewnia, że akumulatory będą miały minimum 70% pojemności na koniec okresu trwania przysługującej na nie gwarancji. Dodatkowo zasięg auta zwiększa także zastosowany w nim 3-stopniowy system rekuperacji sterowany za pomocą łopatek umieszczonych przy kierownicy.

Kia e-niro - dane techniczne

Jeśli chodzi natomiast o dane techniczne, Kia e-niro prezentuje się następująco. W tańszej opcji z akumulatorem o pojemności wynoszącej 39,2 kWh zamontowano w niej silnik o mocy 136 koni mechanicznych i z maksymalnym momentem obrotowym wynoszącym 395 Nm. Dzięki temu rozpędza się ona do 0 do 100 km/h w 9,8 sekundy oraz pozwala rozwijać maksymalną prędkość 155 km/h.

Droższa Kia e-niro to natomiast nie tylko pojemniejsza bateria, ale także mocniejszy silnik mający 204 konie mechaniczne, jednak ten sam maksymalny moment obrotowy wynoszący 395 Nm. Oznacza to więc, że w tym przypadku auto to jest zrywniejsze i przyspiesza od 0 do 100 km/h w 7,8 sekundy, a także pozwala rozwijać większą maksymalną prędkość wynoszącą 167 km/h.

Oba modele elektrycznego crossovera, jakim jest Kia e-niro mają przedni napęd oraz skrzynie biegów z przekładnią redukcyjną o stałym przełożeniu sterowaną w pełni elektrycznie.

Aktualności
Usterki w autach elektrycznych
7 lis 2022
Usterki w autach elektrycznych

Planujesz zakup samochodu elektrycznego? A może chcesz kupić pojazd, który będzie wydajny, ekologiczny i wygodny w użytkowaniu? W takim razie zainteresuj się autami elektrycznymi, jakie dostępne są obecnie na rynku. Musisz jednak wiedzieć, że te pojazdy tak samo, jak wiele innych ma swoje wady i zalety, a także typowe usterki. Chcesz wiedzieć, jakie problemy techniczne dotykają aut elektrycznych? W poniższym artykule znajdziesz kilka ciekawych informacji w tym zakresie.

Czytaj więcej
Czy samochody elektryczne są ekologiczne?
22 lis 2021
Czy samochody elektryczne są ekologiczne?

Samochody elektryczne swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim stosunkowo taniej eksploatacji oraz temu, że miały się one stać ekologiczną alternatywą dla aut z napędem spalinowym. Wraz ze zwiększającą się ich liczbą na drogach coraz częściej można jednak usłyszeć, że elektryki nie są tak przyjazne środowisko, za jakie się je uważa. Jak jest więc naprawdę? Czy samochody elektryczne są ekologiczne, czy też jest to wyłącznie chwyt marketingowy?

Czytaj więcej
Czy auta elektryczne mają skrzynie biegów?
14 lis 2022
Czy auta elektryczne mają skrzynie biegów?

W dzisiejszych czasach rozwój nowoczesnych technologii oraz ogólne nastawienie proekologiczne sprawia, że samochody elektryczne na całym świecie stają się coraz popularniejsze. Innowacyjne auta elektryczne dostępne na rynku zazwyczaj występują bez skomplikowanej skrzyni biegów na pokładzie.

Czytaj więcej
Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego?
18 wrz 2021
Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego?

Dla przeciwników w pełni elektrycznych samochodów głównym argumentem jest czas, jaki należy poświęcić na ich naładowanie, zwłaszcza podczas długich tras, kiedy ich zasięg jest niedostateczny, aby pokonać je na jednym akumulatorze. Mają w tym trochę racji, gdyż ładowanie auta elektrycznego na pewno nie trwa tyle, co tankowanie samochodów spalinowych, jednak czas ten nie jest także tak duży, aby go aż tak strasznie demonizować. Poza tym jest świetną okazją na zrobienie sobie przerwy od siedzenia za kółkiem, wpływającej na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Jeśli więc jesteś ciekaw, ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego i od czego to zależy, zachęcamy do lektury.

Czytaj więcej

Przeczytaj jeszcze